Quantcast
Channel: Sport Jasło | wydarzenia sportowe - MiastoJasło.pl
Viewing all 1401 articles
Browse latest View live

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle

$
0
0

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w JaśleDlaczego ciasto drożdżowe rośnie? Czy można zionąć ogniem jak smok? Jak ubierają się Brytyjczycy? Jak zrobić wyśmienite ciasteczka? Fotorelacja


Dlaczego ciasto drożdżowe rośnie? Czy można zionąć ogniem jak smok? Jak ubierają się Brytyjczycy? Jak zrobić wyśmienite ciasteczka?Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali dzisiaj szóstoklasiści podczas specjalnych zajęć w Gimnazjum nr 2.

,,Lekcje z pomysłem” na stałe wpisały się w tradycję Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle


- Jak co roku do naszej szkoły przybywają uczniowie z wszystkich szkół podstawowych na terenie Jasła na ,,Lekcje z pomysłem”. Mają okazje wykonywać doświadczenie chemiczne, fizyczne, prowadzić obserwacje biologiczne pod mikroskopem. Zapoznają się z projektami i programami organizowanymi przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły np. Comenius. Zapoznają się z działalnością organizacji harcerskiej. Wszystko po to, aby wyrobić sobie opinie na temat szkoły, którą mają za chwilę wybrać. Jesteśmy przekonani, że jest to najlepsza forma zapoznania uczniów z życiem bieżącym szkoły. Nasi gimnazjaliści opowiadają o tym jak przebiega u nas praca, nauka, ale i również aspekt wychowawczy, turystyczny i pozalekcyjny – mówi dyrektor szkoły mgr Aleksandra Zajdel-Kijowska

Lekcje z Pomysłem w ZSM nr 3 w Jaśle

- Moje doświadczenie polegało na spalaniu prażonej mąki, która była wcześniej przygotowana na patelni. Zwyczajna mąka się nie pali bo ma zbyt dużo wody w sobie. Nasza mąka była prażona i dawała ogromną energię ognia – zaznaczył Dominik z kl. II gimnazjum.

Liczne pokazy, doświadczenia fizyczne i chemiczne, kulinarne inspiracje i lekcja angielskiego prowadzona w dość nietypowy sposób zapewniły szóstoklasistom nie lada atrakcji.

Anna Dziura


Walka z gawronami!

$
0
0

Walka z gawronami!27 lutego późnym popołudniem przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle podjechała ekipa straży pożarnej.


Przyczyną interwencji strażaków nie był pożar tylko kilkanaście kłopotliwych gniazd gawronów, które od pewnego czasu gnieździły się na drzewach.
Licealiści często skarżyli się na ptaki, które hałasowały i zaśmiecały swoimi odchodami teren szkoły.
- Nie można było spokojnie wejść do szkoły. Zawsze było ryzyko, że któryś z gawronów będzie miał nas na celowniku. Gorzej jak wycelował i trafił. Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszej akcji te ptaki przeniosą się w inne miejsce i nie będą tutaj hałasować i śmiecić – mówi Natalia, uczennica jasielskiego liceum

Walka z gawronami!


Walka z gawronami!


Zgodnie z wytycznymi organizacji zajmujących się ochroną środowiska zrzucane powinny zostać nie tylko gniazda, ale należy odcinać rozwidlenia konarów do których były one przymocowane. Rozwidlenia stanowią idealne miejsce do założenia kolejnych gniazd co dla ptaków z pewnością nie stanowiłoby problemu i wkrótce znalazłyby inne miejsca na gniazdo. Usunięcie gniazd powinno być wykonane fachowo.
Czy akcja przyniesie efekty? Czy kolonia gawronów na dobre opuściła teren szkoły? Czas pokaże.

Anna Dziura

Przykład odwagi, męstwa i ofiary…

$
0
0

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WyklętychUroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów rozpoczęto 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fotorelacja


Następnie pod pomnikiem przy ulicy Armii Krajowej zgromadzeni mieszkańcy, uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Historia zaczyna ożywać, inspiruje nas, skłania do zadumy, wspomnień. Święto to jest przejawem sprawiedliwości dziejowej – mówi jeden z mieszkańców. Ludzie ponoszący najwyższe ofiary kontynuowali walkę o naszą wolność i niepodległość. Dzisiaj mieliśmy okazję wspomnienia tych strasznych dni – dodał.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 200 tysięcy ludzi, z czego ponad 20 tysięcy wzięło udział w walce z bronią w ręku. Zginęło ponad 8 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komunistyczne sądy orzekły blisko 8,5 tysiąca wyroków śmierci, z których połowę wykonano. Najmłodsza ofiara terroru miała 17 lat. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok" był ostatnim z nich. Zginął on w obławie pod Piaskami w Lubelskiem -blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych 21 października 1963 roku.
- Krew naszych przodków nie poszła na darmo, po latach zaczyna ożywiać. To byli ludzie, którzy chcieli wolnej Polski – mówi jedna z mieszkanek miasta.
Przywrócona po latach pamięć o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego dzięki tego typu uroczystościom uświadamia współczesnych Polaków. Niezwykle ważna jest rola tych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament. ,,W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Żołnierze Wyklęci

