Quantcast
Channel: Sport Jasło | wydarzenia sportowe - MiastoJasło.pl
Viewing all 1401 articles
Browse latest View live

VIII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze


Polska Pomoc dla uchodźców syryjskich w Libanie

$
0
0

Liban - pomoc

Według najnowszych danych na terenie 4-milionowego Libanu przebywa już łącznie ponad 1 milion uchodźców z Syrii.


Syryjczycy przebywający nielegalnie na terenie Libanu nie mogą podjąć pracy, ani otrzymać prawa stałego pobytu. Ze względu na brak dochodu stają w obliczu ogromnych trudności finansowych oraz prawdziwej walki o przetrwanie. Zapewnienie podstawowych potrzeb, takich jak dach nad głową i podstawowa żywność, warunkuje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwala godnie spędzić trudny czas na uchodźstwie.

Liban - pomoc


Liban - pomoc


Od lipca 2012 r. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) realizuje w Libanie projekt pomocowy finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, a wcześniej przez struktury ONZ. Celem tego projektu jest wsparcie kosztów zakwaterowania w Libanie dla uchodźców z Syrii. Ten innowacyjny projekt polega na dokonywaniu wypłat środków finansowych przez rodziny syryjskie za pośrednictwem specjalnych kart bankomatowych wydanych przez polski bank. Środki te są przeznaczone na wynajem mieszkań lub gościnę u libańskich rodzin przez rodziny syryjskie objęte programem. PCPM koordynuje swoje działania z Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), a projekt został włączony w regionalny plan pomocy dla uchodźców syryjskich w Libanie. W ramach projektu finansowane są również remonty, które mają poprawić warunki mieszkaniowe i przygotować pomieszczenia do zimy, a także we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi przygotowywane są obecnie place zabaw dla dzieci uchodźców syryjskich.

Liban - pomoc


Liban - pomoc


Do tej pory PCPM pomogło 350 rodzinom syryjskim. Jednak w tym roku dzięki środkom przeznaczonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Polska Pomoc” PCPM do końca grudnia 2013 r. obejmie opieką ponad 600 rodzin czyli 2700 uchodźców przebywających w miejscowościach położonych od 1 do 8 km od granicy syryjskiej w okolicy miasta Qubayat.
Uchodźcy bardzo cenią sobie wsparcie PCPM oraz programu „Polska Pomoc”. Jak podkreśla przebywająca od trzech lat w Libanie Fatima Shahbaz z Homs (korzysta z programu od ośmiu miesięcy) zapewnienie schronienia jest podstawową sprawą w życiu uchodźców. „Dzięki pomocy programu PCPM swoje oszczędności mogą przeznaczyć na przykład na lekarstwa” – dodaje.

Liban - pomoc


Rodziny uchodźców, zarabiające nie więcej niż kilkadziesiąt dolarów miesięcznie nie są w stanie opłacić czynszu, który wynosi trzysta dolarów za mieszkanie, dzielone przez dwie rodziny. Warto zaznaczyć, że projekt PCPM wspierając bezpośrednio samych uchodźców, jednocześnie wspiera około czterysta rodzin libańskich, które wynajmują uchodźcom mieszkania lub goszczą ich bezpłatnie.

PCPM zamierza kontynuować projekt pomimo trudnej do przewidzenia przyszłości uchodźców. Jak zaznacza Wojciech Wilk, prezes PCPM „Uchodźcy z Syrii tracą nadzieję na powrót do kraju, bo brak jest też nadziei na szybkie rozwiązanie konfliktu w ich ojczyźnie”. Sytuacja w Syrii jest bardzo złożona i trudno przewidzieć rozwój wydarzeń oraz perspektywę czasową zmian. „Będziemy pracować w Libanie tak długo jak to będzie potrzebne, i tak długo jak będą tam potrzebujący naszego wsparcia uchodźcy syryjscy” – dodaje.
To największy i najdłużej realizowany projekt na rzecz uchodźców syryjskich w Libanie przez polską organizację, a także najdłużej realizowany projekt z zakresu zapewnienia dachu nad głową dla syryjskich uchodźców w Libanie spośród projektów międzynarodowych organizacji. Budżet projektu w okresie od sierpnia 2012 do grudnia 2013 to 3,8 milionów złotych.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.

Dalsze informacje:
Strona internetowa: www.pcpm.org.pl Facebook: https://www.facebook.com/PCPM.NGO
YouTube/ Projekt w Libanie: http://www.youtube.com/watch?v=Ziv9k4YCPss
E-mail: media@pcpm.org.pl

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

 

Od dzisiaj stosujemy elastyczny czas pracy!

$
0
0

praca

O tym jakie zmiany weszły w życie po nowelizacji przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy, jakie możliwości owe zmiany dają przeczytacie Państwo poniżej.


Nowelizacja przepisów pozwala na możliwość zastosowania tzw. ruchomego czasu pracy w dwóch wariantach. Przepisy te pozwalają na ustalenie czasu pracy, który przewiduje różne godziny rozpoczynania jej w dniach pracy, bądź też określanie przedziału czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę w dniu dla niego roboczym.
Pracownikom mogą zostać wyznaczone różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni również w sposób, iż w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. Należy pamiętać, że taka praca nie będzie uznawana za pracę nadliczbową.
Niezmiennym staje się zachowywanie przepisów o obowiązującym wymiarze czasu pracy oraz odpoczynku dobowym i tygodniowym.
Pracodawca może wyznaczyć przedział czasowy, w jakim pracownicy są obowiązani stawić się do pracy.
Także w tym przypadku, gdyby pracownik, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to taka praca nie będzie pracą nadliczbową. Konieczne jest przestrzeganie przepisów o wymiarze czasu pracy, odpoczynku dobowym oraz tygodniowym.

Warto pamiętać!
Elastyczny czas pracy może być wprowadzony w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (przedstawicielami pracowników).
Tak forma organizacji czasu pracy może być stosowana także na pisemny wniosek zainteresowanego pracownika.

