Quantcast
Channel: Sport Jasło | wydarzenia sportowe - MiastoJasło.pl
Viewing all 1401 articles
Browse latest View live

Anna Bialik na Forum Kobiet w Magdeburgu

$
0
0

113 marca 2014 r. w Magdeburgu odbyła się oficjalna uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatkom konkursu „Kobiety są Przyszłością”


13 marca 2014 r. w Magdeburgu odbyła się oficjalna uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatkom konkursu „Kobiety są Przyszłością” organizowanego w ramach projektu „WOMEN – realizowanie ponadnarodowej strategii celem przeciwdziałania odpływowi dobrze wykształconych młodych kobiet”.

Z regionu województwa podkarpackiego w kategorii konkursowej „Kobieta Wzór” – laureatką została Pani Anna Bialik – Wiceprezes firmy Argus Energy z Jasła. Nagrodę pani Anna odebrała z rąk Ministra Rozwoju Regionalnego oraz Ministra Sprawiedliwości i Równości Społecznej Republiki Federalnej Niemiec.

2


- Jest to dla mnie miłe przeżycie i wielkie wyróżnienie. Cieszę się, że na skalę międzynarodową są realizowane takie przedsięwzięcie, w których docenia się aktywne kobiety, które potrafią działać z pasją i dążyć do wyznaczonego celu – powiedziała podczas uroczystości Anna Bialik.

women-are-future 01


Konkurs przeprowadzono w trzech równoważnych kategoriach:

• Kobieta wzór
• Firma przyjazna kobietom
• Najlepszy start-up

W ramach każdej kategorii wyboru zwyciężczyń dokonało międzynarodowe jury w Berlinie, w skład którego weszły wyłącznie kobiety reprezentujące różne środowiska.

W kategorii: „Kobieta Wzór” zostało nominowanych 64 kandydatek. W szczególności jury zwracało uwagę czy dana kandydatka:
• Założyła lub/i przyczyniła się do realizacji wizji firmy/instytucji/stowarzyszenia;
• Ma duży wpływ na proces decyzyjny/ zarządzanie;
• Ma duży wpływ na kierunek strategiczny firmy/ instytucji/stowarzyszenia lub wspiera rozwój biznesu;
• Ma wpływ na szerszą publiczność (osoba opiniotwórcza).

W konkursie wzięły udział kandydatki z Niemiec, Polski, Węgrzech, Austrii oraz Słowenii. Również w trakcie uroczystości zaprezentowano krótkometrażowy film przedstawiający charakterystykę zwyciężczyni konkursu.

{youtube}mBVqFPOlX_I{/youtube}

Zwyciężczynie z każdej kategorii konkursu „Kobiety są Przyszłością” zostaną przedstawione jako wzór do naśladowania w szeroko zakrojonej kampanii międzynarodowej na rzecz poprawy wizerunku regionów partnerskich jako regionów, w których kobiety mogą odnieść sukces.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

Argus Sp. z o.o.


Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

$
0
0

2Otwarto Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania działające przy CKP w Jaśle.


Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wicestarosta Franciszek Miśkowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Bogusław Kręcisz, Wicekurator Oświaty Antoni Wydro oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle Jerzy Chlost.
Na uroczyste otwarcie Centrum przybyli również radni powiatowi oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego.
Wszyscy mamy świadomość, jak ważną rolę do spełnienia ma odbudowujące się w Polsce szkolnictwo zawodowe, które musi sprostać potrzebom coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Dlatego też ważne było utworzenie w Jaśle bazy służącej kształceniu praktycznemu w zakresie nowoczesnych technologii. I taką właśnie rolę ma spełniać Centrum, które zostało wyposażone w nowoczesny, porównywalny do takiego, jaki mogą napotkać absolwenci podejmujący pracę w nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstwach – mówił Starosta Jasielski Adam Kmiecik.
Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania działa przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle. Stworzono tam pięć nowoczesnych pracowni wyposażonych w nowej generacji sprzęt, umożliwiający prowadzenie praktycznego kształcenia w zakresie innowacyjnych technologii i tym samym przygotowanie wyspecjalizowanych kadr pracowniczych zgodnie z zapotrzebowaniem firm działających na rynku pracy.
W ramach Centrum funkcjonuje pracownia metrologii i kontroli jakości wyposażona w sprzęt pomiarowy porównywalny z izbami pomiarowymi zlokalizowanymi w przemyśle. Pracownia łączenia i spajania metali wyposażona w maszyny i urządzenia spawalnicze pozwalające na spajanie i łączenie metali wszystkimi spotykanymi w przemyśle metodami spawalniczymi łącznie z cięciem metali plazmą powietrzną. Pracownia obróbki cieplno-chemicznej pozwalająca na prowadzenia procesów obróbki cieplnej metali w sposób przemysłowy oraz na badanie składu chemicznego metali i materiałów niemetalicznych, oraz na sprawdzanie twardości obrabianych materiałów. Pracownia nowoczesnych technologii CAD/CAM wyposażona w symulatory służące do programowania maszyn sterowanych numerycznie wraz z dydaktycznymi maszynami CNC pozwalającymi na weryfikacje poprawności programowania. Pracownia nowoczesnych technik wytwarzania CNC pozwalająca na wykonywanie przemysłowej obróbki materiałów z wykorzystaniem przemysłowych maszyn CNC (toczenie) i profesjonalnej obróbki materiałów z wykorzystaniem centrum obróbczego sterowanego numerycznie.