Gdy losy wojny przesądzić się miały
I pancerny pierścień był u wrót Berlina
Dla nich ta wojna wcale się nie kończy
Walka o wolność dla nich się zaczyna

Ze zniewoleniem narzuconym siłą
Przez obcy system sąsiada ze wschodu
Który w istocie w swoich założeniach
Miał złamać ducha polskiego narodu

Wolność, niepodległość,to ich święte hasło
Zrodzone by bronić ojczyzny od wroga
Za swoje marzenia oddawali życie
Bo do wolności przez ofiarę droga

Fałszywa wolność i przyjaźń obłudna
Żołnierzom Wyklętym zawsze była obca
Tak ich uczyli, tak ich wychowali
Od lat najmłodszych,od małego chłopca

Ich zbrojny opór choć w nierównej walce
Dawał nadzieję, wciąż o tym mówiono
Że przyjdą czasy, ze przyjdzie ten moment
Gdy polski orzeł znów będzie z koroną

Przykład odwagi, męstwa i ofiary
Którą złożyć chcieli Wyklęci Żołnierze
W katowniach, więzieniach i na szubienicy
Bo wolność ojczyzny krzyżami się mierzy

Anna Dziura

Trwają poszukiwania rodzin zastępczych do Wioski Dziecięcej w Brzozowie

$
0
0

wioska

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie poszukują kandydatów na rodziny zastępcze oraz prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze.


Chętni mogą zgłaszać się i już rozpocząć starania o sprawowanie takiej funkcji.

Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Wioska Dziecięca w Brzozowie będzie miała pierwszych lokatorów. W dwóch wybudowanych domach prowadzone są prace wykończeniowe. Fundacja nie zwalnia tempa i cały czas pozyskuje brakujące środki finansowe oraz materiały niezbędne do urządzenia budynków. Tymczasem ruszyły poszukiwania rodzin zastępczych, które w nowym otoczeniu zatroszczą się o najmłodszych mieszkańców.

Kto może zostać rodziną zastępczą?
– Potrzebujemy ludzi wrażliwych na krzywdę dzieci. Osób mających otwarte serca i chcących podzielić się miłością, zwłaszcza z tymi, którzy jej nie doświadczyli od swoich rodziców – mówi Bożena Bieńczak, Wiceprezes Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak. Kandydaci poza dobrymi chęciami muszą również spełniać wymogi formalne. Kryteria określa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Osoby, które chciałby pełnić taką rolę, muszą na przykład wykazać, że nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych, są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem i zapewnią mu odpowiednie warunki bytowe. Szczegółowe regulacje zawarte są w ustawie z dnia 9 marca 2011 roku – dodaje.

Czym jest rodzina zastępcza?
Przede wszystkim to forma opieki nad tymi, którzy zostali jej całkowicie lub częściowo pozbawieni. W takiej rodzinie pokrzywdzone dzieci mogą normalnie żyć, rozwijać się i cieszyć się dzieciństwem. Należy jednak pamiętać, iż rodzina zastępcza to przejściowa forma opieki nad dzieckiem, tj. do czasu powrotu do rodziny biologicznej lub przysposobienia – tłumaczy Zofia Foryś, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie. Jak dodaje – PCPR w Brzozowie przygotowuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych, organizuje bezpłatne szkolenia oraz wypłaca miesięczne świadczenia na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie oraz z Fundacją. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach: www.pcprbrzozow.pl i www.fpd.org.pl

Wsparcie dla Wioski Dziecięcej nadal potrzebne
Fundacja, aby dokończyć realizację inicjatywy cały czas potrzebuje pomocy finansowej i materialnej. Niezbędne są przede wszystkim meble i sprzęt AGD. Mogą to być przedmioty używane, ale w stanie dobrym. – Obecnie jesteśmy na etapie wyposażania dwóch budynków. Wiosną będziemy kończyć prace przy placu zabaw dla dzieci, w ogrodzie zasadzimy drzewa. Kilka firm i osób już zadeklarowały swoją pomoc. Dziękujemy im i zapraszamy innych do angażowania się w nasze działania – zachęca Andrzej Bieńczak, Prezes Fundacji.