Anna Dziura

 

Budowa obwałowania na rzece Ropie dobiega końca

$
0
0

wały 1Dobiegają końca prace związane z budową prawobrzeżnego wału przeciwpowodziowego na rzece Ropie o długości 360 m.


Inwestorem zadania inwestycyjnego jest Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Plac budowy przekazany został wykonawcy czyli Przedsiębiorstwu Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie we wrześniu 2012 r. Według informacji uzyskanych od Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie inwestycja zostanie zakończona w przyszłym miesiącu. Wartość budowanych zabezpieczeń przeciwpowodziowych wyniesie około 1 490 tys. zł.

wały 2


W ramach prowadzonych prac wykonany został odcinek 122 mb podwójnego muru oporowego z szczelnych ścianek „Larsena” wraz z wypełnieniem, zbrojeniem i betonowaniem, usypano wał ziemny do rzędnej korony wałów wraz jego uszczelnieniem bentomatą i zakotwieniem od strony odwodnej, obsiano trawą wał ziemny, wykonano komorę kanalizacji deszczowej.

Do wykonania pozostała jeszcze przekładka odcinka kanalizacji i wodociągu, odbudowa ogrodzeń przyległych działek, zamontowanie mobilnego systemu zamykania (tzw. szandory) do zapasowego ujęcia wody na rzece Ropie dla LOTOS Jasło oraz wykonanie drogi przywałowej i odwodnienia.

UMJ

 

Sieciaki.pl w bibliotece

$
0
0

Sieciaki

Co pomaga znaleźć informacje w Internecie? Dlaczego nie wolno ufać osobom poznanym w Sieci? Jak skutecznie chronić komputer przed wirusami? I w końcu – kim są Sieciaki?


Na te i wiele innych pytań znają już odpowiedź uczestnicy pikniku edukacyjnego „Sieciaki na wakacjach”, który odbył się w MBP Jasło 21 sierpnia 2013 r.
Dzieci poznały serwis Sieciaki.pl i wzięły udział w mini seansie filmowym w Sieciokinie –edukacyjne kreskówki o sympatycznym rodzeństwie Zuzi i Tunio, przemierzającym wirtualny świat rakietą kosmiczną, pomogły zrozumieć czym jest Internet, jak działa wyszukiwarka czy poczta elektroniczna i jakich zasad przestrzegać aby bezpiecznie surfować w Sieci.

Sieciaki


Na uczestników czekała również wizyta w Sieciakowym Laboratorium. Tam najmłodsi Internauci konstruowali internetowego robocika – Necio i próbowali uciec przed Sieciuchami w zawiłym labiryncie, a Ci nieco starsi dzielnie pracowali nad wytropieniem ukrytych słów związanych z Internetem i komputerem. Podczas pikniku dzieci wzięły udział w grach i zabawach integracyjnych oraz zawodach w rozwiązywaniu sieciakowej krzyżówki. Na zakończenie wszyscy mali specjaliści Internetu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Sieciaki


Sieciaki


Piknik „Sieciaki na wakacjach” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci, której celem jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Współorganizatorem imprezy jest Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja Orange.

MBP Jasło

 

Mały Festiwal „Ty i Ja”

$
0
0

Mały festiwal

Już niebawem w Jaśle – Mały Festiwal „Ty i Ja” w ramach 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA (Koszalin, 3-7.09.2013 r.)


Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbywający się w Koszalinie, z roku na rok gromadzi coraz więcej widzów i sympatyków. Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. W latach 2003-2011 zaprezentowano łącznie blisko 300 filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.

Mały festiwal


Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka.

Już po raz trzeci w małych miejscowościach, miasteczkach i miastach na terenie całego kraju, równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalowymi w Koszalinie, odbędą się Małe Festiwale „Ty i Ja”. Ich celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.
(tekst pochodzi ze strony www.integracjatyija.pl)

Mały Festiwal zagości również w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. W dniach 3 i 5 września 2013 r. o godz. 19.00 odbędą się darmowe projekcje następujących filmów:

3 września 2013 r. (wtorek) godz. 19.00

1. Metr nad ziemią (One meter above ground), reż. Tomasz Wiszniewski, Polska 2012, 42 min.

Metr nad ziemią


Bohater filmu – Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, miał kiedyś 170 cm wzrostu. W czasie przygotowywania okrętu do „pokojowej misji” w Angoli Siergiej musiał pracować w trzydziestostopniowym mrozie, stojąc po pas w śniegu. Odmroził sobie obie ręce i nogi. W rany wdała się gangrena, konieczne były operacje. W ciągu dziesięciu lat Siergiej przeszedł 29 zabiegów amputacji kończyn. Dziś patrzę na świat z wysokości jednego metra – mówi uśmiechnięty Siergiej. – Dużo się zmieniło. Mój punkt widzenia się zmienił. Uważam, że świat z tej wysokości jest dużo piękniejszy.

2. Ołówek (Pencil), reż. Joanna Frydrych, Polska, 11 min.

Pani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia, dziś uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o siebie.

5 września 2013 r. (czwartek) godz. 19.00

1. Droga do zrozumienia (Road to understanding), reż. Marcin Kondraciuk, Polska 2012, 40 min.

Droga do zrozumienia


Trójka niepełnosprawnych przyjaciół postanawia wyruszyć do losowo wybranej wioski na północy Polski. Ich wyprawa jest tak samo nietypowa, jak ich wzajemne relacje. Barwna przygoda z lekką nutą humoru ukaże prawdę na samym końcu drogi bohaterów.

2. Cyrk motyli (The butterfly circus), reż. Joshua Weigel, USA 2009, 22 min

The Butterfly Circus


U szczytu wielkiego kryzysu showman z renomowanego cyrku prowadzi swoją trupę przez zdewastowaną amerykańską prowincję. Podczas podróży spotyka Will'a, człowieka bez kończyn. Cyrkowcy inspirują bohatera i dają siłę do działania. Will staje się samodzielny, a momentem zwrotnym w jego życiu jest chwila, kiedy odnajduje sens życia i odzyskuje wiarę w siebie.

