Quantcast
Channel: Sport Jasło | wydarzenia sportowe - MiastoJasło.pl
Viewing all 1401 articles
Browse latest View live

Narodowe Czytanie Fredry

$
0
0

Narodowe Czytanie Fredry

„Paweł i Gaweł”, „Śluby Panieńskie”, czy „Zemsta” – te i inne utwory Aleksandra Fredry można było usłyszeć w piątek, 6 września, na jasielskim rynku, gdzie najpopularniejsze dzieła komediopisarza czytali starostowie, radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego i MDK-u oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych.


Wszystko za sprawą II edycji „Narodowego Czytania”, które zapoczątkował rok temu prezydent RP Bronisław Komorowski.
Starostwo Powiatowe, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle zorganizowały na jasielskim rynku „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego komediopisarza Aleksandra Fredry, który pochodził z Podkarpacia.

Narodowe Czytanie Fredry


Narodowe Czytanie Fredry


Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów popularnych utworów Fredry. Zanim jednak pojawili się na scenie, Anna Tyrpak, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Aleksandra Fredry.
Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz powiatowych. Starosta Jasielski Adam Kmiecik wcielił się w rolę Wacława z utworu „Mąż i Żona” i Rejenta z „Zemsty”. Wicestarosta, Franciszek Miśkowicz, był Lubomirem w „Panu Geldhabie” i Gustawem w „Ślubach Panieńskich”. Etatowy Człowiek Zarządu, Tadeusz Górczyk, zagrał Majora w „Damach i Huzarach” oraz tytułowego Geldhaba. Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz, był Papkinem w „Zemście”. Zastępca Przewodniczącego RP, Grzegorz Pers, wystąpił w „Zemście” jako Cześnik, a w „Pawle i Gawle” był Gawłem. Natomiast radny powiatowy Znigniew Dranka był Kapelanem w utworze „Damy i Huzary” i Radoszem w „Ślubach Panieńskich”. Pawła w „Pawle i Gawle” oraz Rotmistrza w „Damach i Huzarach” zagrał Naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Zoła. Z kolei Grażyna Leńczuk, Dyrektur Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle wcieliła się w rolę Elwiry w utworze „Mąż i Żona” oraz narratora w „Pawle i Gawle”.

Narodowe Czytanie Fredry


Na „Narodowe Czytanie” licznie przybyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, a jej przedstawiciele także wystąpili na scenie, prezentując publiczności swój talent aktorski. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP.
Wśród uczestników akcji był Wojciech Krokowski, nauczyciel jasielskiego Zespołu Szkół nr 4, który przyniósł na rynek swoją kolekcję kilkunastu książek Aleksandra Fredry, wszystkie pochodzące z pierwszych wydań.

Narodowe Czytanie Fredry


„Narodowe czytanie” udowodniło, że wspólna lektura wybitnych dzieł polskiej literatury jest sposobem na radosne spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Akcja ta udowodniła, że wspólne czytanie można urządzić dosłownie wszędzie, nie tylko na rynku miasta. Chciałbym, aby w przyszłym roku Powiat Jasielski również przyłączył się do tej ogólnopolskiej akcji, a na rynku jasielskim zgromadziło się jeszcze więcej słuchaczy – powiedział do zgromadzonych na „Narodowym Czytaniu” dzieł Fredry Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

 


Człowiek w centrum uwagi...

$
0
0

Człowiek w centrum uwagi – Apteka ŁukasiewiczaPod naszym patronatem! Zmieniające się społeczeństwo ze względów demograficznych wymaga naszego oswojenia się ze zmianami, których doświadczamy i które związane są ze starzeniem się społeczeństwa. FOTORELACJA


6 września w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza w Jaśle zorganizowano konferencję ,,Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”. Konferencja odbyła się w 160. rocznicę powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego, którego podstawy stworzył farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej. W latach 1857–1867 prowadził w Jaśle aptekę i równocześnie rozwijał przemysł wydobywczy. Był wzorowym pracodawcą, pionierem ubezpieczeń emerytalnych i filantropem troszczącym się o najsłabszych. Angażował się w rozwiązywanie najpoważniejszych problemów społecznych swoich czasów. 

Podczas konferencji starano się znaleźć odpowiedzi na bardzo ważne kwestie, a wśród nich odpowiedzi na pytania:
Co można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich?
Jakie zagrożenia niesie wielolekowość, a jakie – niesystematyczne przyjmowanie leków?
Jaka jest rola farmaceutów w starzejącym się społeczeństwie?
Co trzeba wiedzieć, by skuteczniej komunikować się ze starszym pacjentem?

Zaproszenia na konferencje skierowano do farmaceutów, lekarzy. Najliczniej podczas wykładów prezentowało się środowisko Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a więc bardzo aktywnych ludzi, dla których sprawy poruszane podczas konferencji były niezwykle istotne. Organizatorzy zwrócili uwagę na niezwykłą rolę studentów UTW, którzy są niejako liderami wśród osób starszych i za sprawą ich aktywności wiedza wyłożona na tym spotkaniu może zostać upowszechniona. Na uczelni pojawili się również uczniowie szkół średnich, co daje pozytywne prognozy i nadzieję, że problemy dotyczące seniorów, zagrożenia wielolekowością nie obiją się echem i trafią również do młodych słuchaczy. Solidarność międzypokoleniowa może się urzeczywistniać tylko wtedy, gdy rozmowy prowadzone będą prowadzone w gronie osób z różnych pokoleń.