Ważny jest 1%
Rozpoczął się czas rozliczenia podatkowego, dlatego każdy może wesprzeć budowę przekazując 1% podatku dochodowego. Numer KRS Fundacji to: 0000117587. Szczegóły dotyczące projektu stworzenia Wioski Dziecięcej znajdują się na stronach: www.wioskadziecieca.eu i www.fpd.org.pl oraz na profilu na Facebook'u: www.facebook.com/FundacjaPomocyDzieciom

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak

Informacje uzupełniające:
Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak działa od ponad 12 lat na terenie Podkarpacia, ale także w innych częściach kraju. Została założona w Brzozowie przez Bożenę i Andrzeja Bieńczak – właścicieli Firmy Eleo-Budmax, która jest stałym mecenasem i opiekunem Fundacji. Posiada ona status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja pomaga w leczeniu i rehabilitacji dzieci chorych i niepełnosprawnych, pomaga ubogim oraz wielodzietnym rodzinom. Wspiera także naukę i rozwój uzdolnionej młodzieży. Co roku przygotowuje akcję pod hasłem Tydzień Solidarności z Ubogim Dzieckiem, a ponadto angażuje się w organizacje aukcji dzieł sztuki. Od czerwca 2012 realizuje budowę Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej dla sierot biologicznych i społecznych.

Pokaz FILMÓW FRAPUJĄCYCH

Światowy Dzień Kota w SP 4 w Jaśle

$
0
0

Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzony był Światowy Dzień Kota.


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle włączyła się po raz drugi w obchody organizując dla zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola Miejskiego nr 6 oraz uczniów klas pierwszych naszej szkoły imprezę biblioteczną połączoną z głośnym czytaniem. Imprezie towarzyszyła wystawa książek, przewodników, ogromnych plansz z ilustracjami, a także pokaźny zbiór drewnianych figurek kotów i maskotek zebranych dzięki życzliwości innych nauczycieli. Dzieci oglądały prezentację multimedialną przedstawiającą najpopularniejsze rasy kotów, a także zgadywały imiona kotów z bajek
i filmów. O ile Pimpuś Sadełko, Filonek Bezogonek, Rademenes z filmu „Siedem życzeń” nie wszystkim dzieciom były znane, to współczesne koty jak Kot w Butach, Garfield czy Jess- przyjaciel listonosza Pata od razu witano okrzykami radości. Dzieci wysłuchały również informacji na temat dzikich kotów. Sporo uwagi poświecono również zagadnieniu opieki nad zwierzętami, dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami w tej kwestii oraz mogły spróbować wirtualnie opiekować się kotem poprzez edukacyjną grę internetową. Nie zabrakło także przysłów związanych z kotem, uczyliśmy się także jak brzmi słowo „kot” w 14 językach świata a także wymyślaliśmy wyrazy zaczynające się słowem „kot”. Ważnym punktem imprezy było głośne czytanie książek oraz zabawa z ulubioną kocią zabawką- włóczką. Świetny humor wszystkim zapewniły również przebrania i maski kotów.
W imprezie wzięło udział ok. 80 przedszkolaków i 100 uczniów naszej szkoły.

Katarzyna Skicka-Such

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca

$
0
0

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowcaPodczas weekendu na drogach powiatu jasielskiego doszło do dwóch wypadków drogowych.


W Skołyszynie wskutek zderzenia się osobowego fiata z toyotą ranne zostały trzy osoby. W Bieździadce po uderzeniu w drzewo śmierć poniósł kierowca skody. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tych zdarzeń.

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca


Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca
Do pierwszego wypadku doszło w minioną sobotę około godz. 9 na drodze krajowej relacji Jasło – Gorlice w Skołyszynie. Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący fiatem punto skręcając w lewo na skrzyżowaniu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej z naprzeciwka osobowej toyocie. W wyniku zderzenia się pojazdów ranne zostały trzy osoby. Kierowca toyoty i pasażerka fiata nie ucierpieli poważnie w zdarzeniu i po udzielonej pomocy medycznej opuścili szpital. Kierujący fiatem 77-letni mężczyzna z uwagi na doznane obrażenia został hospitalizowany. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Dwa wypadki podczas weekendu – zginął kierowca

Drugi wypadek, który miał miejsce następnego dnia około godz. 11, zakończył się tragicznie. Z zebranych dotychczas przez policjantów informacji wynika, że 55-letni kierujący skodą fabią jechał od Kołaczyc w kierunku Sieklówki. Przejeżdżając przez Bieździadkę w rejonie skrzyżowania zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia podjęła akcję reanimacyjną, jednak życia mężczyzny nie udało się uratować. Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli samochód, wykonali dokumentację fotograficzną.

Okoliczności i przyczyny wypadków będą wyjaśniane w toku prowadzonych postępowań.

KPP w Jaśle

Starodruki ze zbiorów muzeum regionalnego w Jaśle

$
0
0

starodruki

Od 7 marca 2014 r. czynna będzie w jasielskim Muzeum Regionalnym wystawa starodruków, które stanowią jedną z najcenniejszych kolekcji w zbiorach tej instytucji. Na wystawie zaprezentowane zostaną wczesne wydania Biblii a także dawne książki o tematyce historycznej, filozoficznej i przyrodniczej. Ozdobą wystawy będzie inkunabuł z 1479 roku oraz polskie wydania Biblii z XVI wieku. Wystawa będzie okazją poznania nie tylko historii drukowanej książki a także jej niezwykłego piękna, gdyż wiele starodruków to niezwykle cenne dzieła sztuki drukarskiej.