Uwaga!
Osoby niepełnosprawne, które chciałyby zaprezentować swoją twórczość podczas Małego Festiwalu prosimy o kontakt z organizatorami – tel. 13 446 59 25.

Serdecznie zapraszamy!
MDK w Jaśle

 

 

Dlaczego judo dla Twojej pociechy?

$
0
0

JUDO

Klub Judo UKS „MOSIR” JASŁO działa od 1993 roku. Od początku swojego istnienia podstawową dziedziną działalności klubu jest prowadzenie szkolenia sportowego z zakresu judo.


Organizujemy obozy zimowe z nauka jazdy na nartach, jak również i letnie z bardzo dużą ilością atrakcji, żeby dzieci miło i sportowo spędzali wolny czas.
Zajęcia w okresie początkowym to głównie zabawa.
Przyświeca nam zasada: od zabawy do sportu. Na naszych zajęciach dzieci nie mają czasu się nudzić. Przez pierwsze 2-3 lata treningów są nastawione głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ćwiczenia bazują na podstawowych elementach z zakresu judo i gimnastyki. Wykorzystywane przez trenerów gry i zabawy ruchowe mają na celu przygotowanie dzieci do podjęcia treningu judo. Celem zajęć jest także uodpornienie dzieci na kontakt cielesny z innymi dziećmi. Jest tu dużo przepychania, przeciągania i wypychania. Dzieci turlają się i ugniatają jeden po drugim. Już po kilku treningach rodzice widzą pozytywne efekty. Dzieci nabierają odporności na ból, przestają się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem. Mata do judo, na której trenują jest dość twarda, za to sprężysta, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Jednak pierwsze upadki, choć bezpieczne, są jednak odczuwalne i do tego też trzeba się przyzwyczaić. Podczas zajęć oprócz zabawy dzieci uczą się podstawowych elementów judo, głównie techniki padów.

JUDO


Uczymy jak ułożyć ciało czy jak chronić głowę podczas upadków. Ale treningi to nie tylko upadki i uodpornienie na ból. To przede wszystkim ogromna ilość ćwiczeń ogólnorozwojowych pobudzających wszystkie partie mięśni. Duża ilość zabaw z czołganiem, pełzaniem wpływa na wzmocnienie wszystkich mięśni szkieletowych, które są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę. Wiele dyscyplin sportu poprzez swój trening prowadzi do rozwoju tylko niektórych partii mięśniowych. Judo to rozwój równomierny. A w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym to najlepsza gimnastyka korekcyjna. Od pierwszych treningów równolegle z nauką padów uczymy dzieci podstawowych elementów z gimnastyki: przewroty, przerzuty, stania na głowie mostki itp. Kolejny etap to poznanie najprostszych elementów związanych z walką w parterze. Poza umiejętnościami technicznymi oraz przygotowaniem sprawnościowym dużą wagę przywiązujemy do kształtowania strony psychicznej. Takie cechy wolicjonalne jak: wiara w osiągnięcie sukcesu, nieustępliwość w dążeniu do celu, cierpliwość, poczucie obowiązku to cechy charakteryzujące adeptów judo.
Zajęcia w grupach początkujących Judo są wspaniałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a także receptą na wychowanie zdrowych i silnych dzieci zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jak wspaniale bawią się dzieci mogą osądzić rodzice, którym ogromną frajdę sprawia obserwowanie zajęć.
Zdając sobie sprawę z tego, że w sportowym judo zostaną tylko nieliczni, początkowy etap szkolenia prowadzimy tak, aby nasi wychowankowie otrzymali przygotowanie ogólne na jak najwyższym poziomie, co umożliwi im kontynuacje kariery w dowolnej dyscyplinie sportowej.

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY
WE WTORKI I CZWARTKI
OD 16:30 – 17:30 (mała hala MOSIR Jasło)

Wszelkie informacje udziela:
Trener: mgr Michał Czarnecki
tel. 608215779

 

 

534 tysiące złotych na indywidualizację procesu nauczania

$
0
0

edukacjaPonad 534 tysiące złotych wyniosła wartość projektu systemowego „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Mieście Jaśle” zrealizowanego w dziewięciu jasielskich szkołach podstawowych w latach 2011-2013.


Projekt realizowany był w dziewięciu jasielskich szkołach podstawowych, a w jego ramach zakupione zostały dodatkowe pomoce dydaktyczne oraz przeprowadzono ponad 6 tys. godzin zajęć dodatkowych dla uczniów ze specyficznymi trudnościami. W zajęciach uczestniczyli uczniowie mający trudności w czytaniu i pisaniu, w zdobywaniu umiejętności matematycznych i nauk matematyczno-przyrodniczych. Dodatkowo przeprowadzone zostały zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, zajęcia terapeutyczne (neurologopedyczne, warsztataty plastyczno-techniczne), informatyczne, artystyczne (plastyka, taniec, teatr), sportowe, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne.

Szkoły podstawowe realizujące dodatkowe zajęcia z dziećmi zostały wyposażone w sprzęt audiowizualny i nowoczesne pomoce dydaktyczne (m.in.: tablice interaktywne, projektory multimedialne, meble szkolne, przyrządy gimnastyczne, programy edukacyjne, gry logiczne, podręczniki i ćwiczenia oraz zabawki rozwijające sprawności percepcyjne). Uczniowie objęci indywidualizacją nauczania w znacznym stopniu podnieśli swoją wiedzę, umiejętności jej praktycznego wykorzystania, kompetencje społeczne i sprawność fizyczną. Przeprowadzone wśród uczniów oraz rodziców badania ankietowe wykazały bardzo duży poziom zadowolenia z efektów realizacji projektu.

Projekt w całości został sfinansowany ze środków zewnętrznych (85 proc. z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 i 15 proc. z budżetu państwa).

