Karpaccy wojowie
Udana „Randka z Diabłem” w JDK
Najpopularniejsze utwory ze światowego repertuaru basów zabrzmiały na deskach Jasielskiego Domu Kultury w niedzielnie popołudnie, 11 sierpnia.
Koncert pt. „Randka z Diabłem” był ostatnim z wakacyjnego cyklu „Park Sztuk Rozmaitych”, zorganizowanego przez JDK.
Widzowie usłyszeli m.in. arie operowe: W.A. Mozarta, G. Rossiniego, S. Moniuszki, Ch. Gounoda, G. Verdiego czy S. Rachmaninowa w wykonaniu Piotra Lempy, Rafała Pawnuka i Makarija Pihura – znakomitych solistów operowych. Artystom akompaniowała pianistka, Katarzyna Rzeszutek.
Koncert został podzielony przez artystów na pięć części: mozartowską, romantyczną, zabawną, diabelską oraz tradycyjną. Na zakończenie soliści wykonali „Some Enchanted Evening” z musicalu „South Pacific” oraz „Song do Gwiazd” Javerta z musicalu „Nędznicy”. Jasielska publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.
***
Piotr Lempa – to solista Opery Narodowej w Warszawie oraz Welsh National Opera w Cardiff. Absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem takich pedagogów jak: R. Bonynge (Australia), Dame K. Te Kanawa (Nowa Zelandia), M. Freni (Włochy), H. Łazarska (Wiedeń), J. Nesterenko (Wiedeń), J. Rappe (Polska), R. Karczykowski (Polska), D. O'Neill (Anglia). Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Francji , USA, Polsce i we Włoszech. W 2011 roku artysta otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka oraz rozpoczął działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.
Rafał Pawnuk – od września 2012 roku jest solistą Bayerische Staatsoper w Monachium, a także członkiem Opera Studio należącego do Bayerische Staatsoper w Monachium. Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Marka Rzepki. Na scenach operowych debiutował w Operze Narodowej w Brnie w partii Banca z opery „Makbet" G. Verdiego oraz Wodnika z opery „Rusałka" A. Dvoraka. Jest laureatem prestiżowych konkursów wokalnych: I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie we Vrablach (Słowacja), II nagrody oraz Nagrody Specjalnej Związku Artystów Scen Polskich na VI Ogólnopolskim Konkursie „Złote Głosy" w Warszawie, 4 nagród specjalnych na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku a także wyróżnienia na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. W roku 2011 został stypendystą Fundacji Sapere Auso. Podczas Munich Opera Festival w czerwcu br. występował w operze G. Verdiego „Trubadur“ pod batutą Paolo Carignaniego u boku światowej czołówki śpiewaków takich jak: Jonas Kaufman, Alexey Markov, Anja Harteros, Elena Manistina.
Makarij Pihura – w 2009 roku ukończył studia magisterskie na Lwowskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalnym w klasie profesora Wasyla Dudara. Jest tegorocznym absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Marka Rzepki. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. u: prof. Marvina Kenzi, prof. Evy Blahovej, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „21 Century Art.” w Worzele na Ukrainie (2006), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Kruszelnickiej we Lwowie (2009) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji (2012). W latach 2006 – 2010 był solistą Studia Operowego przy Akademii Muzycznej we Lwowie, a obecnie jest solistą zespołu „Don Kosaken Chor Serge Jeroff” w Niemczech. Od stycznia 2013 roku występuje na deskach Opery Bałtyckiej w „Graczach” D. Szostakowicza w reżyserii Andrzeja Chyry a także w spektaklu „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego (marzec 2013 pod batutą Andriya Yurkevycha). Jesienią br. będzie inaugurował swoim występem sezon artystyczny w Filharmonii Praskiej.