Muzeum Regionalne w Jaśle


W Galerii JDK: Teraz tu

$
0
0

wernisaż-B

Jasielski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac malarskich Bogdana Kozona pt. „Teraz tu”. Uroczysty wernisaż odbędzie się 6 marca o godzinie 18.00 w Galerii JDK.
Bogdan Kozon urodzony w 1965 roku w Pułtusku jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach używa często wielu niejednolitych technik, łącząc różnorodne materiały. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Jest członkiem nieformalnego stowarzyszenia jasielskich plastyków PLAJA.
Prace Bogdana Kozona będzie można oglądać do 29 marca br. w JDK.

kp (JDK)

 

Anatomia dla Smyka

$
0
0

Anatomia dla SmykaDzieci z grupy żółtej i pomarańczowej zapoznały się z budową anatomiczną ludzkiego ciała podczas ostatnich zajęć na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Fotorelacja


Mali studenci przygotowywali specjalny plakat poświęcony budowie człowieka z naniesionymi na tą formę narządami wewnętrznymi takimi jak mózg, serce, nerki. Zadanie okazało się doskonałym sposobem na poszerzenie wiedzy młodych słuchaczy.
- Bezbłędnie omówili funkcje narządów ludzkiego ciała, co jest niezwykle zaskakujące z uwagi na ich młody wiek. Jestem bardzo zadowolona z szerokiej wiedzy tych młodych ludzi – mówi Katarzyna Gardzina, nauczyciel biologii.

Anatomia dla Smyka


Dzieci miały okazję pracować na specjalnych modelowych szkieletach. Jako podsumowanie zajęć kolorowały szkielety ludzkie.
- Wykazali się wspaniałą znajomością szkieletu ludzkiego. Potrafili wskazać i nazwać poszczególne kości i określić ich położenie – dodaje prowadząca zajęcia
Warsztaty prowadzone były w Centrum Edukacji ,,Sowa”.
Jasielski Uniwersytet Dziecięcy jest edukacyjnym projektem polegający na zabawie dzieci w studiowanie. Ma na celu rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie ciekawości świata u dzieci w wieku 5 – 10 lat z terenu miasta Jasła poprzez udział dzieci w interaktywnych wykładach.
Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".

Anna Dziura

Miłe Panie, zróbcie sobie prezent z okazji Dnia Kobiet – wykonajcie bezpłatne badanie mammograficzne!

$
0
0

badanie mammograficzneKobiety często nie znajdują czasu dla siebie – w pierwszej kolejności pamiętają o swojej rodzinie, pracy i obowiązkach, zapominając o swoich potrzebach i własnym zdrowiu.


Przy okazji dnia kobiet nadarza się okazja, aby to zmienić – zachęcamy do zgłoszenia się na bezpłatne prześwietlenie piersi, które trwa jedynie kilka minut, a może uratować życie!
Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wiąże się on z możliwością wykonania badania bezpłatnego, na które nie jest wymagane skierowanie lekarskie, a każde zdjęcie analizowane jest przez dwóch lekarzy (tzw. podwójny odczyt).
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, po 50 roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać.
Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. W ramach Programu może się Pani przebadać co 2 lata, a więc w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania, przysługuje Pani 10 badań.

badanie mammograficzne



Mammografię w mammobusach można będzie wykonać w miejscowościach:
• Kołaczyce – 20 marca przy Ośrodku Zdrowia "L-Med.", ul. Burm. Wiejowskiego 22a
• Jasło – 20 i 21 marca na Rynku
• Dębowiec – 21 marca przy Centrum Zdrowia dr Mastej, Dębowiec 645
• Osiek Jasielski – 24 marca przy Gminnym Ośrodku Kultury, Osiek Jasielski 1
• Nowy Żmigród – 24 marca przy Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie, ul. Mickiewicza 18
• Tarnowiec – 25 marca na Rynku koło Domu Ludowego

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50 – 69 lat (liczy się rocznik, a nie miesiąc urodzenia). Pozostałe Panie (mające powyżej 35 lat) mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl. Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

UWAGA: Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 – 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją – czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.

Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa prywatna firma medyczna w Polsce. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać
z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także ze świadczeń płatnych oraz bezpłatnych - w ramach kontraktu z NFZ.
Opieka ambulatoryjna świadczona jest w 118 centrach medycznych własnych i przyzakładowych. Pacjenci na terenie całego kraju mają do dyspozycji 50 placówek LUX MED i 24 centra medyczne Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Z Grupą współpracuje ok. 1500 poradni partnerskich w całej Polsce. Pod jej opieką znajduje się ponad 1 200 000 pacjentów.
Grupa ma cztery szpitale: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed
w Bełchatowie) oraz dwa szpitale w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także spółki: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia
i MegaMed. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, a MegaMed opiekę ambulatoryjna i chirurgię jednego dnia. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej
i rehabilitacji.
Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy medycznej Bupa.