Konferencja - Apteka Łukasiewicza


-,,Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi” to wszystko związane jest z postacią Ignacego Łukasiewicza. Wybitny polski chemik, farmaceuta, przedsiębiorca był wielkim społecznikiem. Jego społeczna twarz biznesu była wyjątkowo wyraźna. Życzyłbym wszystkim biznesmenom by mogli szczycić się taką oceną jak Ignacy Łukasiewicz – wspomniał Burmistrz miasta Andrzej Czernecki – Miasto Jasło chce upamiętnić postać Ignacego Łukasiewicza, jego zasługi dla społeczności Podkarpacia. Głównym celem spotkania jest przedstawienie problemów ludzi, problemów dotyczących ich zdrowia – dodał.
Niezwykle istotne jest rozumienie specyfiki kontaktu ze starszym pacjentem, jego sposobu myślenia, możliwości i potrzeb. Jest to większa szansa na skuteczną terapię, a w konsekwencji – lepszą jakość życia seniorów.

Apteka Łukasiewicza – centrum informacji i edukacji, nowoczesne wyeksponowanie elementów działalności znanego farmaceuty

Konferencja - Apteka Łukasiewicza


Ekspozycja multimedialna Apteki Łukasiewicza realizowana jest przez agencję interaktywną Bozanta. Siedziba dawnej apteki Łukasiewicza podzielona zostanie na trzy części: powitalną, historyczno-naukową oraz eksperymentalną. Zwiedzający będzie miał okazję samodzielnie zdobywać wiedzę, eksperymentować, a to z kolei uatrakcyjnione zostanie najnowocześniejszymi rozwiązaniami, jak chociażby interaktywne kioski, aplikacje dotykowe i wiele innych nowatorskich rozwiązań. Dzięki obiektowi turystyczno-muzealnemu Apteka Łukasiewicza połączy historię osiągnięć Łukasiewicza z promocją współczesnej nauki.

Mniej znany Łukasiewicz - aptekarz

Jak wyglądała rola aptekarza w XIX wieku, gdy nie istniały wielkie firmy farmaceutyczne, gdy nie było tego wszystkiego z czym kojarzy nam się dzisiaj apteka? Na to i inne pytania związane z pracą aptekarza odpowiadała Lidia Czyż, zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. – Aptekarz w małym galicyjskim mieście był w centrum uwagi mieszkańców. Leki wytwarzał w swojej aptece, co może jest dla nas dziwne, bo jak można wszystko co jest do lecznictwa potrzebne w aptece stworzyć. Jest to możliwe (…) Do apteki przychodzili wszyscy i chcieli wszystkiego – mówiła Lidia Czyż.

Konferencja - Apteka Łukasiewicza


- Aptekarz udzielał rad. Taki też był Łukasiewicz. W aptece koncentrowało się życie zdrowotne mieszkańców – dodała. Wiceprezes zwróciła uwagę na wygląd XIX wiecznej apteki. Uzmysłowiła słuchaczom, jak istotną rolę pełnili uwcześni aptekarze. Apteki powstające za zezwoleniem wysokich namiestników trudno było założyć. Dla ciekawości w Całej Galicji mieliśmy 16 takich miejsc.

Wykładów udzielili: dr med., Alicja Klich-Rączka – przekazująca swoim studentom wiedzę o tym dlaczego warto i należy poświęcać uwagę ludziom starszym oraz dążyć do poprawy jakości ich życia; dr farm. Agnieszka Neumann-Podczaska – specjalistka w zakresie oceny poprawności farmakoterapii osób starszych, współtwórca ogólnopolskiego programu „Opieka farmaceutyczna w geriatrii; dr hab. med. prof. nadzw. Przemysław Kardas, którego głównym zainteresowaniem badawczym jest – obok przestrzegania zaleceń terapeutycznych – opieka nad chorymi przewlekle w praktyce lekarzy rodzinnych oraz zapobieganie hospitalizacjom osób starszych; prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska – współpracująca z uniwersytetami trzeciego wieku ambasadorka kampanii „Rozwiązanie na zapominanie”.

Dziś jednym z największych wyzwań są postępujące procesy starzenia się społeczeństwa. Rosnąca liczba osób w podeszłym wieku oznacza konieczność dostosowania wielu sfer życia, w tym medycyny i farmacji, do ich potrzeb. Leczenie starszych to zajęcie wymagające szczególnie dobrej współpracy między lekarzem, farmaceutą i pacjentem.

Konferencja - Apteka Łukasiewicza


Konferencja - Apteka Łukasiewicza


Prowadzona dyskusja to szukanie odpowiedzi na to, kto i w jaki sposób mógłby pomóc ludziom starszym zmagać się z chorobami i pokazać jak właściwie je leczyć. Pozostawienie starszych pacjentów samych sobie jest czymś do czego nie można dopuścić. Konferencja niejako nakreśliła problemy, ukierunkowała słuchaczy; wielu z nich znalazło odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Anna Dziura

 

 

Pół miliona na drogi i chodniki

$
0
0

Pół miliona na drogi i chodnikiPonad pół miliona złotych wynosi wartość prac remontowych dróg i chodników, które rozpoczęto w okresie wakacyjnym. Niektóre z prac już się zakończyły, część z nich dobiegnie końca w październiku br.


W ostatnich dniach zakończyły się remonty chodników przy ulicach: Skalna, Dobrzańskiego, Baczyńskiego, Farna, Kilińskiego, Hubalczyków, Szajnochy - za 71,8 tys. zł oraz remont chodnika przy ulicy bocznej od ulicy Kopernika na osiedlu Kopernika - 11,7 tys. zł.