1


Nowopowstałe Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania jest centrum interdyscyplinarnym. Uruchomione tam pracownie mogą być wykorzystywane dla potrzeb szerokiego spektrum kształcenia, na potrzeby różnych zawodów i branż, co podkreślał Franciszek Miśkowicz, Wicestarosta Jasielski - Analizując przekrój zawodów zarówno na poziomie technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej wybieranych przez uczniów kształcących się w szkołach zawodowych powiatu jasielskiego należy sądzić, że zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w procesie edukacyjnym wszystkich zawodów,z wyjątkiem krawca i technika technologii odzieży, gdyż programy nauczania dla preferowanych przez uczniów zawodów zawierają elementy, które będzie można realizować w planowanych pracowniach – dodał Wicestarosta.

3


Centrum zostało stworzone w ramach projektu pn. ”Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania - powiat jasielski” współfinansowanego z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Wartość projektu wynosi: 3 302 309,09 zł, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi: 2 765 517,79 zł.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Młodzi aktywni? – młodzieżowa debata zorganizowana przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Jaśle

$
0
0

DSC 0540

Pod znakiem poszukiwania odpowiedzi na to pytanie i jemu podobne przebiegała debata zorganizowana przez uczniów Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.


Dzięki życzliwości miejskich władz samorządowych odbyła się ona we wtorek 25 marca br. w sali posiedzeń Urzędu Miasta. Prowadziły ją uczennice: Katarzyna Kosiek i Ewelina Gajewska.
W obradach uczestniczyli: Podkarpacki Wicekurator Oświaty p. Antoni Wydro, Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, Zastępca Burmistrza Jasła p. Leszek Znamirowski, Sekretarz Miasta p. Paweł Rzońca, Rzecznik UM p. Agata Koba, Podinspektor UM p. Mateusz Smyka, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle p. Grażyna Leńczuk, Konsultant Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli
w Krośnie p. Urszula Kujawa, Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle p. Aleksandra Zajdel - Kijowska, młodzi działacze Projektu „Spontan”: Tomasz Racławski, Dominika Żółtek i Martyna Strojek, nauczyciele i uczniowie jasielskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.

DSC 0514


DSC 0533
Debata rozpoczęta od prezentacji krótkiej sondy ulicznej przeprowadzonej wśród młodych jaślan, która pokazała, jak młodzież niepewnie porusza się w zakresie problematyki oraz działalności społecznej i politycznej na płaszczyźnie naszego kraju, regionu i miasta. Następnie zostały zaprezentowane dane statystyczne o frekwencji wyborczej osób w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat. Niestety, nie są one budujące i budzące optymizm. Dlatego taka debata była bardzo potrzebna. W jej trakcie zostały zadane istotne pytania, które w pierwszej kolejności skierowano właśnie do młodzieży: Dlaczego nie chce ona działać, uczęszczać na wybory i współdecydować o sobie oraz o swoim środowisku lokalnym? Padło na nie szereg odpowiedzi zarówno z ust młodzieży, jak i dorosłych. Wraz z władzami miasta i zaproszonymi gośćmi po bardzo owocnej dyskusji podczas której wysunięto i omówiono wiele pomysłów, udało się wypracować wstępny plan działania. Celem jego będzie zaktywizowanie młodzieży jasielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w niedalekiej przyszłości pełnoprawnych obywateli małej i wielkiej ojczyzny.
Zdaniem uczestników debaty takie spotkania młodych i starszych obywateli naszego miasta powinny odbywać się częściej. To nie tylko wspaniała forma edukacji pozaszkolnej i pozaformalnej dla młodzieży, ale również podstawa do tworzenia wspólnego frontu działania z udziałem każdego chcącego coś sensownego zaproponować mieszkańca Jasła. Młodzi jaślanie mają bardzo twórcze i świeże spojrzenie na wiele istotnych kwestii funkcjonowania swojego miasta. Chcą również ponosić pewną odpowiedzialność za jego teraźniejszość, by móc ją w pełni mądrze i dla dobra wspólnego przejąć w przyszłości. Co ważne, przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych także widzą potrzebę takiej współpracy. To może napawać optymizmem.