LUX MED Diagnostyka
Do Grupy LUX MED należy też LUX MED Diagnostyka, w skład której wchodzą AVI Diagnostyka Obrazowa, LUX MED Diagnostyka Gdynia i Gdańsk, Konsylium oraz Med-Sport. Ośrodki diagnostyczne AVI specjalizują się w szerokiej gamie badań radiologicznych (tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego). Równoległym obszarem działalności AVI jest rehabilitacja. LUX MED Diagnostyka Gdynia – to największy
w Polsce świadczeniodawca badań mammograficznych, dysponuje 15 mobilnymi pracowniami – mammobusami oraz trzema placówkami stacjonarnymi – w Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu. Med-Sport prowadzi pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Częstochowie, a także pracownie tomografii komputerowej w Lublińcu, Kłobucku oraz Pajęcznie. Konsylium to wrocławski ośrodek, wyposażony w tomograf komputerowy
i rezonans magnetyczny.

Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl

Giełda Zawodów

$
0
0

Giełda zawodów

Zgodnie z wieloletnią już tradycją w dniach od 3 do 6 marca br. w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle odbywa się „Giełda Zawodów”.


Szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Jasielskiego prezentują gimnazjalistom swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2014/ 2015.

Celem Giełdy jest zapoznanie uczniów klas trzecich gimnazjów z ofertą edukacyjną szkół zawodowych, techników i liceów. Każda ze szkół ma do dyspozycji jedno stanowisko wystawiennicze, a zainteresowani uczniowie otrzymują informator o kierunkach kształcenia w szkołach w roku szkolnym 2014/ 2015.

Giełda zawodów

Szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Jasielskiego przygotowały bogatą i atrakcyjną ofertę kształcenia, gwarantującą dobre warunki nauki. Licea ogólnokształcące zmieniają każdego roku dobór przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym zgodnie z zapotrzebowaniami i zainteresowaniami uczniów kończących gimnazja. Szkoły zawodowe proponują gimnazjalistom bogatą ofertę kształcenia zawodowego.

Giełda pozwala gimnazjalistom i ich rodzicom poznać ofertę wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu, porozmawiać z ich uczniami i nauczycielami, by świadomie i zgodnie z predyspozycjami dokonać wyboru.

Giełdę Zawodów otworzył Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Jasło na rok szkolny 2014/2015

$
0
0

przedszkole rekrutacja

Rekrutacja dzieci do przedszkoli miejskich oraz oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło zostanie przeprowadzona według następującego harmonogramu:


Do 14. marca 2014 r. – składanie do dyrektora przedszkola deklaracji o kontynuowaniu przez dziecko w roku szkolnym 2014/2015 wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu. Wzór deklaracji jest dostępny w każdym przedszkolu.
Do 10. marca 2014 r. – powołanie komisji rekrutacyjnej w przedszkolach i szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.
Od 15. do 31. marca 2014 r. – składanie przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola (oddziału przedszkolnego). Wzór wniosku jest dostępny w każdym przedszkolu.

Od 1.kwietnia do 4.kwietnia 2014 r. – I etap rekrutacji
Od 7. kwietnia do 11 kwietnia 2014 r. - II etap rekrutacji (w przypadku wolnych miejsc)
18 kwietnia 2014 r. godz. 15.00 – podanie do publicznej wiadomości:
a) listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola (oddziału przedszkolnego) oraz najniższej liczby punktów uprawniających do przyjęcia.
b) listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do przedszkola (oddziału przedszkolnego), najniższej liczby punktów uprawniających do przyjęcia oraz informację o liczbie wolnych miejsc.
Od 19. kwietnia do 31 sierpnia 2014 r. – rekrutacja uzupełniająca (w przypadku wolnych miejsc)

***
Postępowanie rekrutacyjne do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2014/2015 przeprowadza się w dwóch etapach:
I etap rekrutacyjny:
1. Do miejskiego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w miejskiej szkole podstawowej przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze Miasta Jasła, na podstawie wniosku złożonego przez rodziców.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na umotywowany wniosek rodziców,
do przedszkola może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
3. W przypadku większej liczby kandydatów będących mieszkańcami Jasła niż liczba wolnych miejsc w danym przedszkolu na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego
są brane pod uwagę kryteria tzw. ustawowe , które mają jednakową wartość:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą
a także preferencje rodziców dotyczące kolejności wyboru wskazanych we wniosku przedszkoli (od najbardziej do najmniej preferowanych).
4. W celu potwierdzenia spełnienia kryteriów rodzice dołączają kopie dokumentów lub oświadczeń wymienionych we wniosku. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji niepotwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu nie uwzględnia się danego kryterium.
II etap postępowania rekrutacyjnego
5. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole miejskie (oddział przedszkolny) nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę tzw. kryteria samorządowe , którym przypisano określoną liczbę punktów:

1) Wykonywanie przez oboje rodziców pracy na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej, odbywanie nauki w trybie dziennym, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej – 10 pkt.
2) Wykonywanie przez jednego z rodziców pracy na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej, odbywanie nauki w trybie dziennym, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pozarolniczej działalności gospodarczej – 5 pkt.
3) Samotne wychowywanie kandydata (i jego rodzeństwa) oraz zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej, odbywanie nauki w trybie dziennym, prowadzenie gospodarstwa rolnego albo pozarolniczej działalności gospodarczej -10 pkt.
4) Uczęszczanie do tego samego przedszkola/szkoły rodzeństwa kandydata – 10 pkt.
5) Pochodzenie kandydata z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny – 4 pkt.
6) Odległość miejsca zamieszkania kandydata od przedszkola nieprzekraczająca 3 km – 1 pkt.