Poza tym wykonano remont chodnika (dwa odcinki) przy ulicy Kilińskiego za kwotę 24 tys. zł oraz remont chodnika przy ulicy Farnej - 13,6 tys. zł. Końcem sierpnia zakończono również remont chodnika przy ul. Szkolnej za 14,8 tys. zł i wykonano cząstkowy remont nawierzchni osiedlowych dróg żwirowych i tłuczniowych – za 12 tys. zł.

IS chodnik przy Kilińskiego pop


Miasto zawarło umowę na asfaltowanie ulic osiedlowych (ul. Młynarska, ul. Śnieżna, ul. Rzemieślnicza, ul. Jagodowa, ul. Konopnicka, ul. Równia, ul. boczna od ul. Lenartowicza, ul. Starowiejska, ul. Bryły – dwie boczne, ul. boczna od ul. Kwiatowej, ul. Kwiatowa). Niektóre z ulic już zostały ukończone, ale prace na wszystkich drogach mają potrwać do końca października. Wartość robót wynosi 290 tys. zł.

Pół miliona na drogi i chodniki


Do końca września ma potrwać wykonanie ogrodzenia oraz nawierzchni z kostki brukowej łącznika pomiędzy parkingiem a ul. Zieloną - 37,5 tys. zł. Natomiast końcem października ma zakończyć się remont chodnika przy ulicy bocznej od ulicy Mickiewicza na osiedlu Gamrat - 14 tys. zł.

Poza tym Miasto zawarło umowy na budowę odcinka ul. Działkowej (osiedla Krajowice) o wartości 47 tys. zł oraz na remont chodnika przy ul. Klasztornej za 8,5 tys. zł. Umowy mają być zrealizowane do końca października br.

UMJ

 

Polski! Po – wiesz to?

$
0
0

Pod naszym patronatem! Co to jest ruczaj? Jaki to kolor szkarłatny? W co najlepiej łapać wiatr? Odpowiemy na te pytania 11 września 2013 r. podczas happeningu „PO-WIEDZ TO!” inaugurującego nowy projekt językowy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.


Happening będzie miał formę gry słownej, w której najmłodsi staną się literkami w żywej krzyżówce językowej, natomiast dorośli będą mieli okazję zmierzyć się z pytaniami o polskie przysłowia i rzadko używane wyrazy. Miłośników polszczyzny zapraszamy przed budynek JDK (ul. Kołłątaja 1) od godz. 9:00. W przypadku niesprzyjającej pogody impreza odbędzie się w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

happening


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.
Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, Via Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, oraz portale: TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl, TwojeJaslo.pl. WirtualneJaslo.pl, ITV Południe, ITV Podkarpacie.

MBP w Jaśle

 

 

Polski! Po – wiesz to?

Jasielska Strefa Usług Publicznych – rozpoczęty etap realizacji projektu

$
0
0

Jasielska Strefa Usług Publicznych Miasto Jasło przygotowuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia na realizację zadań w zakresie świadczenia usług publicznych na terenie powiatu jasielskiego w ramach projektu „Jasielska strefa usług publicznych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.


Projekt - założenia

Projekt ten jest elementem realizacji przygotowania Jasła, a także gmin powiatu jasielskiego do nowego okresu finansowania, który rozpoczyna się 1 stycznia 2014 roku. Zespół przygotowujący Zintegrowaną Strategię Świadczenia Usług Publicznych powiatu jasielskiego na lata 2014-2020, realizując zadania będę szukać odpowiedzi na pytania o: stan usług publicznych, społeczne zapotrzebowanie na te usługi, priorytetowe zmiany w zakresie tych usług oraz stan kapitału intelektualnego. Odpowiedzi wykorzystane będą w oparciu o analizę danych zastanych, indywidualne wywiady pogłębione, wywiady kwestionariuszowe, czy też wywiady grupowe. Badania prowadzone będę w okresie sierpień-październik 2013. Zespół składa się z pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej oraz ich współpracownicy.
-Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach programu zaoferowało możliwość pozyskania środków finansowych na przeprowadzenie badań, analiz związanych z jakością usług publicznych- mówił dr hab. Stanisław Mazur. Usługi publiczne to praktycznie wszystko z czym mieszkańcy mają do czynienia w życiu codziennym. – W naszym projekcie zostało wyróżnionych pięć obszarów: edukacja, kultura, usługi z zakresu komunikacji, ochrony zdrowia i usługi komunalne – dodał kierownik projektu.
W ramach projektu badane będą obszary, diagnozowany i sprawdzany będzie aktualny stan usług publicznych w obrębie tych obszarów. Również społeczne zapotrzebowanie i oczekiwania mieszkańców będą analizowane. Znalezienie odpowiedzi jakie są możliwości koordynacji pomiędzy wszystkimi gminami również jest istotne.
W ramach tego projektu mamy koordynować prace, które będą tutaj na terenie powiatu jasielskiego prowadzone – zaznaczył członek zespołu koordynacyjnego

Ankiety, wywiady…

Jasielska Strefa Usług Publicznych


Badania dotyczące pięciu dosyć istotnych z punktu widzenia mieszkańców obszarów będą szukać odpowiedzi na pojawiające się w danej grupie trudności, problemy. Pytania zadawane będą na różne sposoby. - Ankieterzy będą dzwonić do osób losowo wybranych, przedstawiając się, identyfikując ten projekt. Będą zadawać pytania, które łącznie będą trwać około 15 minut. W ten sposób chcemy uzyskać opinię około 1500 osób – mówił Stanisław Mazur, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Pozostałe pytania będą prowadzone w formie bezpośrednich, indywidualnych wywiadów. -W każdej jednostce samorządu terytorialnego, która jest elementem tego projektu, nasi eksperci w tych pięciu dziedzinach będą się spotykać i pytać o bardzo szczegółowe kwestie dotyczące tej problematyki – dodał.
Wszystkie uwagi, które trafią do zespołu pracującego nad projektem podsumuje dokument, opisujący w jaki sposób pozyskane informacje zostały wykorzystane.