DSC 0535


Organizatorzy debaty z jasielskiego Gimnazjum Nr 2 zapraszają do współpracy w tym dziele nie tylko środowiska szkolne i młodzieżowe obecne na tym spotkaniu. Propozycję stworzenia wspólnej platformy w postaci Młodzieżowej Rady Miasta Jasła kierują do wszystkich młodych obywateli Jasła. Także i tych, którzy z różnych powodów wybrali edukację poza naszym miastem, ale poczuwają się, że są jaślanami. Gimnazjaliści z jasielskiej „dwójki” wraz ze swoimi opiekunami zachęcają do śledzenia informacji na ten temat, ponieważ potrzeba dużego zaangażowania, by przy wsparciu miejskich władz samorządowych zrealizować projekt czegoś istotnego dla wszystkich młodych mieszkańców. Duża część młodzieży wie, że warto jest angażować się w wiele wartościowych i pożytecznych działań. Często jednak mają problem z tym jak te swoje pomysły wcielić w życie. Dlatego każdy, kto nie chce tylko narzekać lub krytykować innych, sam musi się odważyć być aktywnym i starać się uaktywniać swoich rówieśników. Jeśli ma ochotę zacząć coś robić, a nie wie jak się za to zabrać może skorzystać na początek z propozycji zawartych na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej (www.ceo.org.pl). Tam można znaleźć wiele programów, projektów oraz wskazówek jak coś konkretnego zrobić.
Szerszą relację z samej debaty można znaleźć na stronie Gimnazjum Nr 2 z O. I. – www.gim2jaslo.edu.pl oraz na stronie Klubu Europejskiego EUROGIM na Facebooku.

Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle

F.O.U.R.S. Collective w Jasielskim Domu Kultury

$
0
0

IS DPP j218

W środę (26 marca br.) w ramach XXII Jasielskich Spotkań Muzycznych, w Jasielskim Domu Kultury wystąpił krakowski zespół F.O.U.R.S. Collective. Fotorelacja


Koncert był częścią trasy promującej debiutancki album zespołu – „Treezz”, który ukazał się 8 marca.
- Jest mi bardzo miło gościć w Jaśle. Po raz pierwszy mam okazję pokazać się tak blisko moje rodzinnego domu, który znajduje się w Rymanowie. Mam nadzieję, że z prawdziwą przyjemnością spędzą państwo z nami ten wieczór – powitał słuchaczy Michał Salamon, pianista, klawiszowiec i lider formacji.

IS DPP j211


Artyści uraczyli słuchaczy całą paletą muzycznych impresji. Muzyka formacji bazuje na jazzie, jednak czerpie też inspiracje z innych nurtów muzycznych, do których można zaliczyć m.in.: drum 'n base, muzykę klasyczną, etno, funk i brzmienia elektroniczne. Rozpoczęli od nagrania „Old Timers Garage”, a następnie przybliżyli odbiorcom niemal cały materiał zawarty na ich debiutanckim albumie. Publiczność usłyszała m.in.: „My Home Way”, „Whisper of The Earth” czy „Forgiveness”.

IS DPP j217

Atmosferę intymności w obcowaniu z muzyką zespołu spotęgowało przeniesienie krzeseł na scenę. Dzięki temu zabiegowi wytworzyła się swoista więź między muzykami a publicznością zgromadzoną w Jasielskim Domu Kultury, gdzie artyści byli praktycznie na wyciągnięcie reki. Zespół ujęty żywiołową reakcją publiczności na prezentowane utwory, na bis zagrali tytułowe nagranie z albumu „Treezz”, w którym zaśpiewał saksofonista formacji Stanisław Plewniak.
Po koncercie muzycy F.O.U.R.S. Collective podpisywali płyty i długo rozmawiali z fanami.

pch (JDK)

Sukces judoczek ASW JUDO JASŁO na Pucharze Polski w Judo

$
0
0

DSCN8404

Po raz kolejny zawodniczki z naszego klubu znakomicie zaprezentowały się na ważnym turnieju w naszym kraju.


Braliśmy udział w Otwartym Pucharze Polski w Suchym Lesie koło Poznania, który odbył w dniach 22-23.03.2014. W turnieju wystartowało ponad 100 klubów z Polski, Holandii, Rosji, Białorusi, Niemiec, łącznie blisko 1000 zawodników.

DSCN8390


DSCN8402
Złote medale w swoich kategoriach wagowych wywalczyły Paulina Górniak i Katarzyna Kolbusz. Brązowy medal zdobyła Natalia Jankowska. Udział w turnieju brała również Natalia Nocula, która musiała wycofać się z walk z powodu kontuzji. Jest to ogromny sukces naszych młodych zawodniczek, tym bardziej że już w najbliższych dniach wezmą udział w Mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej.