Spełnianie kryteriów samorządowych rodzice potwierdzają oświadczeniami, których wzór stanowi załącznik do wniosku.

Rekrutacja dla kandydatów niebędących mieszkańcami Miasta Jasła
6. Kandydaci zamieszkali poza obszarem Miasta Jasła mogą być przyjęci do przedszkola miejskiego lub oddziału przedszkolnego w miejskiej szkole podstawowej, jeżeli
po przeprowadzeniu dwuetapowego postępowania rekrutacyjnego dane przedszkole miejskie nadal dysponuje wolnymi miejscami. W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem Miasta Jasła przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne wg. zasad etapu I i etapu II.
Postępowanie rekrutacyjne
7. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola.
8. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej jest uprawniony do żądania - w trybie określonym przepisami ustawy o systemie oświaty - informacji i dokumentów potwierdzających prawdziwość złożonych przez rodziców oświadczeń.
9. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola (oddziału przedszkolnego) listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona
i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do danego przedszkola miejskiego lub oddziału przedszkolnego w miejskiej szkole podstawowej oraz najniższą liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia.
10. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych do danego przedszkola. Lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, najniższą liczbę punktów uprawniających do przyjęcia, informacje o liczbie wolnych miejsc oraz datę podania wykazu do publicznej wiadomości.
Uzupełniające postępowanie rekrutacyjne
11. Jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji przedszkole miejskie (oddział przedszkolny) nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola (szkoły podstawowej) przeprowadza postępowanie uzupełniające według ustalonych zasad i kryteriów, które powinno zostać zakończone do 31 sierpnia 2014 r.

Odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej
12. Rodzice kandydata nieprzyjętego do przedszkola mogą wystąpić z wnioskiem do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola (oddziału przedszkolnego) w terminie 7 dni od daty podania listy kandydatów do publicznej wiadomości. Komisja sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia złożenia wniosku przez rodziców, zawierające przyczyny nieprzyjęcia kandydata, najniższą liczbę punktów uprawniających do przyjęcia oraz liczbę punktów uzyskanych przez kandydata.
13. Rodzice nieprzyjętego kandydata mogą wnieść odwołanie do dyrektora przedszkola (szkoły podstawowej, w której funkcjonuje oddział przedszkolny) w terminie 7 dni od daty otrzymania uzasadnienia komisji rekrutacyjnej. Dyrektor przedszkola (szkoły podstawowej) rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
14. Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola (szkoły podstawowej) rodzicom przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Wydział Oświaty
Urząd Miasta w Jaśle

Siła czytania! Radość spotkania z książką!

$
0
0

Siła czytania!

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa akcja „Zostań czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki”.


O tym, jak wielką radość może sprawiać czytanie przekonało się już 17 grup 5 i 6 letnich dzieci, które odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w pierwszych zajęciach z książką w roli głównej.
Dzięki wspólnym spotkaniom wiemy już, jak dbać o swoje ulubione lektury i zostać czytelnikiem, potrafimy odróżnić wypożyczanie od kupowania oraz księgarnię od wypożyczalni. Każdorazowo spotkania są także okazją do wielu niebanalnych pytań np. o to: Czy można wypożyczyć nie książkę a całą bibliotekę? Wszystkim wizytom najmłodszych towarzyszy głośne czytanie, ciekawe rozmowy, quizy, zagadki i mnóstwo uśmiechu na twarzach. W ramach mini zajęć plastycznych zamieniamy się w małych artystów własnej wyobraźni. Dzięki temu powstały już fantazyjne, a zarazem wielofunkcyjne SOWY MĄDRE GŁOWY i tęczowe KARTY BIBLIOTECZNE.

Siła czytania!


Siła czytania!
Podczas tegorocznych spotkań akcji Zostań Czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki, włączamy się także w Ogólnopolską akcję Czytam sobie! i słuchamy głośnego czytania książek z serii Czytam sobie!
Akcja została objęta honorowym patronatem Andrzeja Czerneckiego – Burmistrza Miasta Jasła.

Siła czytania!


Spotkania Zostań czytelnikiem! Odkryj Krainę Biblioteki i Książki odbywają się w Oddziale dla Dzieci i trzech filiach MBP. Patronat medialny nad akcją sprawuje: Radio VIA, Telewizja Jasło, Portal www.terazJaslo.pl i www.jaslonet.pl. Zachęcamy do jej wsparcia i zaangażowania się w działania na rzecz najmłodszych. Czytajmy dzieciom!