UMJ

 


Podkarpaccy farmaceuci w mieście Łukasiewicza

Podkarpaccy farmaceuci spotkają się w mieście Łukasiewicza

$
0
0

konferencja - aptekaCo można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich? Jakie zagrożenia niesie wielolekowość, a jakie niesystematyczne przyjmowanie leków? Jaka jest rola farmaceutów w starzejącym się społeczeństwie? To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy konferencji pt. „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”, która odbędzie się 6 września w Jaśle.


Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Jasła i Instytut Łukasiewicza wpisuje się w obchody 160. rocznicy powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Jego podstawy stworzył… farmaceuta, Ignacy Łukasiewicz. Wynalazca lampy naftowej w latach 1857-1867 prowadził w Jaśle aptekę i równocześnie rozwijał przemysł wydobywczy. Był wzorowym pracodawcą, pionierem ubezpieczeń emerytalnych i filantropem troszczącym się o najsłabszych.

– Gdyby Łukasiewicz żył dziś, z pewnością angażowałby się w rozwiązywanie aktualnych problemów. Wielkim wyzwaniem dla polityki społecznej jest starzenie się społeczeństwa. Dlatego – pamiętając o dziedzictwie Łukasiewicza – podejmujemy tę kwestię podczas spotkania w Jaśle – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i moderator konferencji.

Jednym z najpoważniejszych problemów w opiece nad starszymi pacjentami jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na zagrożenia związane z nadmiarem lekarstw przyjmowanych przez seniorów. Na wrześniowej konferencji wystąpią naukowcy, lekarze i farmaceuci. O problemie wielolekowości i wielochorobowości w geriatrii opowie dr med. Alicja Klich-Rączka z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr farm. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przedstawi zagadnienie opieki farmaceutycznej na konkretnych przykładach, a prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza omówi sposoby skutecznego komunikowania się z osobami starszymi. Dr hab. med. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowie o przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez starszych pacjentów i o tym, jak lekarz i farmaceuta mogą wspomóc pacjenta pozostawionego sam na sam z terapią. Uczestnikiem spotkania będzie także dr farm. Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy. Fundacja od ponad dekady wspiera rozwój nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

– Na konferencję do Jasła przyjadą farmaceuci z całego Podkarpacia. Chcemy połączyć kultywowanie pamięci o Ignacym Łukasiewiczu z możliwością poszerzenia swoich kompetencji w zakresie współpracy ze starszymi klientami aptek – mówi Lidia Czyż, przewodnicząca Zespołu Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zastępca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Podkarpacka OIA jest partnerem wydarzenia.

W organizację spotkania zaangażowała się także m.in. Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Prestiżowy charakter wydarzenia wzmacnia patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Udział w dyskusji zapowiedzieli członkowie Jasielskiego Stowarzyszenia Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele wielu lokalnych i regionalnych instytucji.

Jasło konsekwentnie buduje wizerunek „Miasta Wiedzy”, które czerpie z dziedzictwa Łukasiewicza. W miejscu dawnej apteki Łukasiewicza samorząd stara się utworzyć obiekt muzealno-turystyczny z multimedialną i interaktywną prezentacją. Połączy ona historię osiągnięć Łukasiewicza z promocją współczesnej nauki. – Konsekwentnie dążymy do pozyskania partnerów, którzy zainteresują się inwestowaniem w naukę i biznes w naszym mieście – tłumaczy burmistrz Andrzej Czernecki. Projekt „Jasło – Miasto Wiedzy”, w ramach którego odbywa się konferencja, ma stworzyć lepsze warunki dla kreowania twórczych postaw wśród młodego pokolenia, dla którego wzorem może być wielki wynalazca związany z Jasłem.

Organizatorzy

 

Kozak System w Jaśle

$
0
0

kozak system

Sobotni wieczór podczas VIII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle uświetnią muzycy ukraińskiej formacji Kozak System, którzy, jak sami mówią, łączą w swojej muzyce kozacki czad z rytmami ska, reggae i punk.


Grupa zastąpi innych przedstawicieli Ukrainy, zespół Percalaba, gdyż ich występ nie dojdzie do skutku, z powodu problemów zdrowotnych części muzyków.

Kozak System – to zespół, który tworzą muzycy formacji znanej z anteny radiowej Trójki i koncertów w Polsce – Haydamaky, ale z nowym wokalistą – Iwanem Łenio.
Muzycy występowali do tej pory m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Polsce, Holandii, Austrii, Rumunii, Szwecji, Włoszech, Kanadzie i USA. Byli zapraszani również na największe sceny świata, m.in.: „Lowlands”, „Toronto Bloor”, „Przystanek Woodstock”, „Amstredam Roots Fest”, „Huntenpop”, „Calgary Music Festival”, czy „Creation of Peace”, gdzie występowali obok gwiazd światowego formatu, takich jak: The Prodigy, Bloc Party, Faith No More, Placebo, The Offspring, Fatboy Slim, czy Sex Pistols.
4 czerwca 2009 roku ukazał się album będący zapisem koncertowego projektu „Voovoo i Haydamaky”, który po dwóch tygodniach osiągnął status złotej płyty. Haydamaky wystąpili ponownie razem z Voo Voo w styczniu 2012 roku podczas ceremonii otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. W tym samym roku doszło do konfliktu pomiędzy wokalistą Ołeksandrem Jarmołą, a pozostałymi muzykami, którzy ostatecznie zdecydowali o opuszczeniu grupy. Tak narodził się Kozak System. 28 lutego 2013 roku odbyła się polska premiera debiutanckiego albumu zespołu „Shablia”. Muzyka zawarta na krążku jest kontynuacją stylu, do którego przyzwyczaili nas muzycy, ale w bardziej dojrzałej pod względem tekstowym i muzycznie formie, pełnej pozytywnej energii. Zespół zaprezentował swój premierowy materiał w Polsce 23 marca w Krakowie w Teatrze Łaźnia Nowa na festiwalu „Lou Rocked Fest” i 24 marca na wspólnym koncercie z zespołem Enej w warszawskim klubie „Proxima”. W tym roku zespół wystąpił również na jednym z największych europejskich festiwali – Przystanku Woodstock 2013. Kolejna okazja do zobaczenia ich na żywo nadarza się w Jaśle. Zapraszamy!

pch

 

Klub UKS ASW-JUDO JASŁO

Judo - MOSiR

Ogromny sukces trasy koncertowej „LATA Z RADIEM” 2013

$
0
0

lato z radiemNajwiększa letnia trasa koncertowa w Polsce dobiegła końca. Za nami 20 wyjątkowych weekendowych występów z udziałem aż 22 największych gwiazd polskiej muzyki.