UKS ASW-JUDO JASŁO
www.judo-jaslo.pl

„STREET ELITE” ZDOBYWCAMI 1 MIEJSCA w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych

$
0
0

Street-Elite taniec

29 marca 2014 roku grupa taneczna „STREET ELITE”, prowadzona przez Tomasza Berkowicza ze Studia Tańca „AT Dance” w Jaśle przywiozła tym razem Złoty Puchar.


Podczas V Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Jedliczu, w którym wzięło udział około 50 zespołów (ponad 500 uczestników) Nasz zespół taneczny nie miał sobie równych.
Tym razem zespół w pełnym składzie reprezentował Studio Tańca „AT Dance” oraz miasto Jasło, prezentując swoje umiejętności i choreografie w najlepszym wydaniu. Już od kilku dni Nasz zespół żył tym przeglądem i możliwością poprawienia swojej lokaty po zeszło-tygodniowym Brązowym Gryfie w Dębicy. Przy ogłaszaniu wyników napięcie towarzyszyło im do samego końca, kiedy przyszedł czas na 1 miejsce - niepewność zniknęła, ponieważ zwycięzcami V Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych w Jedliczu ogłoszono grupę „Street Elite”.

Złotą dziesiątkę „STREET ELITE” reprezentowali:
Paulina Dacyl, Justyna Banach, Klaudia Pakuła, Aleksandra Sterkowicz, Aleksandra Stęgowska, Dagmara Wysocka, Daniel Grodzicki, Dawid Sanocki, Katarzyna Śliwińska, Justyna Bukowiec.

Street-Elite

W przeglądzie brał także udział zespół taneczny „Omega”, prowadzony przez Tomasza Berkowicza, który reprezentuje Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce. Zespół ten również dał się poznać z jak najlepszej strony przed Jury - dziewczyny wywalczyły wyróżnienie.
Reprezentacja Zespołu Tanecznego „Omega”:
Paulina Owsiany, Anna Harsze, Paulina Harsze, Kinga Jasłowska, Martika Paluch, Daria Paluch, Karolina Buczyńska, Weronika Kłosowicz, Anna Guzik, Małgorzata Pęcak
Reasumując:
I miejsce grupa „STREET ELITE” Tomasza Berkowicza – Studio Tańca „AT Dance”
Wyróżnienie – Zespół Taneczny „Omega” Tomasza Berkowicza – GOK Chorkówka

Gratulujemy wszystkim, którzy kochają taniec i czekamy na kolejne osiągnięcia.
Studio Tańca AT Dance

Reforma OFE

$
0
0

ZUS

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od składki za lipiec 2014 r.


Od kwietnia do końca lipca 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmować oświadczenia od ubezpieczonych dotyczące pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. To jeden z elementów wdrażanej od początku roku ustawy z 6 grudnia 2013 roku w zmianach w OFE, która uczyniła z ZUS zakład emerytalny, docelowo wypłacający – bez ponoszenia dodatkowych kosztów - emerytury z I i II filara.
Członkowie OFE mogą zdecydować, w jaki sposób będzie dzielona ich składka emerytalna.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne obecnie wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru, z czego od 1 lutego 2014 r.:
• 2,92% podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez Państwa OFE,
• 4,38% podstawy wymiaru jest zapisywane na subkoncie w ZUS.
Jeśli składki nie będą przekazywane do OFE, to część składki emerytalnej wynosząca 7,3% będzie zapisywane na subkoncie w ZUS.

Osoby, które życzą sobie, aby składka w wysokości 2,92% była odprowadzana do OFE, powinni dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz
o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych".
Oświadczenie w formie papierowej będzie dostępne w placówkach ZUS, a w formie elektronicznej na pue.zus.pl.

Klientom udostępniona zostanie możliwość złożenia Oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do OFE w formie:
• papierowej tradycyjnej (papierowy formularz oświadczenia),
• papierowej z kodem kreskowym (oświadczenie wypełnione na formularzu elektronicznym dostępnym na PUE, wydrukowane i podpisane przez klienta),
• ustnej dyspozycji (oświadczenie wypełnione i wydrukowane przez pracownika SOK, podpisane przez klienta),
• elektronicznej (przesłane przez klienta za pośrednictwem PUE, podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP albo podpisane profilem PUE),
• elektronicznej przy wsparciu konsultanta COT (oświadczenie wypełnione przez konsultanta COT i przesłane przez klienta za pośrednictwem PUE - podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP albo podpisane profilem PUE).

Oświadczenie można złożyć:
• bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS (wykaz adresów na zus.pl),
• pocztą (oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej ZUS),
• w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - pue.zus.pl
o po zalogowaniu mogą Państwo wypełnić oświadczenie i wysłać je przez Internet,
o bez zalogowania mogą Państwo je wypełnić i wydrukować,
• w urzędomacie w wybranych placówkach ZUS (wykaz 157 placówek na zus.pl).
W każdym przypadku uzyskają Państwo wsparcie konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT).