Zintegrowana Strategia Usług Publicznych

-Zintegrowana Strategia Usług Publicznych dla powiatu jasielskiego jest takim dokumentem, który nam posłuży w przyszłości –skomentował burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki - Szukamy najpierw sposobu trafnej diagnozy problemów z usługami publicznymi na terenie powiatu jasielskiego, później będziemy szukać rozwiązań w postaci czy mają je rozwiązywać same samorządy, czy bardziej partnerzy prywatni; następnie będziemy w kolejnej perspektywie finansowej składać wnioski o dofinansowanie bądź to z zakresu usług transportu, komunikacji, zdrowia czy edukacji – dodał gospodarz miasta.
Namacalny etap realizacji projektu, konkretne działania – telefony ankieterów. Dzięki tym badaniom otrzymamy odpowiedzi na bardzo ważne pytania. Projekt realizowany jest po raz pierwszy w takiej skali – wszystkie gminy całego powiatu współpracują ze sobą. Badania będą przeprowadzane w każdej z gmin. -Badanie jakościowe będą weryfikować badania ilościowe. Będą stanowiły konglomerat danych, które pozwolą na przygotowanie strategii – zaznacza członek zespołu badawczego.

Anna Dziura

 

6. MPM Jasielski Maraton Rowerowy

$
0
0

MPM Jasielski Maraton Rowerowy

Sieć Sklepów MPM, Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów i Miasto Jasło zapraszają mieszkańców na 6. MPM Jasielski Maraton Rowerowy oraz 3. Wyścig Junior XC Race dla najmłodszych. Już w najbliższą sobotę!


Wielkimi krokami zbliża się finał Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty.pl. W najbliższą sobotę, w Jaśle, rozegra się decydująca walka o miejsca na podium w klasyfikacji generalnej. 6. MPM Jasielski Maraton Rowerowy będzie decydujący. Teraz wszystko jest możliwe - drobne potknięcie może spowodować utratę czołowej lokaty. W niejednej kategorii.

Jasło stanie się areną zmagań kilkuset kolarzy górskich z całej Polski, którzy rozpoczną wyścig o godzinie 11:00 (dystans mega i giga) i 11:30 (dystans hobby) rundą honorową ulicami naszego miasta:

MAPA start_jaslo.jpg

Następnie ruszą na odświeżoną trasę prowadzącą aż na górę Liwocz.

MAPA trasa_jaslo.jpg

MPM Jasielski Maraton Rowerowy


Maraton to nie tylko czysta sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim świetna zabawa i przygoda dla ludzi w każdym wieku. Ty także możesz wziąć udział w maratonie i rywalizować na jednym z trzech dystansów:

HOBBY (23 km – 390 m przewyższenia) - głównie drogi asfaltowe i szutrowe, łatwy technicznie i dostępny dla każdego,
MEGA (61 km – 1490 m przewyższenia) - znacznie trudniejsza i ze sporą dawką terenu m.in. w paśmie Liwocza,
GIGA (79 km – 2210 m przewyższenia) - pokrywa się z trasą mega, przy czym zawodnicy na tym dystansie pokonają odcinek biegnący przez Liwocz dwukrotnie.

Miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na terenie Parku Linowego i Toru BMX - w okolicach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Bezpłatny wyścig Junior XC Race

MPM Jasielski Maraton Rowerowy


Bank BGŻ i Sieć Sklepów MPM zapraszają wszystkich najmłodszych rowerzystów na zawody Junior XC Race, które odbędą się na terenie Parku Linowego. Dzieci w wieku do 12 lat zostaną podzielone na kategorie wiekowe:

do 4 lat (ur. do 2009 r.)- oddzielnie chłopcy i dziewczynki,
od 5 do 7 lat (ur. 2008 – 2006 r.)- oddzielnie chłopcy i dziewczynki,
od 8 do 10 lat (ur. 2005 – 2003 r.) - oddzielnie chłopcy i dziewczynki,
od 11 do 12 lat (ur. 2002 – 2001 r.) – oddzielnie chłopcy i dziewczynki.

Dla wszystkich startujących sponsorzy przygotowali upominki!

Regulamin: http://cyklokarpaty.pl/regulamin-junior-xc-race

Pokazy na torze BMX

W Jaśle prężnie działa Stowarzyszenie Kolarstwa Nowoczesnego, za którego sprawą powstał ziemny tor BMX. Tutaj właśnie po starcie Maratonu każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił pod okiem zawodników z Jasła, jak również gości z UNIQA LKKG BGŻ Lublin - Mistrzów Polski w BMX Racing.

Szczegóły znajdziesz na stronie http://cyklokarpaty.pl/jaslo

MPM Jasielski Maraton Rowerowy


Program 6. MPM Jasielskiego Maratonu Rowerowego:

od 8:00 - zapisy w biurze zawodów
11:00 - start dystansów MEGA i GIGA (runda honorowa i start lotny na ul. Na Kotlinę)
11:30 - start dystansu HOBBY (runda honorowa i start lotny na ul. Na Kotlinę)
od 11:30 - pokazy i szkolenia na torze BMX
13:00 - 13:45 - zapisy do bezpłatnego wyścigu Junior XC Race
od 14:00 - starty wyścigu Junior XC Race
16:00 dekoracja najlepszych zawodników

Organizatorzy:
Jasielskie Stowarzyszenie Cyklistów, Miasto Jasło, Sieć Sklepów MPM, Bank BGŻ

Organizatorzy

 

Renowacje zabytków miejskich

$
0
0

IS Kościuszko popZakończyły się prace renowacyjno-konserwatorskie przy zabytkowym nagrobku Romualda Palcha, Honorowego Obywatela Miasta Jasła, wiceburmistrza miasta. Dodatkowo w parku miejskim trwają prace konserwatorskie przy pomniku Tadeusza Kościuszki.