MBP w Jaśle

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO na niemieckich matach

$
0
0

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

W miniony weekend nasi wychowankowie uczestniczyli w turnieju w mieście Spremberg (Niemcy).


W zawodach wystartowało 548 zawodników z 64 klubów. Nasza drużyna została klasyfikowana na 3 miejscu w punktacji drużynowej co jest ogromnym sukcesem młodych zawodników. Turniej stał na wysokim poziomie sportowym, tym bardziej cieszy postawa naszych judoków.

Medale dla naszego klubu wywalczyli:
Natalia Nocula – złoto (40 kg)
Mateusz Kluszczyk – srebro (26kg)
Natalia Jankowska - srebro (40kg)
Gabriela Jaracz- srebro (26kg)
Joanna Nocula - brąz (48kg)
Paulina Górniak - brąz (52kg)
Julia Dziędzioł - brąz (22kg)
Patryk Zawadzki - brąz (26kg)

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

Udany start judoków ASW JUDO JASŁO

Słowa podziękowania składamy rodzicom oraz naszym sponsorom, bez których nie udało bym nam się zorganizować tego wyjazdu.
UKS ASW-JUDO JASŁO
WWW.judo-jaslo.pl


Sobotnie Spotkania z Muzyką

Sokolnik ze swoją drapieżną ekipą w parku

$
0
0

Sokolnik ze swoją drapieżną ekipą w parkuMiasto kontynuuje działania zmierzające do ograniczenia populacji gawronów w parku miejskim, po to by nie zaprzepaścić efektu osiągniętego w poprzednich latach.


Sokolnik wraz ze swoją ”drapieżną ekipą” patroluje alejki parkowe od świtu do zmierzchu. Prace potrwają do pierwszych dni maja. Nad prawidłowością działań sokolniczych czuwa, jak poprzednio, specjalista ornitolog.

W sezonie 2012 i 2013 w parku miejskim nie zostało zbudowane przez gawrony ani jedno gniazdo. Ptaki oczywiście przylatują do parku, ale nie przebywają na jego terenie całodobowo, pojawiając się jedynie na 2-3 godziny popołudniową porą w miesiącach lipiec-październik. Ich niewspółmiernie krótsze wizyty przekładają się na poprawienie komfortu osób przebywających w parku.

Sokolnik ze swoją drapieżną ekipą w parku

Wiele polskich miast borykających się z problemem gawronów wzorując się na dobrych jasielskich praktykach postanowiło również zastosować podobne metody, jednak nawiązanie współpracy z profesjonalną firma świadczącą usługi sokolnicze okazało się niezwykle trudne. Wysokie wymagania jakie musi spełnić firma, aby zapewnić skuteczne działania oraz wymagane uprawnienia stanowią poważna barierę dla potencjalnych wykonawców.

Miasto Jasło, jak co roku, wyłoniło wykonawcę w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Do złożenia ofert zaproszono kilku wykonawców, w tym również lokalnych. Wpłynęła jednak tylko jedna oferta od wykonawcy świadczącego usługę w latach poprzednich. Łączny koszt tegorocznej akcji (prace sokolnicze i nadzór ornitologiczny) zamknie się w kwocie ok. 39 tys. zł.

UMJ

Nie daj się grypie!

$
0
0

Poradnik-Nie-daj-się-grypie-1

Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu.


Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych?
O tym, że wirus wirusowi nierówny, można przekonać się porównując przebieg różnych infekcji górnych dróg oddechowych (np. tzw. przeziębienia z grypą). O ile ból głowy, katar i ogólne osłabienie pozwalają funkcjonować w przypadku przeziębienia, tak grypa w zaledwie kilka godzin dosłownie ścina z nóg. Wirusy grypy przenoszone są drogą kropelkową, ale znajdują się nie tylko w powietrzu. Świetnie czują się na klawiaturze komputera, kubkach, słuchawkach telefonicznych, czy klamkach i poręczach, których wcześniej dotykał zakażony. Jeszcze nie wszyscy wiedzą, że grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Niestety, wielu z nas bagatelizuje objawy, myląc grypę ze zwykłym przeziębieniem i woli leczyć się na własną rękę.
Pamiętajmy, że grypa to nie jest zwyczajne przeziębienie. Powikłania pogrypowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest skuteczne rozpoznanie choroby – wyjaśnia Dr Agnieszka Mastalerz - Migas, autorka poradnika „Grypoodporni radzą” opracowanego na potrzeby kampanii informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Pamiętajmy, że grypa atakuje nagle i towarzyszy jej gorączka często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy, męczący kaszel.