Wspaniała publiczność nie zawiodła i tym razem – wspólnie z Pierwszym Programem Polskiego Radia bawiło się prawie pół miliona osób!
Tegoroczna trasa Radiowej Jedynki rozpoczęła się 22 czerwca w Uniejowie, a zakończyła 25 sierpnia w Jeleniej Górze. Niekwestionowanym liderem frekwencyjnym wśród odwiedzonych miejscowości okazał się Tarnobrzeg – w imprezie uczestniczyło aż 45 tysięcy miłośników „Lata z Radiem”. Rekordy padły również w Zamościu i Jeleniej Górze, gdzie bawiło się odpowiednio 40 i 30 tysięcy osób. To znacznie lepszy wynik niż w ubiegłym roku – rekordzista „Lata z Radiem” 2012, Zamość, mógł się wówczas pochwalić ponad 30-tysięczną publicznością.
Podczas tegorocznych imprez, oprócz doskonałej zabawy w towarzystwie zaproszonych artystów i niezastąpionych prowadzących – Romana Czejarka i Bogdana Sawickiego, na fanów Radiowej Jedynki czekało mnóstwo dodatkowych niespodzianek. Na Jeziorze Tarnobrzeskim rozegrane zostały regaty o Puchar „Lata z Radiem”, natomiast w Wałczu na jeziorze Bytyń Wielki walczono o Puchar Pierwszego Programu Polskiego Radia. W Stegnie, na Bulwarze Radiowej Jedynki, imprezę poprzedziło uroczyste odsłonięcie wyjątkowej ławeczki dedykowanej audycji „Kronika Sportowa Polskiego Radia”. Natomiast w Gnieźnie podczas koncertów „Lata z Radiem” wykonano specjalne pamiątkowe zdjęcie 3D, które trafi na ekspozycję trójwymiarowych fotografii, znajdującą się na gnieźnieńskim rynku.
W tym roku „Lato z Radiem” odwiedziło 20 miejscowości w całej Polsce, w koncertach wzięła udział plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej: Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Rynkowski, Perfect, Doda, Andrzej Piaseczny, Lady Pank, Patrycja Markowska, Enej, Ania Wyszkoni, Myslovitz, Afromental, De Mono, Stachursky, Bracia, Blue Café, Łukasz Zagrobelny, Pectus, Loka, Formacja Nieżywych Schabuff, K.A.S.A. i Hamak Band. Podczas imprez nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych słuchaczy, którzy dzięki zabawnym występom Robi Show m.in. poznali niezapomniane wiersze Brzechwy i Tuwima. Ponadto wszyscy ciekawi pracy dziennikarza radiowego zgłębili jej tajniki w studiu plenerowym Pierwszego Programu Polskiego Radia, którym przez dwa miesiące opiekowała się Karolina Rożej.
Trasa koncertowa „Lata z Radiem” dobiegła końca, ale audycja pozostanie na antenie Radiowej Jedynki do 22 września. Serdecznie zapraszamy do słuchania codziennie – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedziele w paśmie 10.00-13.00.
Do zobaczenia na koncertach „Lata z Radiem” już za rok!
Więcej informacji na: latozradiem.pl.

Magdalena Buczek
www.polskieradio.pl

 

Spełniły się marzenia Kamila z pow. jasielskiego

$
0
0

Spełniły się marzenia Kamila z pow. jasielskiegoW sobotę 24 sierpnia wolontariusze odwiedzili 15-letniego Kamila z miejscowości Błażkowa, który zmaga się z guzem wątroby.


Chłopiec nadal przyjmuje chemię, która go bardzo osłabia. Podczas pobytów w domu nie może zbyt często wychodzić na zewnątrz, dlatego większość czasu spędza w swoim pokoju.

Kamil jest pod opieką hospicjum domowego, jednak ostania agresywna chemia daje pozytywne wyniki, więc wszyscy wierzą, że stan chłopca się poprawi. Jego marzeniem był telewizor 42 calowy, który pomoże mu uporać się z nudą podczas pobytów w domu i pozwoli choć na chwilę zapomnieć o chorobie. Dodatkowo Kamil dostał także swoje ulubione gry komputerowe typu wyścigi samochodowe i strzelanki.

Spełniły się marzenia Kamila z pow. jasielskiego


Wielką radość w życie chłopca wnosi 2-letni brat Wiktor, który pomaga mu zapomnieć o smutnej codzienności. Pomimo tego, że Kamil był bardzo zmęczony chorobą to ucieszył się ze wszystkich prezentów.

Podróżując po Polsce, wolontariusze dzielą się z naszymi podopiecznymi swoimi doświadczeniami. To daje poczucie wyjątkowości dzieciom, często przywraca siłę do walki z chorobą i chęć życia. Nieuleczalnie chore dzieci poprzez te spotkania uczą się, że nigdy nie wolno się poddawać i że w każdym tunelu tli się światło nadziei.