Koszt renowacji nagrobka Romualda Palcha wyniósł 17 tys. zł., z czego 10 tys. zł  pochodziło z kwesty przeprowadzonej  1 i 2 listopada 2012 r. przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. W ramach przeprowadzonych prac wykonano nowy fundament, zrekonstruowano  elementy kamiennego obramienia mogiły i słupów ogrodzeniowych. Odnowiono również żeliwny krzyż  wieńczący pomnik, stalowy łańcuch wokół pomnika oraz marmurową tablicę.

Renowacje zabytków miejskich


 

Renowacje zabytków miejskich


 

Z kolei w parku miejskim trwa renowacja zabytkowego pomnika Tadeusza Kościuszki. Prace obejmują oczyszczenie i uzupełnienie ubytków rzeźby, cokołu, słupów ogrodzeniowych i stopni pod cokołem pomnika. Renowacji poddany został również stalowy łańcuch wokół pomnika.  Koszt renowacji pomnika wraz z jego monumentalnym ogrodzeniem został wyceniony na 21 tys. zł, z czego 10 tys. zł pochodzi ze środków od Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Zakończenie prac planowane jest na koniec października br.

IS Kościuszko pop


 

Prace renowacyjne przy obydwu zabytkach prowadzone są zgodnie z zaleceniami Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Delegatura w Krośnie, a wykonuje je, wyłoniona w drodze przetargu, firma ARS RESTAURO z Rzeszowa.

***

Romuald Palch (21.V.1842 - 06.X.1920) Urodzony w Jaśle w dniu 21 maja 1842 r. Pochodził z rodziny aptekarskiej w ósmym roku życia został sierotą. Nauki pobierał w Nowym Sączu i terminował w aptece Fortunata Gralewskiego w Krakowie. Studiował w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji. Początkowo, jako nieletni, nie mógł prowadzić rodzinnej apteki i była ona wynajmowana dzierżawcom. Jednym z nich był Ignacy Łukasiewicz.

Obok prowadzenia apteki, Romuald Palch był aktywnym radnym Rady Miejskiej Jasła. Od 1876 r. zasiadał w każdej nowo wybranej Radzie. Aktywnie działał w komisjach. Najczęściej zasiadał w Komisji Sanitarnej Policji Ogniowej i Budowlanej. Był gorącym zwolennikiem zaprowadzenia w mieście telefonów. W roku 1899 powierzono mu funkcję wiceburmistrza, podobnie w roku 1901. W 1915 r. władze austriackie zawiesiły działalność Rady Miejskiej a do zarządzania sprawami miasta powołały Zarząd Tymczasowy, którego działalność była kontrolowana przez Radę Przyboczną złożoną z obywateli miasta . Jednym    z jej członków został Romuald Palch. W Radzie Przybocznej pracował w Komisji Nadzorującej Działalność Przedsiębiorstw Miejskich i przewodniczył Komisji Pożarniczej. Gdy w 1916 r. Zarząd tymczasowy został zreorganizowany na jego czele stanął Jan Wilusz, a funkcję jego zastępcy pełnił Romuald Palch. W 1918 r. po ukonstytuowaniu się nowej Rady Miejskiej Palch wszedł do Komisji Nadzorującej Pracę Burmistrza.

Był wieloletnim dyrektorem Miejskiej Kasy Oszczędności, jednym z jej założycieli i dyrektorem Towarzystwa Zaliczkowego. Gdy Rada Powiatowa zamierzała założyć w mieście Kasę Powiatową, zdecydowanie się temu sprzeciwiał, uznając to za zapowiedz osłabienia pozycji Kasy Miejskiej.

Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta. Między innymi w 1899 r. został oddelegowany przez Radę do Komitetu Obchodu Rocznicy Mickiewiczowskiej w Jaśle.

Romuald Palch pełnił funkcję członka Wydziału Zarządzającego Szkoły Przemysłowej w Jaśle. Był członkiem Komitetu, który zajmował się budową gmachu gimnazjum. W 1898 r. wszedł do Komisji Przetargowej, która negocjowała warunki budowy szkoły siedmio klasowej męskiej, czyli dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W trosce o bezpieczeństwo w mieście wraz z innymi członkami Rady założył Ochotniczą Straż Pożarną. Wielokrotnie zasiadał w Komisjach miejskich zajmujących się sprawami ochrony przeciwpożarowej i zakupu sprzętu gaśniczego.

Około 1889 r. Romuald Palch został wybrany posłem  do Sejmu Krajowego Galicyjskiego we Lwowie. Jego zaangażowanie się w sprawy miasta zostało docenione przez Radę, która na wniosek radnego Tytusa Brąglewicza, na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 1899 r. nadała Romualdowi Palchowi Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

UMJ

 


VIII Festiwal Poezji i Prozy

Dzięki szczęściu można zostać przy życiu

$
0
0

„Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.

10 września 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja o książce Michaela Kumpfmüllera „Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.