Jeśli chcą Państwo, aby Państwa składki emerytalne były przekazywane w całości do ZUS, to nie muszą Państwo składać żadnych oświadczeń. Bez względu na to, gdzie trafią środki z II filaru, podlegać będą dziedziczeniu. Decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać.
Począwszy od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". W tym okresie będzie można złożyć do ZUS oświadczenie o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.
Pod koniec października 2014 r. Otwarte Fundusze Emerytalne przekażą do ZUS informacje o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych. Na ich podstawie ZUS rozpocznie zapisywanie na subkontach ubezpieczonych określoną dla każdego z osobna wartość składki. System Informatyczny ZUS, umożliwi precyzyjne przeliczenie ogromnej ilości danych
i prawidłową wycenę jednostek uczestnictwa w OFE.
- ZUS staje się zakładem emerytalnym. Zgodnie z zasadą suwaka bezpieczeństwa, na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki osoby ubezpieczonej w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS. Uchroni to przed ryzykiem „złej daty”, czyli sytuacją, w której ubezpieczony dostałby niższą emeryturę ze względu na spadki notowań na rynkach finansowych. Dodam, że ZUS będzie obsługiwał nowe zadania nie zwiększając zatrudnienia ani kosztów działalności – mówi rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Jaśle.

Informacje o reformie OFE można znaleźć na stronie: emerytura.gov.pl oraz www.zus.pl

Agnieszka Prajsnar
Oddział ZUS w Jaśle

Puchar Smoka w Brzyskach 2014


Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów

$
0
0

IMG 1717

Gabriela Gracja Stanisz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku zdobyła nagrodę Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.


Konkurs, którego organizatorem był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle odbył się w dniach 26 – 28 marca br., w ramach XXII Jasielskich Spotkań z Muzyką. - To jeden z niewielu konkursów, w którym mogą uczestniczyć młodzi muzycy o różnych specjalnościach. Głównym pomysłodawcą konkursu była znakomita śpiewaczka Stefania Woytowicz, która z wielkim oddaniem angażowała się w pracę jury konkursowego, tworzyła bardzo przyjazną i pełną ciepła atmosferę. Mam nadzieję, że odczuli to Państwo podczas tegorocznego konkursu – powiedział witając gości Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

GG-Stanisz


IMG 1726
Do IX edycji OKMI przystąpiło łącznie 112 uczestników od 7 do 20 roku życia, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Sanoka, Krosna, Tomaszowa Lubelskiego, Poznania, Białegostoku, Bielska-Białej, Katowic, Lublina. Przez trzy dni młodzi muzycy prezentowali swoje umiejętności w trzech kategoriach: instrumentów dętych i akordeonu, fortepianu oraz instrumentów smyczkowych i szarpanych. Spośród nich jury, któremu przewodniczył prof. Andrzej Godek z Akademii Muzycznej w Krakowie, wyłoniło dziesięcioro najlepszych. Finaliści zaprezentowali się na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas koncertu laureatów, który odbył się 28 marca br. –Ideą konkursu jest zawsze wyłonienie najlepszych, ale każdy uczestnik jest zwycięzcą, bo zwycięża z samym sobą, pokonuje przeciwności, czas, trudności, które stawiają przed nim nowo poznawane utwory. Każdy z was włożył mnóstwo pracy w to, żeby przygotować się do występu i zaprezentować to co, w tej chwili umie. Jedni z was już są wspaniałymi artystami, których nagrodziliśmy, inni muszą jeszcze popracować pod czujną opieką swoich pedagogów. Natomiast wszystkim wam życzę, abyście zdobyli największe muzyczne estrady świata – powiedział podczas koncertu galowego profesor Andrzej Godek.

IMG 1760


IMG 1765
Koncert rozpoczął młody trębacz Bartłomiej Kiecana z Tomaszowa Lubelskiego. Następnie publiczności zaprezentowali się: Michał Balas (wiolonczela), Maja Kaszyca (fortepian), Justyna Liber (skrzypce), Wiktoria Ross (saksofon), Robert Maciejowski (fortepian), Łukasz Pieniążek (akordeon), Karolina Walesa (flet), Dominika Witkowicz (skrzypce) oraz Gabriela Gracja Stanisz (fortepian). To spośród nich jury wyłoniło finalistkę tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów, którą została Gabriela Gracja Stanisz z PSM I i II st. w Sanoku.