Spełnianie marzeń podopiecznych jest możliwe także dzięki marketom OBI, ich pracownikom oraz wolontariuszom fundacji. Wspólnie z marketami OBI już po raz kolejny Fundacja Dziecięca Fantazja organizuje akcję charytatywną i właśnie dzięki pozyskanym środkom finansowym możemy uszczęśliwić wiele ciężko chorych dzieci spełniając ich fantazje. Dzięki firmie OBI spełniło się już ponad 300 marzeń naszych podopiecznych. Wszystkie można zobaczyć na podstronie fundacji: http://obi.f-df.pl/. Akcja polega na sprzedaży w marketach OBI magazynu wnętrzarskiego „Sztuka Dekoracji” drukowanego i dystrybuowanego przez markety OBI w całym kraju. Do zakupu „Sztuki Dekoracji” za 1 zł zachęcają klientów pracownicy OBI oraz wolontariusze fundacji, głównie uczniowie szkół gimnazjalnych i licealiści. Cały dochód przekazywany jest na spełnianie fantazji podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja.

Fundację można wesprzeć:
- przez przekazanie odpisu 1% podatku dochodowego,
- przez wpłatę na konto Fundacji prowadzone w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.
nr 14 1930 1523 2310 0345 8400 0001,
- „zaadoptowaniem” konkretnego marzenia chorego dziecka z danego regionu,
- uczestnictwem w imprezach organizowanych przez cały rok na rzecz podopiecznych,
- polubieniem fanpage’u Fundacji www.facebook.com/DzieciecaFantazja

Rodziny, które zmagają się z ciężkimi chorobami dzieci mogą zgłaszać dziecięce marzenia
za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej fundacji
www.f-df.pl oraz listownie.

Więcej informacji udziela:

Anna Cieślańska
Koordynator Projektów
Fundacja Dziecięca Fantazja
kom.: + 48 606 408 552
e-mail: anna@f-df.pl

Spełniły się marzenia Kamila z pow. jasielskiego


***

Fundacja „Dziecięca Fantazja” - jest organizacją non-profit, posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego. Powstała w 2003 roku. Jej jedynym celem jest wnoszenie radości w życie dzieci zmagających się z chorobami zagrażającymi życiu i nieuleczalnymi poprzez spełnianie ich najskrytszych marzeń i fantazji. Podopiecznymi fundacji są dzieci zmagające się z nowotworami, wadami wrodzonymi i chorobami genetycznymi. Misją Fundacji Dziecięca Fantazja jest dotarcie do wszystkich cierpiących dzieci w Polsce, aby wnieść w życie dzieci i ich rodzin iskierkę radości, wiary i nadziei. Fundacja działa wyłącznie na rzecz polskich dzieci. Przez 10 lat działalności spełniła ponad 3000 najskrytszych fantazji. Fundatorami marzeń są osoby indywidualne, firmy i organizacje. Więcej na: www.f-df.pl

***

OBI to międzynarodowy koncern o wieloletniej tradycji. W Europie zarządza
prawie 600 marketami: przede wszystkim w Niemczech, a także w Austrii, Bośni ¬ Hercegowinie, Czechach, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech i we Włoszech. W Polsce pod marką OBI działa już 43 markety. Pierwszy z nich otwarto w 1998 r. – w Tychach. Od tego czasu wciąż otwierane są nowe obiekty a Zarząd OBI nadal planuje dalszy, intensywny rozwój sieci w Polsce. OBI to niekwestionowany lider rynku artykułów budowlanych, a sukces zawdzięcza odpowiednio dobranemu asortymentowi, dobrej orientacji w potencjale i potrzebach rynków lokalnych oraz bogatej ofercie usług. OBI pomaga swoim klientom w realizacji marzeń o wybudowaniu i urządzeniu domu, pamiętając jednocześnie, że dom to nie tylko cztery ściany, ale również rodzina, bezpieczeństwo i wygoda. Dlatego nasza oferta to znacznie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy artykułów, które mogą być pomocne przy budowie, remoncie, czy urządzaniu domu i ogrodu. Markety OBI to także inspiracje i fachowe doradztwo, więcej www.obi.pl

Fundacja Dziecięca Fantazja

 


Klub UKS ASW-JUDO JASŁO

$
0
0

judo

Zajęcia odbywają się dla grupy początkującej w środy i piątki o godz. 16.30 na hali MOSIR (sala judo).


Informację szczegółowe można uzyskać na stronie www.judo-jaslo.pl lub pod numerem tel. do trenera Przemysława Czarneckiego – 662 139 919

judo


Dlaczego Judo?

Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza „łagodną drogę", „drogę do zwinności". Jest sportem rozwijającym bardzo wszechstronnie ze względu na różnorodne formy treningu. Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe, gibkościowe, stosuje się również w treningu gry zespołowe często zmodyfikowane w taki sposób, aby, mogły stanowić przygotowanie do właściwego treningu judo.. Judo rozwija u młodego człowieka wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację itp. Można, więc śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój dzieci i młodzieży jest niezaprzeczalny jak również to, że judo może stanowić doskonały etap przygotowując do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.
Uprawianie tej dyscypliny można zacząć w bardzo wczesnym wieku na początku szkoły podstawowej a nawet wcześniej. Oczywiście trening judo w tak młodym wieku zawiera przede wszystkim elementy ogólnorozwojowe i gimnastyczne, przeważają raczej ćwiczenia przygotowawcze, które mają przystosować dziecko do dalszego, bardziej zawansowanego treningu judo. Na tym etapie jedną z głównych metod treningowych są gry i zabawy, które dzieci uwielbiają, a więc bawiąc się znakomicie się rozwijają...