Katarzyna Rzeszutek – pianistka – kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger–Kułakowskiej. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne na mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez: Dominique Merlet, Ryszarda Baksta, Lee Kum Singa, Aleksandra Maltera oraz Rudolfa Buchbindera. Jest laureatką kilku krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi: Grand Prix i I nagrody na Ogólnopolskich Konkursach Pianistycznych im. J. S. Bacha, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Była także stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic za Osiągnięcia Kulturalne. Nagrodzona wielokrotnie nagrodami i wyróżnieniami jako akompaniator konkursowy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami z Polski i zagranicy. Uczestniczy jako pianistka – akompaniatorka w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jerzego Kotyczkę, Arkadiusza Krupę, Marka Rzepkę, Rafała Majznera, Piotra Lempę. Zainspirowana muzyką dawną, w szczególności epoką baroku, propaguje i kreuje wydarzenia koncertowe przybliżające nurt wykonawstwa muzyki dawnej. Od 2013 roku jest członkiem Zespołu Instrumentów Historycznych Risonanza.
pch (JDK)
Święto Wojska Polskiego
Warsztaty winiarskie
Sukcesy kolarzy z Osobnicy
Czterech mieszkańców Osobnicy trenuje kolarstwo górskie i odnosi spore sukcesy.
Paweł Chochołek reprezentuje Elzat Regamet Bieniasz Team z Tarnowa a Krzysztof Staniszewski, Mateusz Woźniak i Sebastian Berger jeżdżą w grupie Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów.
fot. Ewa Żywiec
fot. Barbara Dominiak
Kolarstwo górskie to typ kolarstwa, gdzie konstrukcja roweru umożliwia poruszanie się w trudnym terenie. Kolarze z Osobnicy biorą udział w różnych typach wyścigów. Największą imprezą tego typu na podkarpaciu jest Maraton Rowerowy z serii Cyklokarpat, gdzie wyścigi odbywają się na różnych dystansach i w kilku miejscach, czy Cross-Country – gdzie zawodnicy ścigają się na specjalnie przygotowanej trasie, którą pokonują kilka razy. Te zawody są bardziej widowiskowe, więc tym samym bardziej lubiane przez publiczność.
fot. Wiktor Bubniak www.cyklokarpaty.pl
W Osobnicy zaczęło się od Sebastiana, który trenując tą dziedzinę sportu wciągnął kolegów. Trenują bardzo dużo i systematycznie. Sześć razy w tygodniu pokonują trasę od 60 do 150 km, spalając średnio w czasie takiego treningu 3 000 kcal. Sezon rowerowy zaczyna się od kwietnia i do września biorą udział w różnych wyścigach. Jedynie listopad jest miesiącem wolnym od treningów bo od grudnia już przygotowują się do nowego sezonu. Na pytanie o predyspozycje wszyscy zgodnie powiedzieli, że liczy się wysportowanie, zdrowy tryb życia a przede wszystkim duża wydolność, którą trzeba wypracować.
Sprzęt, na którym jeżdżą jest zróżnicowany i jak sami mówią średniej klasy - prosty rower górski na sztywnej ramie, na kołach 26 lub 29 cali.