IMG 1772


IX Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła. - Chciałem podziękować wszystkim uczestnikom, ale również ich opiekunom i nauczycielom za tak wspaniałe przygotowanie uczniów do tego konkursu. Chciałem podziękować również szanownemu jury. Wiem, że mieliście Państwo poważny problem, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki i tylko wasza wiedza merytoryczna i profesjonalizm pozwoliły wyłonić tych najlepszych. Dziękuję także całej ekipie Jasielskiego Domu Kultury, która od strony technicznej wspaniale przygotowała ten konkurs – powiedział Leszek Znamirowski, wiceburmistrz Jasła.
Podziękowania otrzymali także pedagodzy i akompaniatorzy, którzy przygotowali młodych muzyków do udziału w tym konkursie.
¬Obok przesłuchań konkursowych odbyły się także dwa koncerty: jazzowy (26 marca br.) w wykonaniu F.O.U.R.S Collectiv oraz operowy z udziałem solistów: Ewy Majcherczyk i Łukasza Motkowicza (27 marca).

***

Jury w składzie: prof. Andrzej Godek – klarnet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igor Cecocho – trąbka (Akademia Muzyczna we Wrocławiu, AM w Łodzi ), prof. Zbigniew Kamionka- flet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Wiesław Kwaśny –skrzypce (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Andrzej Orkisz- wiolonczela (AM Warszawa), prof. Jacek Tosik –Warszawiak— fortepian- (Akademia Muzyczna w Krakowie) po wysłuchaniu 112 instrumentalistów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I kategoria wiekowa

WYRÓŻNIENIA:

Amelia Czajka- fortepian (SM I st. Żębocin)
Miłosz Marcinkiewicz- fortepian (ZSM Tarnów)
Zuzanna Sonik- fortepian (SM I st. Żębocin)
Kinga Tawrell- fortepian (PSM I st. Jasło)
Rafał Pietrusza- gitara (PSM I st. w Jaśle)
Paweł Grosman –trąbka (PSM I st. w Zamościu)

NAGRODY:

I nagroda – Bartłomiej Kiecana- trąbka (PSM I i II st. w Tomaszowie Lubelskim)
I nagroda – Wiktoria Ross – saksofon (ZSM Krosno)
I nagroda- Justyna Liber –skrzypce (PSM I i II st. Gliwice)
I nagroda- Michał Balas – wiolonczela (OSM I st. w Krakowie)
I nagroda -Maja Kaszyca –fortepian (PSM I st. Łańcut)
II nagroda- Julia Kita –obój- (PSM I i II st. w Katowicach)
II nagroda – Julia Kazalska – saksofon (ZSM Krosno)
II nagroda –Marianna Sereda- fortepian (ZSM Krosno)
III nagroda – Aleksandra Tadel- fortepian ( ZSM Tarnów)
III nagroda – Aleksander Baran- trąbka (SM I st. w Dobczycach)
III nagroda – Julian Stanny- fortepian (PSM I i II st. Nowy Sącz)

II kategoria wiekowa

WYRÓŻNIENIA:

Aniela Sereda- fortepian- (ZSM Krosno)
Karolina Pierzchała-fortepian - (PSM I i II st. Wadowice)
Jan Chłap- flet - (ZSM Krosno)

NAGRODY:

I nagroda- Łukasz Pieniążek- akordeon (ZPSM Przemyśl)
I nagroda – Robert Maciejowski –fortepian (ZSM Tarnów)
II nagroda- Kacper Żaromski- fortepian (ZSM Krosno)
III nagroda-Rafał Kleszcz – klarnet (PSM I i II st. Dębica)
III nagroda – Magdalena Turek – skrzypce (PSM II st. Kraków)
III nagroda – Michał Babiarz-fortepian (SM I i II st. Kraków)

III kategoria wiekowa

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Czerniecka-fortepian(ZSM nr 1 w Rzeszowie)
Rafał Gomółka- klarnet (ZSM Krosno)
Jarosław Sroka – klarnet (Pryw. SM II st. Jasło)
Jakub Ladziński- klarnet (ZSM Krosno)

Wyróżnienia I stopnia :
Amelia Owczarska – gitara (POSM II st. Kraków
Daniel Peszko –gitara (ZSM Krosno)
Paulina Pietrusza – gitara (ZSM Krosno)

Wyróżnienia II stopnia:
Maciej Hejmej –skrzypce (PSM I i II st. Nowy Sącz)
Konstancja Smolorz – skrzypce (POSM II st. Katowice)


NAGRODY:

I nagroda – Karolina Walesa – flet (PSM I i II st. Katowice)
I nagroda – Dominika Witowicz- skrzypce (PSM I i II st. Sanok)
I nagroda- Gabriela Gracja Stanisz-fortepian (ZPSM w Krakowie)
II nagroda – Katarzyna Łukawska-obój (ZPSM I i II st. Bielsko- Biała)
II nagroda –Michał Łączak- klarnet( SM II st. Dębica)
II nagroda – Joanna Rybak-skrzypce (PSM I i II st. Stalowa Wola
II nagroda-Aleksandra Moliszewska- fortepian (ZPSM w Krakowie)
III nagroda- Klaudia Ligas – obój (PSM Kraków)
III nagroda –Maria Róg-wiolonczela (PSM II st. Kraków)
III nagroda – Natalia Radziszewska – gitara (POSM II st. Kraków)
III nagroda – Rafał Gudyka- fortepian (POSM w Krakowie)
III nagroda – Jakub Bachleda Szeliga –gitara (POSM II st. w Krakowie)

kp (JDK)