Według opinii klubowiczów to nieudana zbeletryzowana biografia Kafki. Autor skupił się na ostatnim roku życia autora „Procesu” i jego ostatniej miłości Dorze Diamant. Franz poznał Dorę w sanatoryjnej miejscowości Müritz i od razu ją oczarował. Była spełnieniem męskich oczekiwań wobec kobiety. Widział w niej opiekunkę i cichego wielbiciela jego talentu: Chciałby, żeby była obok niego jak najczęściej, ale też musi być sam, zwłaszcza kiedy pisze. Niezdecydowany, pełen wątpliwości co do własnej osoby, z masą kompleksów i bagażem toksycznej rodziny. Kafka nie walczy o relacje z Dorą. Wszelkie decyzje pozostawia losowi i…rodzinie. Uważa, że choroba zwalnia go z odpowiedzialności – powiedziała Aneta Gorgosz.

„Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.


„Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.


Beata Baraś uważa, że narracja nie jest przyjazna dla czytelnika. To raczej materiał na skondensowane opowiadanie. Jedynie M. Kantor i B. Tora stanęły w obronie powieści. Maria Kantor widzi także wyraźny wpływ prozy Kafki, na autora książki: Książka Michaela Kumpfmüllera napisana w stylu kafkowskim, pozwala czytelnikowi przeżywać wszystko razem z bohaterem i Dorą Diamant. W swojej wypowiedzi dodaje najbardziej rozpoznawalny cytat z książki: „Jeżeli można umrzeć ze szczęścia, bez wątpienia przytrafi się to mnie, a jeśli dzięki szczęściu można zostać przy życiu, to ja zostanę.” Barbara Tora stwierdza: Chociaż wiemy dobrze czym ta historia się zakończy, to czytając powieść tak nam się udziela optymizm i wiara w lepsze życie jej bohaterów, że nie dopuszczamy do siebie myśli o tym najgorszym. Książka ta uczy nas, że o swoje szczęście trzeba walczyć do końca, bo każda przeżyta chwila jest tego warta.

„Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.


„Wspaniałość życia: ostatnia miłość Franza Kafki”.


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

 

Literackie podróże z Łukaszem Wierzbickim

Po prostu PO-WIEDZ-TO!

$
0
0

HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (0)

Na pytania, w co można łapać wiatr, czego chwyta się tonący i na czym dzielimy skórę, odpowiedzieli jaślanie uczestniczący w happeningu PO-WIEDZ TO! zorganizowanym 11 września br. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.


Uliczne quizy i zabawy językowe zainaugurowały projekt POLSKI! PO-WIEDZ TO! realizowany przez Bibliotekę przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.

HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (3)


HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (4)


Mieszkańcy miasta odkrywali znaczenia słów powszechnie nieużywanych, doceniając walory polszczyzny a przy tym dobrze się bawiąc. Uczniowie jasielskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w żywej krzyżówce, której hasła tworzyli oni sami. Dzieci i młodzież z wymalowanymi na dłoniach literami odkrywały hasło przewodnie spotkania i układały mniej lub bardziej skomplikowane wyrazy, które wywoływały uśmiech i pozytywne emocje. Młodsi i starsi przekonali się również, że słowa nadawane przez głuchy telefon śmieszą, a zabawa językiem nigdy się nie nudzi.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (5)


HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (6)


Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

HAPPENING POLSKI 2013.09.11 (8)


Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, Via Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, oraz portale: TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl, TwojeJaslo.pl. WirtualneJaslo.pl, ITV Południe, ITV Podkarpacie.

MBP w Jaśle

 

Mistrzostwa Polski BMX w Jaśle

Mistrzostwa Polski BMX w Jaśle

$
0
0

IS Zawody BMX Jasło 2013

Po raz pierwszy w Jaśle rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski BMX w jeździe indywidualnej na czas zaliczane do zawodów 4 edycji Pucharu Polski.


Zawody odbędą się na nowo wybudowanym torze BMX (Jasło - Gądki) w sobotę 21 września. Na starcie ma stanąć około 50 zawodników.

- Jasielski tor BMX spełnia wymogi do tego, by odbywały się na nim zawody ogólnopolskie, ale nie każde miasto ma szansę by to właśnie na jego torze mogły rozgrywać się Mistrzostwa Polski. To dla nas wielki zaszczyt – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Jasielski tor zaprojektowany został tak, aby mogły odbywać się na nim zawody ogólnopolskie, a na trasie wybudowane są różnego rodzaju przeszkody umożliwiające wykonywanie skoków. Tor składa się również z odcinków prostych i odpowiednio wyprofilowanych łuków, jednak nie zawiera fragmentów zbyt trudnych dla najmłodszych zawodników.

W Mistrzostwach Polski mogą brać udział zawodniczki i zawodnicy kategorii:
- elita kobiet i mężczyzn (ur. 1994 i wcześniej, posiadający licencję Elita lub U23)
- juniorki i juniorzy posiadający licencję Junior (ur. 1995 i 1996)
- juniorki młodsze i juniorzy młodsi (ur. 1997 i 1998)
- młodziczki i młodzicy (ur. 1999 i 2000)
Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol).

- Mistrzem Polski zostanie zawodnik, który w danej kategorii uzyska najlepszy czas w przejeździe indywidualnym. Na podstawie czasów tego przejazdu nastąpi rozstawienie zawodników w zawodach Pucharu Polski – tłumaczy Andrzej Kramarczyk, dyrektor zawodów.

Organizatorem zawodów są Urząd Miasta w Jaśle, Klub Sportowy Lotto Aquila; 34 oraz MOSiR Jasło.