Paweł Chochołek - 17 lat, uczeń technikum
Największe osiągnięcia :
- sezon 2012 - 12 miejsce Mistrzostwa Polski
- sezon 2011 – 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Maraton Cyklokarpaty
- 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Tarnowa MTB
- sezon 2010 – 1 miejsce Mistrzostwa Polski Family Cup
Krzysztof Staniszewski - 17 lat, uczeń technikum
Największe osiągnięcia :
- sezon 2011 – 2miejsce Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Family Cup
- 3 miejsce Mistrzostwa Polski Family Cup
- 3 miejsce klasyfikacja generalna Maraton Cyklokarpaty
- sezon 2012 – 1 miejsce Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Family Cup
- 1 miejsce Mistrzostwa Polski Family Cup
Mateusz Woźniak – 22 lata, student
Największe osiągnięcia :
- sezon 2010 – 1 miejsce Amatorskie Mistrzostwa Podkarpacia
- 3 miejsce Amatorskie Mistrzostwa Polski
- 1 miejsce Cyklokarpaty Sanok
- 2 miejsce Cyklokarpaty Jasło
- sezon 2012 – 3 miejsce Amatorskie Mistrzostwa Podkarpacia
- 2 miejsce Amatorskie Mistrzostwa Polski
- 2 miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Tarnowa
Sebastian Berger – 22 lata
Największe osiągnięcia :
- sezon 2010 – 2 miejsce Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Family Cup
- 3 miejsce maraton Cyklokarpaty Żegiestów
- sezon 2012 - 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Puchar Tarnowa
Gmina Jasło
Festyn rodzinny - Dożynki 2013
Zawodnicy „Szóstki” na zgrupowaniu w Gromniku
W dniach 1-8 sierpnia 2013 zawodnicy UKS 6 Jasło przebywali na obozie piłkarskim w Gromniku. Blisko 60 wychowanków naszego klubu z roczników 2001 do 2006, szlifowało formę przed zbliżającym się sezonem 2013/2014.
Treningi piłkarskie odbywały się na dwóch boiskach, trawiastym i boisku typu orlik ze sztuczną nawierzchnią. Poza tym młodzi piłkarze mieli do dyspozycji dwa boiska do piłki plażowej, oraz hale sportową. Chłopcy uczestniczyli w kilku leśnych marszobiegach, mających na celu poprawę kondycji. Prócz treningów typowo piłkarskich, trenerzy organizowali różnego rodzaju gry i turnieje. W czasie zgrupowania zorganizowany został wyjazd na basen do Gorlic, gdzie po kąpielach wodno-słonecznych wszystkie roczniki rozegrały mecze sparingowe z drużynami Glinika Gorlice.
Pogoda dopisała, a Panie ze stołówki zadbały o to, aby śniadania, obiady i kolacje były tak smaczne jak w domu. Za co im serdecznie dziękujemy. Wszyscy uczestnicy obozu zaczynając od najmłodszych, a kończąc na trenerach i opiekunach wrócili bardzo zadowoleni.
Podziękowania dla rodziców za opiekę, oraz pokrycie kosztów obozu. Szczególne podziękowania dla Pana Bogdana Stasza, Wójta Gminy Gromnik, za udostępnienie bazy treningowej i kwaterunkowej, znajdującej się w Zespole Szkół w Gromniku.
UKS ,,Szóstka”
Poręba: Unia musi jak najszybciej zainteresować się kwestią przestrzegania standardów demokratycznych w Gruzji
Europosłowie PiS skierowali do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton interpelację dotyczącą obecnej sytuacji w Gruzji.
„Unia powinna zainteresować się kwestią przestrzegania standardów demokratycznych w Gruzji” – zaznacza Tomasz Poręba.
W interpelacji Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki zauważają, że po przejęciu władzy przez koalicję „Gruzińskie Marzenie” Bidziny Iwaniszwiliego w Gruzji rozpoczęto masowe aresztowania funkcjonariuszy i urzędników państwowych, którzy piastowali stanowiska w poprzedniej kadencji, w tym m.in. byłego ministra obrony Baczo Achaja. Zatrzymano również wielu samorządowców a 20 maja – byłego premiera Vano Merabiszwilego, który był uważany za potencjalnego kandydata UNM w jesiennych wyborach prezydenckich. „Jest on przetrzymywany w surowych warunkach, pozbawiony kontaktu z rodziną oraz ze światem zewnętrznym” – podkreślają europosłowie Poręba i Czarnecki, którzy dwa tygodnie temu wraz z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim odwiedzili byłego premiera Gruzji w więzieniu.
Europosłowie PiS przekonują, że Gruzja to ważny partner UE na Kaukazie Południowym i dlatego istotne jest dbanie o przestrzeganie najwyższych standardów demokratycznych w tym kraju. W interpelacji zwrócili się do Catherine Ashton z prośbą o przedstawienie informacji dotyczącej działań prowadzonych przez UE w sprawie zatrzymań byłego premiera, urzędników i posłów z UNM.