IS judo nabor 6


Dobierając gry i zabawy do treningu zwracamy uwagę na to, aby spełniały one następujące zadania:
- oddziaływały wychowawczo na kształtowanie charakteru
- wprowadzały do zajęć pozytywne stany emocjonalne
- przyspieszały opanowanie podstawowych elementów techniki i taktyki pełniły rolę środka ogólnego przygotowania fizycznego.

judo


Ćwiczenia prowadzone w formie zabawowej stwarzają określony rytm myślenia, wynikający ze zmienności sytuacji, w których dziecko samodzielnie i szybko musi decydować o doborze odpowiedniego działania. Zabawa i gra włączona do procesu treningowego jest jedną
z podstawowych metod rozwijania i doskonalenia cech charakteru. Wychowanie dziecka odbywa się w warunkach obiektywnie umożliwiających trenerowi dokładne poznanie wychowanka na tle grupy.
Program zajęć obejmuje:
- ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające
- ćwiczenia korekcyjne oraz gimnastyczne,
- gry i zabawy ruchowe,
- nauka sztuki miękkiego padania,
- nauka i trening technik judo,
- nauka taktyki walki oraz przygotowanie do udziału w zawodach.

judo


Judo ćwiczy charakter. Rozwija pięć głównych cech:
- W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną.
- Dziecko przekonuje się, że aby dojść do czegoś, poprawnie wykonać technikę, czy osiągnąć wynik sportowy, należy wiele razy powtarzać to samo ćwiczenie.
- Dzięki judo dzieciaki uczą się określać kierunek działania. Powinny wiedzieć, co robią i dlaczego.
- Etykieta judo, wszystkie ukłony, przywitania i pożegnania – uczy szacunku dla drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, w czym nasz przeciwnik jest lepszy. Nie wiemy, w jakiej sytuacji i kiedy spotkamy się z nim ponownie.
- Judo uczy stabilności emocjonalnej – tego, że sensowniej jest z dystansem spojrzeć na problem niż poddawać się chwilowym emocjom.
Ponadto nasz klub organizuje obozy zimowe i letnie, wyjazdy na zawody sportowe w kraju
i poza granicami, prowadzimy nieodpłatne zajęcia z nauki pływania, gimnastyki korekcyjnej oraz akrobatyki sportowej.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w treningach.

www.judo-jaslo.pl

 

Jasielskie produkty lokalne

$
0
0

produkty lokalneWszelkie lokalne smakołyki, zwyczaje i pamiątki, których nie można kupić w supermarkecie to wartości regionu, na bazie których Jasło chce kreować swój niepowtarzalny wizerunek.


Miasto przystąpiło do realizacji projektu „Promocja lokalnych produktów miasta Jasła” - Naszym głównym celem jest promocja regionu poprzez lokalne produkty lokalne, z którymi utożsamiają się mieszkańcy - mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. - Takie produkty muszą być produkowane w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych - dodaje burmistrz.

wystawa pop


Wśród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono tylko kilkanaście najbardziej charakterystycznych produktów. W kategorii Produkt żywnościowy znalazły się: jasielskie wino, nalewka wiśniowa, orzechówka jasielska, bułka zwykła „wodna”, kiełbasa dębowiecka. W kategorii Potrawy: zaciórka z banią (dynia), pierogi z kaszą gryczaną, pierogi pszenno-razowe z kapustą, placek z jabłkami, placki kapuściane „Szandorki” oraz żur lisowski. Kategoria Rękodzieło i rzemiosło: ceramiczna pamiątka z Beskidu Niskiego, haft krzyżykowy stosowany do zdobienia strojów ludowych, obrusów i makatek oraz koronka klockowa. W kategorii Inne usługi najbardziej charakterystycznym produktem została uznana enoturystyka czyli zwiedzanie winnic Podkarpacia. Kategoria Produkty niematerialne, artystyczne: Okółka jasielska – tradycyjny obrzęd ludowych przyśpiewek z terenu powiatu jasielskiego i tańca oraz utwory poetyckie lokalnych twórców ludowych.

Wystawa tych produktów odbędzie się 31 sierpnia i 1 września w Aptece Łukasiewicza, ul. Rynek w sobotę (godz. 11 – 16) i w niedzielę (godz. 11-13 i 14-16).

Umowę o dofinansowanie projektu Miasto podpisało w listopadzie 2012 roku, a sam projekt współfinansowany jest ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy w ramach Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/ Tradycyjnego/ Ekologicznego – NGO, JST. Wartość projektu wynosi 24 tys. zł, z czego 20 tys. zł stanowi dotacja ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

UMJ

 

Zakończenie programu ,,Trener Osiedlowy”

$
0
0

TRENER OSIEDLOWYMłodzież z ośmiu jasielskich osiedli brała udział w programie ,,Trener Osiedlowy” w dniach od 29 czerwca do 30 sierpnia. FOTORELACJA


Uroczyste zakończenie programu odbyło się w piątek 30 sierpnia na Ogródku Jordanowskim. 

trener osiedlowy


Program kosztował około 50 tysięcy złotych. Zrealizowano go w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, finansując ze środków pochodzących z opłat za sprzedaż alkoholu.

Mamy podsumowanie kolejnej edycji programu „Trener Osiedlowy”. Okazuje się, że ten nasz program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku mamy rekordową liczbę uczestników bo około 400 osób. Miałem okazję być na zawodach wędkarskich, które są niezwykłym elementem urozmaicającym ten program ,,Trener Osiedlowy” – mówił wiceburmistrz miasta Leszek Znamirowski.

trener osiedlowy


Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, dzieciom i młodzieży, trenerom osiedlowym, którzy po raz kolejny się sprawdzili, zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Dziękuję Zarządom Osiedli, które stworzyły tak wspaniałe warunki, żeby dzieci mogły bezpiecznie i atrakcyjnie spędzać wspólnie dwa miesiące wolnego wakacyjnego czasu. Myślę, że spotkamy się za rok i równie szczęśliwie podsumujemy te atrakcyjne zajęcia – dodał

trener osiedlowy


Spotkania odbywały się cztery razy w tygodniu na osiedlach: Kopernika (przy SP nr 4), Rafineria (przy ZSM nr 1), Mickiewicza (przy ZSM nr 3 – boisko Orlik), Śródmieście (przy Gimnazjum nr 1), Sobniów (przy ZSM nr 5), Górka Klasztorna (teren rekreacyjny przy ul. Kwiatowej), osiedlu Gamrat (przy ZSM nr 2) oraz na osiedlu Hankówka (przy ZSM nr 4).