Program minutowy:
11:00 - 11:45 przyjmowanie zgłoszeń w biurze zawodów
11:15 otwarcie toru
11:45 - 12:15 obowiązkowy trening z bramką startową
12:20 otwarcie zawodów, odprawa techniczna
12:30 - 13:30 Mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas BMX
14:15 - 14:30 wyścigi eliminacyjne Pucharu Polski BMX
14:45 - 15:15 wyścigi finałowe Pucharu Polski BMX
15:30 dekoracje, zamknięcie zawodów

Uwaga: istnieje możliwość przeprowadzenia zawodów BMX dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych z rowerem i kaskiem.

UMJ

 

Mistrz świata z wizytą w urzędzie

$
0
0

Mistrz świata z wizytą w urzędzie

Rafał Wilk złoty medalista w para-kolarstwie w kanadyjskim Baie-Comeau spotkał się w obecności podkarpackich dziennikarzy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem i Członkiem Zarządu Bogdanem Romaniukiem odpowiedzialnym za sport na Podkarpaciu.


Polski zawodnik był najszybszy w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego.
Podczas spotkania zaprezentowano film z mistrzostw świata w Kanadzie pokazujący zmagania naszego rodaka na trasie. Sam mistrz świata dzielił się z uczestnikami spotkania swoimi wrażeniami z udziału w mistrzostwach, opowiadając o swoich codziennych przygotowaniach. Wyraził także swoją wdzięczność za wsparcie finansowe ze strony marszałka

Mistrz świata z wizytą w urzędzie


„Bez tej pomocy nie mógłbym profesjonalnie przygotować się do tych mistrzostw. Musiałbym się zastanawiać, czego sobie odmówić, bo takie przygotowania wiążą się z ogromnymi kosztami, a tak mam komfort psychiczny, że mogę pojechać na zgrupowanie, w góry, czy w inne miejsca, gdzie mogę spokojnie trenować".
Marszałek Władysław Ortyl i Członek Zarządu Bogdan Romaniuk pogratulowali panu Rafałowi świetnych sportowych wyników.

Mistrz świata z wizytą w urzędzie


„Cieszymy się, że Rafał Wilk zdobywając mistrzostwa świata jest ambasadorem Podkarpacia w świecie. Pieniądze, które w niego inwestujemy – choć uważam, że stosunkowo skromne – są dobrze wydane i przynoszą nam dobre efekty promocyjne" – mówił na spotkaniu marszałek Władysław Ortyl.
Członek Zarządu Bogdan Romaniuk zapewniał z kolei o wsparciu finansowym pana Rafała przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

„Patrząc na te wszystkie sportowe osiągnięcia naszego rodaka, zaproponowaliśmy podwyższenie kwoty do 50 tys. zł dla pana Rafała w przyszłorocznym budżecie województwa. Jestem przekonany, że te środki pozwolą panu Rafałowi dobrze przygotować się do kolejnych sportowych przedsięwzięć, dzięki czemu w przyszłym roku ponownie będzie mógł powalczyć o najwyższe miejsce na podium" – mówił Członek Zarządu Bogdan Romaniuk.

Rafał Wilk od 2010 roku zdobywa zaszczytne tytuły i miejsca na podiach wielu krajowych i międzynarodowych imprez sportowych. W 2012 roku na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zdobył między innymi I miejsce w jeździe na czas oraz I miejsce ze startu wspólnego. Dwa złote medale przywiezione ostatnio z Kanady są dopełnieniem w karierze pana Rafała i kolejnym dowodem na to, że sport jest jego prawdziwą pasją.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe
Samorząd Województwa Podkarpackiego

 


Wytańczyli ,,Belgijkę” na Rynku w Jaśle

$
0
0

Wytańczyli ,,Belgijkę” na Rynku w JaśleRynek niczym parkiet, mnóstwo obrotów, podskoków, okrzyki radości, pozytywna energia – tak możemy podsumować dzisiejszy ,,Projekt Belgijka”. FOTORELACJA


Punktualnie o godzinie 15 w głośnikach rozbrzmiała muzyka, a młodzież rozpoczęła taneczne show. Przedsięwzięcie zorganizowała nieformalna grupa Projekt Spontan. Mimo, iż działają od niedawna, to mają na swoim koncie sporo imprez integracyjnych, które zakończyły się sukcesem.

Wytańczyli ,,Belgijkę” na Rynku w Jaśle


Wytańczyli ,,Belgijkę” na Rynku w Jaśle


-Organizujemy ciekawe, alternatywne formy spędzania wolnego czasu dla młodzieży. To są wydarzenia dla ludzi z powiatu jasielskiego, ale zdarzyło się, że podczas organizowanych przez nas imprez pojawiają się ludzie z sąsiadujących miast – mówił Tomek Racławski, członek Projekt Spontan

Wytańczyli ,,Belgijkę” na Rynku w Jaśle


-Wiemy, że tu się mało dzieje i my staramy się jakoś wypełnić tą pustkę. Myślę, że udało się. Chociaż rano nie byliśmy pewni niczego, gdyż pogoda była mało obiecująca, to jednak młodzież dopisała i jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje

Organizatorami wydarzenia byli Joanna Pięta, Martyna Strojek, Weronika Biernacka, Dominika Żółtek i Tomek Racławski.

Skoczna belgijka pomogła jasielskiej młodzieży zintegrować się, a prostota i spontaniczność tego tańca sprawiła, że każdy dobrze się bawił.

Anna Dziura

 

 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej apeluje o wsparcie dla uchodźców syryjskich w Libanie

$
0
0

wsparcie dla uchodźców syryjskich w Libanie

Według najnowszych danych na terenie 4-milionowego Libanu przebywa już łącznie ponad 1 milion uchodźców z Syrii.