Katarzyna Ochman
Biuro Prasowe EKR
„Śladami Historii Ziemi Dukielskiej”. 39. Studnia Kulturalna JDK
Obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle
Święto będące pamiątką Bitwy Warszawskiej miało dziś swoje obchody w Jaśle. FOTORELACJA
Przemarsz ulicami miasta rozpoczął wojskowe świętowanie. Następnie pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy kościele św. Stanisława złożono wiązankę kwiatów. W sanktuarium św. Antoniego o godz. 9.00 odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski, jak również tych pełniących służbę obecnie.
Wracając myślami do 1920 roku, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując przy tym ich ekspansję na zachód jesteśmy pełni podziwu i dumy. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować niepodległość uzyskaną w 1918 roku.
Dzień Wojska Polskiego, związany jest liturgicznie ze świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Wydarzenia te są niezwykle ważne. Hasło ,,Bóg Honor Ojczyzna” wypisywane na sztandarach stanowi najwyższą zasadę postępowania.
To święto Wojska Polskiego w dzień uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pokazuje czym jest służba Bogu i ludziom (…) W tym dniu społeczeństwo i wojsko czci chwałę oręża polskiego, którego uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. Podkreślenie roli żołnierza jest wyjątkowe, bardzo ważne. Kiedyś najczęściej dla tego zwykłego żołnierza jedynym odznaczeniem był nad grobem krzyż- mówił podczas homilii o. Krzysztof Kozioł
Podkreślając męstwo zwykłego żołnierza Święto Wojska Polskiego początkowo nosiło nazwę Święta Żołnierza. Uważano, że rzeczywistym zwycięzcą w walce z bolszewickim najeźdźcą był polski żołnierz, wierny wypełniającej przez siebie misji.
Dzień Wojska Polskiego to nie tylko okazja do uobecnienia blasków przeszłości, czy też zadumy nad jej historycznymi losami. Ten dzień jest apelem, jest wołaniem o lepsze jutro; bardziej roztropne, mądrzejsze – dodał franciszkanin
Bezpośrednio po mszy świętej delegacje wraz z mieszkańcami miasta udały się do parku, gdzie przy grobie Nieznanego Żołnierza kontynuowano uroczystości. Tam też zostały złożone przed wieńce i wiązanki przez przedstawicieli: władz miasta Jasła, powiatu jasielskiego, gminy Jasło, parlamentarzystów, służb mundurowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle, organizacji wojskowych, stowarzyszeń, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, Szwadronu Podkarpacie, Pułku Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury, Stowarzyszenia imienia Senatora Stanisława Zająca oraz mieszkańców Jasła.
Burmistrz miasta Jasła wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do historii, jak również skierował słowa do pełniących obecnie służbę wojskową.
15 sierpnia 1920 roku to data, gdzie pod Warszawą rozegrała się bitwa, w której armia polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną Niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło zwycięstwo nad armią czerwoną. Było to zwycięstwo spektakularne. Bitwę tę uważa się za jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. My mówimy o niej krótko: „cud nad Wisłą (…)Dzisiaj po raz kolejny wspominamy tamten czas i kierujemy naszą uwagę na to, co w życiu państwa jest najważniejsze i najcenniejsze, na wartości narodowe: wolność, suwerenność, honor i wierność Ojczyźnie – powiedział gospodarz miasta Andrzej Czernecki
Historia wymaga od nas codziennego wysiłku i pracy, a bohaterzy z tamtych lat zasługują na naszą wdzięczność i hołd.
Anna Dziura
Dożynkowy Festyn Rodzinny (Gorajowice)
15 sierpnia Zarząd Osiedla Jasło Ulaszowice oraz Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gorajowice zorganizowali Dożynkowy Festyn Rodzinny dla Wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego. FOTORELACJA
Uroczysta msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla w Jaśle zapoczątkowała świętowanie.