Legenda metalu w JDK

$
0
0

IS DPP 1

Niesamowita energia, świetny kontakt z fanami, znakomici muzycy i kawał solidnego metalu - to cechy charakterystyczne dla Blaze’a Bayleya, byłego wokalisty Iron Maiden, który w ostatnią niedzielę marca wystąpił na deskach Jasielskiego Domu Kultury. Fotorelacja


Koncert rozpoczął występ strzyżowskiej formacji Steel Velvet. Zespół, którego początki sięgają 2008 roku obraca się w rock n’ rollowej stylistyce podlanej heavy metalowym sosem lat 80. Muzyka grupy jest spójna i przemyślana, a gitarowe riffy szybko wpadają w ucho. Muzycy zaprezentowali zarówno utwory pochodzące z ich debiutanckiej płyty „Luz”, wydanej trzy lata temu, jak i cover zespołu The Cult – „Lil Devil”. Pomimo, że zespołowi przypadła trudna rola pierwszego supportu wywiązali się z tego zadania znakomicie. Steel Velvet mają już wśród jasielskiej publiczności swoich fanów, bo był to ich szósty koncert w Jaśle. Kolejnym wykonawcą, który pojawił się na scenie Jasielskiego Domu Kultury był śląski zespół Iscariota. Działający od prawie ćwierćwiecza sosnowieccy reprezentanci trash i heavy metalu przywitali publiczność utworem „Buk”, pochodzącym z ich drugiego albumu „Pół na pół”. Formacja, w której funkcję wokalisty pełni od kilku lat Piotr Piecak, doskonale odnajduje się zarówno w szybkich, energetycznych numerach, jak i balladach. Tego wieczoru fani metalu usłyszeli także, m.in. takie utwory jak: „Lilith”, „Batman”, czy „Słoneczny wiatr”. Na zakończenie swojego występu Iscariota, który planuje wydanie w tym roku nowej płyty, wykonał utwór „Celtycki Chłód”, który nagrał z myślą o nowej płycie. W nagraniu wziął udział gościnnie lider zespołu Kat, Roman Kostrzewski.

IS DPP 47


jhffd
Po kilkunastominutowej przerwie związanej z przepinaniem sprzętu i ostatnimi ustaleniami z akustykiem, na scenę wkroczył zespół Blaze Bayley. Na „otwieracza” wybrali nagranie „Speed Of Light” pochodzące z drugiego albumu artysty – „Tenth Dimension”. - Nazywam się Blaze Bayley i przyjechałem tutaj, aby grać Heavy Metal! – rozwiał wszelkie wątpliwości Bayley, który tego wieczoru dawał z siebie wszystko, Od razu udało mu się nawiązać znakomity kontakt z publicznością, która licznie pojawiła się pod sceną i pozostała tam aż do końca koncertu. –Chciałbym powiedzieć, że to, iż jesteście tutaj ze mną tego wieczoru jest piękne. Z głębi serca „dziękuju” – ponownie zwrócił się do przybyłych Bayley, wypowiadając ostatnie słowo po polsku, po czym zabrzmiał tytułowy numer z pierwszej solowej płyty artysty „Silicon Messiah”. Świetna technicznie sekcja rytmiczna, galopady gitarowe i pozostający w znakomitej formie frontman grupy, którego głos niewiele zmienił się od czasu gdy śpiewał w Iron Maiden dopełniały całości. Sam Bayley zachęcał przybyłych do wspólnego śpiewania, krzyczenia i aktywnego uczestnictwa w koncercie. – Jestem zupełnie niezależny. Nie mam firmy wydawniczej, sztabu menadżerów. Wszystko co robię, wszędzie gdzie się udaję, jest związane z wami! Każdy z was kupując bilet na ten koncert sprawił, że możliwy stał się mój przyjazd do tego cudownego miasta. I z głębi mojego serca chciałbym za to podziękować. Nie jestem „Królem Metalu”, ponieważ każdy z was jest „Królem Metalu! – dziękował Blaze. Po tym wstępie mogło zabrzmieć tylko nagranie tytułowe z ostatniej płyty zespołu – „The King of Metal”. Tego wieczoru sympatycy artysty usłyszeli jeszcze m.in. „Kill And Destroy”, „Ten Seconds”, czy „Life and Death”. Nie zabrakło również utworu „Virus” z okresu, gdy Blaze był wokalistą Iron Maiden. Po koncercie artysta chętnie rozdawał autografy, pozował do zdjęć i długo rozmawiał z fanami. Organizatorami koncertu byli zespół Krusher oraz Jasielski Dom Kultury.