Syryjczycy przebywający nielegalnie na terenie Libanu nie mogą podjąć pracy, ani otrzymać prawa stałego pobytu. Ze względu na brak dochodu stają w obliczu ogromnych trudności finansowych oraz prawdziwej walki o przetrwanie. 

wsparcie dla uchodźców syryjskich w Libanie


wsparcie dla uchodźców syryjskich w Libanie


Od lipca 2012 r. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) realizuje w Libanie projekt pomocowy finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, a wcześniej przez struktury ONZ. Celem tego projektu jest wsparcie kosztów zakwaterowania w Libanie dla uchodźców z Syrii. W ramach projektu finansowane są również remonty, które mają poprawić warunki mieszkaniowe i przygotować pomieszczenia do zimy, a także we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi przygotowywane są obecnie place zabaw dla dzieci uchodźców syryjskich. 

PCPM pomaga obecnie ponad 600 rodzinom czyli ponad 2800 uchodźcom przebywających w libańskich miejscowościach położonych od 1 do 8 km od granicy syryjskiej w okolicy miasta Qubayat.
PCPM pragnie również wesprzeć dzieci uchodźców i zapewnić im materiały edukacyjne oraz pomoce szkolne i tym samym pomóc im w rozpoczęciu nauki. Wsparcia dla dzieci można udzielić wpłacając dowolną kwotę na konto PCPM: 90 1140 0000 0000 5228 6800 1021.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)


 

Zatrzymany za ugodzenie nożem

$
0
0

Zatrzymany za ugodzenie nożem

Policjanci zatrzymali 18-latka, który nożem zranił mieszkańca gminy Tarnowiec.


Pijany napastnik trafił do policyjnego aresztu. Pokrzywdzony mężczyzna został przewieziony do szpitala. Funkcjonariusze zebrali dowody w tej sprawie i przedstawili sprawcy zarzut uszkodzenia ciała.
Do zdarzenia doszło wczoraj kilka minut po północy przed jednym z lokali w Tarnowcu. Z zebranych dotychczas informacji wynika, że do 20-letniego mężczyzny i jego znajomych podszedł znany im 18-latek wraz z dwoma kolegami. Doszło do wymiany zdań i przepychanek. W pewnej chwili 18-letni mieszkaniec gminy Tarnowiec wyjął nóż i zranił nim w plecy 20-latka.
Wezwani na miejsce policjanci obezwładnili napastnika i odebrali mu ostre narzędzie. Agresywny młody człowiek trafił do policyjnego aresztu. Był pijany, miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Zraniony mężczyzna został przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Dzisiaj 18-latek usłyszał zarzut uszkodzenia ciała pokrzywdzonego. Przyznał się do zarzuconego mu czynu i poddał dobrowolnie karze. Decyzją prokuratora zostanie objęty środkiem zapobiegawczym w postaci dozoru policyjnego.

KPP w Jaśle

 

Laboratorium Pomysłów

Nagrody w Kampanii Trzeźwy Umysł rozdane

$
0
0

Nagrody w Kampanii Trzeźwy Umysł 26 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów otrzymało dzisiaj nagrody w ramach ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013. FOTORELACJA


Laureatką nagrody głównej została Paulina Bara z Gimnazjum nr 1, która jutro w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbierze laptopa.

W ramach pierwszego etapu kampanii odbyło się pięć konkursów indywidualnych: Na tropie piękna i Mały odkrywca dla uczniów szkół podstawowych oraz Dzielę się pięknem, Eksplorator i Szukamy Młodych Mistrzów-Lokalni Liderzy dla gimnazjalistów. Spośród tysięcy zgłoszeń nadesłanych do biura projektu znalazło się 26 prac uczniów ze szkół miejskich, a laureatem nagrody głównej została Paulina Bara z Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

IS fot - grupowe


Nagrodzeni uczniowie jasielskich szkół:

Anna Tarnawska (Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12), Dagmara Piątkowska (Szkoła Podstawowa nr 1), Wiktoria Gozdalska (Szkoła Podstawowa nr 8), Alina Dziedzic (Gimnazjum nr 2), Jakub Szajna (Szkoła Podstawowa nr 4), Wiktoria Rączka (Szkoła Podstawowa nr 2), Julia Gajecka (Szkoła Podstawowa nr 2), Patrycja Niziołek (Szkoła Podstawowa nr 4), Natalia Dyja (Szkoła Podstawowa nr 7), Jakub Węgrzynowicz (Gimnazjum nr 4), Aleksandra Stanula (Szkoła Podstawowa nr 8), Wiktor Toporowicz (Szkoła Podstawowa nr 10), Justyna Bukowiec (Gimnazjum nr 1), Anna Miśkowicz (Gimnazjum nr 1), Izabela Piątek (Gimnazjum nr 1), Aleksandra Kwast (Gimnazjum nr 1), Mateusz Żyra (Gimnazjum nr 1), Aleksandra Przetacznik (Gimnazjum nr 4), Łukasz Żebracki (Gimnazjum nr 1), Paulina Bara (Gimnazjum nr 1), Karol Centler (Gimnazjum nr 2), Łukasz Korczykowski (Gimnazjum nr 2), Gabriela Czerwińska (Gimnazjum nr 2), Lidka Marek (Gimnazjum nr 4), Krystian Półtorak (Gimnazjum nr 4), Agata Petrycka (Gimnazjum nr 4).

UMJ

 

 

Viewing all 1401 articles
Browse latest View live