Od godziny 16.00 na terenie boiska sportowego w Jaśle położonego przy drodze w kierunku Gorajowic - dawniej SADY PGR ( powyżej Osiedla Na Kotlinę) trwała część nieoficjalna. Muzycznie przywitała wszystkich zgromadzonych kapela Trzcinicoki.
Atrakcji było mnóstwo m.in. turniej w siatkówkę z udziałem drużyn: Ulaszowice, Gorajowice, Warzyce oraz Kowalowy. Puchar dla zwycięskiej drużyny ufundował Przewodniczący Zarządu Osiedla, pan Stanisław Lechwar. W przedsięwzięcie zaangażowali się również poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca oraz były wiceburmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian.
Impreza integracyjna, jak widać zgromadziła tutaj wiele osób. Dożynkowy Festyn Rodzinny i ten dzisiejszy symboliczny wieniec pokazują nasze przywiązanie do tradycji rolniczych, tych które kiedyś tutaj funkcjonowały. W programie artystycznym na dzisiaj przygotowaliśmy konkursy, zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych. Będzie możliwość spróbowania sił w jeździe konnej. Smakosze zaspokoją swój apetyt kuchnią polską i włoską – powiedział Stanisław Lechwar, Przewodniczący Zarządu Osiedla.
Warto nadmienić, iż zabawę umilał także zespół ,,VANESCO”.
Dopisało wszystko, co mogło tego dnia dopisać: pogoda była bardzo dobra, zjawiło się sporo gości. Przygotowanie festynu wymagało sporo wysiłku zarówno ze strony organizatorów jak i mieszkańców osiedli. Wysiłek ten przyniósł jednak fantastyczne rezultaty.
Wszyscy świetnie się bawili, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólną integrację. Była to doskonała okazja do aktywnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu.
Anna Dziura
Dożynki Gminne w Kołaczycach
Mszą świętą w intencji rolników i korowodem z wieńcami rozpoczęły się Kołaczyckie Dożynki Gminne. FOTORELACJA
To największe w roku święto rolników będące jednocześnie ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone jest po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. W Kołaczycach zgromadziło się liczne grono nie tylko rolników, dla których zorganizowano mnóstwo atrakcji i konkursów.
Niezwykle ważnym elementem Dożynek stała się prezentacja wieńców dożynkowych. Arcydzieła te wykonane były misternie i prezentowały się znakomicie. Dla dzieci zorganizowano liczne atrakcje. Każdy z obecnych znalazł coś dla siebie.
Dożynki to także okazja do zapoznania się z twórczością ludową i produktami regionalnymi. Dla smakoszy czekały rarytasy na specjalnie przygotowanych stołach.
Gminne Święto Plonów to nie tylko tradycyjne obrzędy dożynkowe, to również bogaty program rozrywkowy. Uczestników Dożynek zabawiała kapela „Pogórzanie”. Imprezę dożynkową zwieńczył występ gwiazdy wieczoru ,,Don Vasyl” oraz zespołu ,,Taura”.
W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe, zaproszeni goście oraz cała społeczność gminna.
Anna Dziura
Porozumienie UKS Szóstki i JKS Czarnych 1910
Zarządy JKS Czarni 1910 Jasło i UKS Szóstki Jasło podjęły działania mające na celu usprawnienie systemu szkolenia piłkarzy w naszym mieście.
Kluby, które do tej pory oddzielnie szkoliły dzieci i młodzież w zakresie piłki nożnej ustaliły wspólnie, że od najbliższego sezonu skoncentrują się na szkoleniu młodzieży w odmiennych kategorii wiekowych.
UKS Szóstka Jasło będzie szkolił grupy Żaków, Orlików, Młodzików Młodszych i Młodzików Starszych. Po osiągnięciu przez zawodników wieku Trampkarza Młodszego zawodnicy na mocy porozumienia przechodzić będą do JKS Czarni 1910 Jasło, gdzie będą kontynuować swoją grę.