 Wyniki Ligi Międzyosiedlowej grupy starszej i młodszej

GRUPA STARSZA

7 miejsce - 7 punktów, osiedle Hankówka

6 miejsce – 10 punktów, osiedle Śródmieście

5 miejsce – 16 punktów, osiedle Mickiewicza

4 miejsce – 19 punktów, osiedle Kopernika

3 miejsce - 20 punktów, osiedle Rafineria

2 miejsc - 23 punkty ,osiedle Gamrat

1 miejsce – osiedle Sobniów – Górka Klasztorna

trener osiedlowy


GRUPA MŁODSZA

7 miejsce – 5 punktów, osiedle Hankówka

6 miejsce - 6 punktów, siedle Śródmieście

5 miejsce – 17 punktów, osiedle Sobniów – Górka Klasztorna

4 miejsce – 20 punktów, osiedle Rafineria

3 miejsce – 20 punktów, osiedle Mickiewicza

2 miejsce – 23 punkty, osiedle Gamrat

1 miejsce –  osiedle Kopernika

trener osiedlowy


W dniu dzisiejszym zakończyliśmy już piątą edycję programu ,,Trener Osiedlowy. Przez całe wakacje zorganizowaliśmy dwie wycieczki Odrzykoń – Prządki i Krynica. Był także wyjazd na szkolenie i pokaz wędkarstwa muchowego i spławkowego w Ujeździe. Serdecznie wszystkim dziękuję za miło spędzone wakacje i gratuluję. Przedział wiekowy młodzieży był bardzo zróżnicowany. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, a najstarszy około 20 lat. Atmosfera była miła i wesoła – skomentował Jerzy Chmiel, koordynator trenerów osiedlowych.

Uczestnicy spotykali się na basenie, kortach tenisowych, parku linowym i w innych miejscach aktywnie spędzając czas poprzez sportowe zajęcia.
,,Trener Osiedlowy” jest wspaniałym programem i interesującym programem. Dobrze spędziłem czas wakacyjny. Dziękuję – powiedział uczestnik programu Konrad z Sobniowa

trener osiedlowy


Chodziłem na osiedle Kopernika i nie nudziłem się na tych zajęciach. Było dużo wycieczek, dużo meczy. Turnieje były zacięte – bardzo lubiłem na nie chodzić. Wycieczki były urozmaicone, bardzo ciekawe. Dzięki programowi ,,Trener Osiedlowy” pierwszy raz byłem w parku linowym- mówił Rafał Kosiba, jeden z uczestników

trener osiedlowy


Angażowanie dzieci i młodzieży w tego typu inicjatywy pozwala na minimalizowanie ryzyka zachowań agresywnych, a przede wszystkim pokazuje jak można dobrze i pożytecznie zagospodarować swój czas wolny.

Anna Dziura

 

W Jaśle trwają VIII Międzynarodowe Dni Wina

$
0
0

dni wina

Największa w Polsce impreza winiarska ściągnęła do naszego miasta rzesze miłośników wina. FOTORELACJA


Prezentacje, degustacje win cieszą się dużym zainteresowaniem. Swoje trunki prezentuje ponad 30 właścicieli winnic z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.
Na stoiskach wystawienniczych można zakupić sprzęt winiarski, poznać polskie i zagraniczne wina, jak również porozmawiać ze specjalistami.
Specjały kuchni regionalnej, muzyka ludowa, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego to tylko niektóre z dodatkowych atrakcji.

dni wina


Dzień absolutnie wyjątkowy. Taka liczba winiarzy, taka liczba gości nie często się zdarza. Dzisiejsza impreza ma status wysokiej rangi – podkreśla burmistrz miasta Andrzej Czernecki

dni wina


Jasło będące stolicą polskiego winiarstwa może poszczycić się dobrymi winami, które doceniają i wręcz poszukują koneserzy.
Podczas tegorocznych Dni Wina degustacja odbywa się w nowo wyremontowanej hali na Zielonym Rynku.
Natomiast w Aptece Łukasiewicza odbywają się warsztaty winiarskie.

dni wina


Uczestnicy tych warsztatów wzbogacają swoją wiedzę, jak również degustują najlepsze wina. Jak informują nas organizatorzy, zainteresowanie warsztatami jest ogromne. Bilety zostały wyprzedane z dużym wyprzedzeniem, a to może świadczyć tylko i wyłącznie o tym, że ciekawych sztuki winiarstwa jest coraz więcej.

Anna Dziura

 

W Jaśle trwają VIII Międzynarodowe Dni Wina

$
0
0

Dni winaNajwiększa w Polsce impreza winiarska ściągnęła do naszego miasta rzesze miłośników wina. FOTORELACJA


Prezentacje, degustacje win cieszą się dużym zainteresowaniem. Swoje trunki prezentuje ponad 30 właścicieli winnic z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.
Na stoiskach wystawienniczych można zakupić sprzęt winiarski, poznać polskie i zagraniczne wina, jak również porozmawiać ze specjalistami.
Specjały kuchni regionalnej, muzyka ludowa, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego to tylko niektóre z dodatkowych atrakcji.

dni wina


Dzień absolutnie wyjątkowy. Taka liczba winiarzy, taka liczba gości nie często się zdarza. Dzisiejsza impreza ma status wysokiej rangi – podkreśla burmistrz miasta Andrzej Czernecki

dni wina


Jasło będące stolicą polskiego winiarstwa może poszczycić się dobrymi winami, które doceniają i wręcz poszukują koneserzy.
Podczas tegorocznych Dni Wina degustacja odbywa się w nowo wyremontowanej hali na Zielonym Rynku.
Natomiast w Aptece Łukasiewicza odbywają się warsztaty winiarskie.

dni wina


Uczestnicy tych warsztatów wzbogacają swoją wiedzę, jak również degustują najlepsze wina. Jak informują nas organizatorzy, zainteresowanie warsztatami jest ogromne. Bilety zostały wyprzedane z dużym wyprzedzeniem, a to może świadczyć tylko i wyłącznie o tym, że ciekawych sztuki winiarstwa jest coraz więcej.

Anna Dziura

 

Viewing all 1401 articles
Browse latest View live