Jak zachowywać się podczas szczytu zachorowań?
Przede wszystkim ograniczać transmisję wirusa w swoim środowisku. W czasie kichnięcia wirus grypy porusza się z prędkością ok.167 km/h pokonując 50 m w czasie 1 sekundy! Wirus grypy przenosi się, kiedy dochodzi do zetknięcia z zakażoną osobą, która wydmuchuje nos, kaszle lub kicha. Może być także przenoszony podczas podania ręki czy dotkniecie zakażonej powierzchni. Dlatego warto zwracać uwagę na higienę rąk oraz układu oddechowego. Częste mycie rąk, stosowanie jednorazowych chusteczek higienicznych to proste środki, które pozwolą ograniczyć transmisję wirusa pomiędzy chorymi. W przeciwieństwie do innych sezonowych infekcji przed grypą można się skutecznie zabezpieczyć. Na ciężki przebieg tej choroby oraz powikłania narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z grup ryzyka (cierpiące na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek, cukrzycę czy choroby układu oddechowego).To właśnie te grupy powinny być szczepione każdego roku. Wirus grypy charakteryzuje się zmiennością antygenową, dlatego sezonowa szczepionka przeciwko grypie jest co sezon aktualizowana. Coroczne szczepienia przeciwko grypie pobudzają układ odpornościowy do skutecznego działania.

Grypa. Co wtedy?
Jeżeli nie zaszczepiliśmy się przeciw grypie i zachorowaliśmy, a co za tym idzie zmagamy się z jej poważnymi objawami, powinniśmy udać się do lekarza. Nie należy bagatelizować choroby radzi Agnieszka Mastalerz-Migas. Należy przez kilka dni pozostać w domu-umożliwiając w ten sposób swojemu organizmowi na walkę z wirusem, a jednocześnie zapobiegając rozprzestrzenieniu się choroby wśród współpracowników i innych spotkanych osób. Podczas choroby spożywajmy lekkostrawne posiłki, które dostarczą organizmowi niezbędne mikroelementy i witaminy. Jeżeli mamy taką możliwość, śpijmy sami w pomieszczeniu. Dbajmy o higienę rąk, unikając bezpośredniego dotykania twarzy rękoma, a chusteczki od razu wyrzucajmy do kosza. Pamiętajmy także o wietrzeniu mieszkania.

***

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorami Społecznej Kampanii Informacyjnej związanej z tym Programem są Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego – Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz takich organizacji jak Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw medycznych, 4 organizacji zrzeszających pracodawców oraz związki samorządów. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji o Programie znajduje się w dokumentach, udostępnionych na stronie www.opzg.pl.

Anna Szarek

Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej

$
0
0

Termomodernizacja I LO i Bursy MiędzyszkolnejW marcu ruszą prace termomodernizacyjne obiektów użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego. Ocieplone zostaną budynki I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Bursy Międzyszkolnej.


Zadanie wykonywane jest w ramach realizacji projektu „ Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego – etap II”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 - 2013. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ponad 2 mln złotych.

Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej

Zaplanowane w ramach projektu działania, to kontynuacja pierwszego etapu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego. Ocieplone zostały wówczas budynki II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Starostwa Powiatowego. Dzięki inwestycjom termomodernizacyjnym zmniejszamy straty ciepła w budynkach i podnosimy sprawność jego wytwarzania, co przynosi efekt w postaci oszczędności w wydatkach na energię – wyjaśnia starosta, Adam Kmiecik.

Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej

W ramach projektu w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle dokończone zostaną prace termomodernizacyjne budynku szkoły, której ściana frontowa ocieplona została w 2010 roku. Wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa i wymieniona instalacja centralnego ogrzewania.

Zakres prac w Bursie Międzyszkolnej obejmować będzie oprócz docieplenia budynku nadbudowę i ocieplenie dachu. Ponadto wymienione zostaną instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Planowana jest likwidacja kotłowni i montaż węzła cieplnego z przyłączeniem do sieci miejskiej. Zamontowana zostanie także instalacja solarna.

Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej

Realizacja tego zadania jest elementem programu modernizacji i rozwoju bazy oświatowej przyjętego na początku kadencji przez Zarząd Powiatu. Celem naszych działań jest dostosowanie obiektów szkolnych do aktualnych potrzeb w tym zakresie – mówi wicestarosta, Franciszek Miśkowicz.

Termomodernizacja I LO i Bursy Międzyszkolnej


Zadaniem priorytetowym jest dla powiatu utrzymanie dobrego poziomu szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Dlatego też podejmujemy działania, które mają na celu zadbać o wyposażenie szkól oraz ich modernizację -dodaje Zbigniew Dranka, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle.

Zakończenia prac planowane jest na koniec września 2014 roku.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

 

Starosta gotuje na Dzień Kobiet

$
0
0

Starosta gotuje na Dzień Kobiet

Starosta gotuje na Dzień Kobiet


W sobotę 8 marca o godzinie 11:10 Starosta Jasielski, Adam Kmiecik będzie gościem Radia VIA (częstotliwość odbioru 103,9 lub 94,1). W programie „Radiowa kuchnia” przyrządzi kaczkę z purée z ananasa, z sosem z czarnej porzeczki z miętą i czekoladą. Serdecznie zapraszamy do słuchania.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Viewing all 1401 articles
Browse latest View live