Dzięki takiemu rozwiązaniu jasielskie kluby nie będą już rywalizowały między sobą, ale współpracowały. Najwięcej korzyści będą jednak miały dzieci i młodzież, które powinny skutecznie rywalizować z innymi ośrodkami piłkarskimi w województwie podkarpackim.
Nowa strategia szkolenia ma opierać się na rezygnacji z tworzenia zespołów w tych samych kategoriach wiekowych i tworzeniu silnych zespołów zbudowanych na zawodnikach z jednego rocznika. Rezygnacja ze szkolenia przez Czarnych Jasło zawodników w kategoriach Orlik, Młodzik Młodszy i Młodzik Starszy pozwoli również wygenerować oszczędności.
UKS ,,Szóstka”
Jubileuszowy zjazd 50-lecie matury w I liceum ogólnokształcącym im. KR. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle
W dniach 7 i 8 września b.r. odbędzie się zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, klas maturalnych rocznika 1962/1963.
50 lat temu , w roku 1963, odbyła się pierwsza matura w nowym gmachu liceum, wzniesionym w miejscu zniszczonego w czasie wojny Państwowego Gimnazjum i Liceum.
Komitet Organizacyjny Zjazdu niestety nie dysponuje aktualnymi adresami wszystkich osób, które chciałby zaprosić na to koleżeńskie spotkanie i tą drogą prosi o zgłoszenie udziału do organizatorów, Zofii Ząbek i Włodzimierza Rzońcy, tel. kontaktowy + 48 660 693 514.
Do zobaczenia!
Komitet Organizacyjny
Dni Wina - program
Złoty Samowar dla Michała Szpaka!
Główna nagroda Festiwalu Piosenki Rosyjskiej powędrowała 17 sierpnia do Michała Szpaka.
Podczas VI już edycji zwycięzca wykonał ,,Oczy czornyje” i tym samym wyśpiewał sobie główną nagrodę tj. Złoty Samowar oraz czek na 50 tysięcy złotych.
Podczas festiwalu zaśpiewali równiez: Janusz Radek, Ruzica, Vika & Marek Kościkiewicz, Golden Life, Kreuzberg, Natalia Szroeder, Formacja Nieżywych Schabuff, Mezo & Kasia Rościńska, Mateusz Grędziński.
Gratulujemy!
Anna Dziura
Chwila nieuwagi i stłuczka gotowa!
Kilkanaście minut przed godziną 11, na ulicy Krakowskiej w Jaśle, w pobliżu skrętu na Kowalowy doszło do stłuczki.
Zderzyły się dwa samochody Skoda Felicja oraz ciężarowy Mercedes Benz. W trakcie trwania czynności policyjnych ruch na jezdni odbywał się wahadłowo. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana i odwieziona karetką do szpitala.
Anna Dziura
Druga odsłona Pucharu Prezesa PZN już w tą sobotę
W sobotę 24 sierpnia zapraszamy wszystkich sympatyków skoków narciarskich i kombinacji norweskiej na zawody o Puchar Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.
Rywalizacja toczyć się będzie na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince oraz trasie biegowej Istebnej-Kubalonki. To już druga tego lata edycja Pucharu Prezesa PZN. W poprzedniej (20 lipca) udział wzięła czołówka polskich skoczków narciarskich, dla których był to ostatni poważny sprawdzian przed rozpoczynającymi się zawodami FIS Grand Prix. Konkurs skoków wygrał wtedy Maciej Kot, natomiast najlepszym kombinatorem norweskim okazał się Mateusz Wantulok.
Wstęp na zawody jest bezpłatny.
PROGRAM ZAWODÓW:
Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince
9:30 - seria próbna skoków do kombinacji norweskiej HS-134
10:00 - skoki do kombinacji norweskiej HS-134
10:30 - seria próbna do otwartego konkursu skoków narciarskich HS-134
11:30 - I seria otwartego konkursu skoków narciarskich HS-134
12:30 - seria finałowa otwartego konkursu skoków narciarskich HS-134
Trasy biegowe na Kubalonce
16:00 - bieg do kombinacji norweskiej - 5 km
Alicja Kosman / PZN
Wyprawka szkolna
Do 6 września br. przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników i pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2013 r. – „Wyprawka szkolna”.
Wnioski składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2013/2014. W bieżącym roku dofinansowanie dotyczy podręczników dla uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2013/2014 do: klas I – III i V szkoły podstawowej, klas II szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum.
Dofinansowany może być też zakup podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej, dla uczniów: słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawanościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przypadku uczniów klas I szkoły podstawowej kryterium dochodowe wynosi 539 zł netto na osobę w rodzinie, natomiast u pozostałych uczniów, którzy nie posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, kryterium dochodowe wynosi 456 zł netto na osobę w rodzinie.
Wnioski o dofinansowanie „wyprawki szkolnej” wydają macierzyste szkoły uczniów. Szczegółowe informacje można uzyskać w szkole, do której będzie uczęszczał uczeń w roku szkolnym 2013/2014.
UMJ
Milion przygód z książką
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz ze 100 bibliotekami z Polski uczestniczy w akcji „Milion przygód z książką”, upowszechniającej czytanie wśród dzieci i młodzieży.
Dzięki niej otrzymała 50 książek Wydawnictwa Media Rodzina. Wśród nich znalazły się m.in. baśnie braci Grimm, H. Ch. Andersena oraz przygody Kota Prota.
W ramach akcji w Oddziale dla Dzieci MBP uczestnicy wakacyjnych spotkań wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych na podstawie scenariusza Beaty Pawłowicz „Wędrówki do gwiazd”. Dzięki głośnemu czytaniu o sympatycznym przyjacielu kosmonaucie i kreatywnym zajęciom plastycznym, najmłodsi mieli okazję przenieść się w kosmos by dowiedzieć się, na czym polega praca wylatujących w podróż badawczą. Dzieci skonstruowały satelitę, rakietę, prom kosmiczny oraz stację kosmiczną i przedstawiły scenki dramowe z życia w kosmosie. Pomocą we wspólnych działaniach oraz inspiracją do zabawy była dla najmłodszych książka „Mam przyjaciela kosmonautę”.
Dużym zainteresowaniem ze strony małych odkrywców cieszyło się to, w jaki sposób kosmonauci zaspokajają swoje podstawowe potrzeby życiowe tj. sen czy odżywianie. Niemało uśmiechu na twarzach dzieci wywołał kosmiczna kąpiel czy toaleta. Okazało się także, że najmłodsi nie chcieliby zderzyć się z olbrzymią kroplą gorącej kawy czy herbaty. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w mini dyskusji na temat lotów w kosmos, dowiadując się tym samym, że być może kiedyś uda się je upowszechnić i będzie można bliżej poznać to, co najbardziej odległe. Na pytanie czy chciałyby wylecieć w kosmos, padła jednoznaczna odpowiedź – tak. Większość z nich będąc na miejscu wybrałaby wyjście na kosmiczny spacer. Najmłodsi obejrzeli także pozostałe książki z serii „Mądra Mysz”. Zwłaszcza te, w których przeczytać można o zawodach związanych z transportem („Mam przyjaciela kierowcę autobusu”, „Mam przyjaciela kolejarza”) i wiele innych. Dodatkowo dzieci odwiedziły Obserwatorium Astronomiczne, przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Tam dowiedziały się m.in. jak działa obrotowa kopuła, przyjrzały się z bliska przyrządom służącym do obserwacji i obejrzały panoramę Jasła. W zajęciach wzięło udział 20 uczestników wakacyjnego cyklu spotkań w Oddziale dla Dzieci MBP.
Inicjatorem akcji jest Fundacja LOTTO Milion Marzeń, realizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
MBP w Jaśle