 

pch (JDK)

„Powitanie wiosny na cygańską nutę”

Kierowco patrz w lusterka! Dzięki rozwadze unikniesz kolizji z jednośladem!

$
0
0

miastojaslo.plIMG 4430Motocykliści wyjechali na ulice. Wraz z nadejściem wiosny, możemy zaobserwować coraz więcej jednośladów na drodze.


Motocyklista to uczestnik ruchu, którego należy szanować. Dzięki wzajemnej tolerancji unikniemy prawdopodobieństwa wypadku z jego udziałem. Większość kierowców po kolizji z motocyklistom przyznaje, że go nie widziało lub zauważyło zbyt późno. Na szczególną naszą uwagę zasługuje zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami. Nasza czujność powinna być wyczulona ponieważ w sytuacji zderzenia niestety ale o wiele bardziej poszkodowany, nie wspominając już o ryzyku śmierci będzie motocyklista.

miastojaslo.plmiastojaslo.plIMG 4427

Rozwaga na skrzyżowaniach, sygnalizowanie manewrów oraz patrzenie w lusterka jest niezmiernie ważne. Należy nauczyć się współistnieć na drodze, zarówno kierowca samochodu, jak i motocyklista.

Okres od marca do listopada jest szczególnym czasem. Rozpoczyna się szaleństwo. Wiele osób postanawia przesiąść się z auta na motocykl. Sam pomysł jest ekscytujący, ale niestety są też liczby, które pokazują zwiększoną ilość wypadków na drogach z udziałem jednośladów. W większości przypadków motocykl wraz z kierującym nie mają żadnych szans w starciu z samochodem. A jeśli do tego doliczymy prędkość to wyliczenia okażą się zatrważające. Faktem jest, że opinia ludzi często skupia się na grupce motocyklistów ,,naciągających przepisy”, nie myśląc o tych prawdziwych fanach dwóch kółek, którzy w sezonie potrafią na motorze przemierzyć tysiące kilometrów bez uszczerbku na swoim i czyimś zdrowiu.

Wystarczy, że zastosujemy się wzajemnie do pewnych priorytetowych zasad, a każdy uczestnik ruchu poruszający się w swoim ukochanym pojeździe będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Dokładne monitorowanie sytuacji wokół siebie przy pomocy lusterek poprawi nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie jest istotne jakim pojazdem kierujemy, ważne by poprzez wzajemne poszanowanie wzmocnić bezpieczeństwo na drodze.

Anna Dziura

Kampania PO rozpoczęta. Adam Kmiecik startuje z numerem 8 na liście do Parlamentu Europejskiego.

$
0
0

niPlatforma Obywatelska rozpoczęła kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


PO desygnuje do zbliżających się wyborów dziesięciu kandydatów. Z powiatu jasielskiego startuje starosta Adam Kmiecik. Dzisiaj na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Platformy Obywatelskiej przy ul. Czackiego przedstawił on swoje cele i założenia.

IS DPP j378


-Przesłanie Platformy Obywatelskiej w tych wyborach jest bardzo jasne i bardzo czytelne. Odpowiedzialni, rozsądni ludzie, którzy będą prowadzić rozsądną i odpowiedzialną politykę w bardzo trudnych czasach. ,,Silna Polska w silnej Europie” to jest nasze przesłanie na te wybory – mówi poseł Marek Rząsa, szef sztabu wyborczego podkarpackiej PO do Parlamentu Europejskiego.
Zdaniem posła dobiegającą kadencję powinno się podsumować bardzo wysoko.
- Polska była bardzo znaczącym graczem na rynku politycznym Unii Europejskiej. Przez pół roku Parlamentowi Europejskiemu przewodniczył prof. Jerzy Buzek. On jak i wielu innych postaci mają ogromne znaczenie. Prowadzenie polityki unii poprzez pryzmat postrzegania Polski to jest znaczący wkład – podkreśla poseł Rząsa. Rządy przypadły na najtrudniejsze czasy kryzysu. Myśmy jako Polska wyszli w miarę obronną ręką z tego kryzysu. Chcielibyśmy, żeby reprezentacja Platformy Obywatelskiej była tak duża, by Polska była znaczącą siłą w nowym rozdaniu – dodaje.

,,My te wybory wygramy…”
-Jestem przekonany, że my te wybory wygramy ponieważ rządzimy siódmy rok. W demokratycznej Polsce nie było do tej pory formacji, która rządziłaby przez tyle lat. Po 7 latach mamy 30% poparcia. Polacy jeszcze nam ufają. Mimo błędów jakie popełniamy. Wierzę w odpowiedzialność Polaków, że będą chcieli do Parlamentu Europejskiego wybrać ludzi odpowiedzialnych – zaznacza poseł Marek Rząsa.

IS DPP j380


Od zera do trzech mandatów dla Podkarpacia
Ordynacja wyborcza nieco inna od tej do polskiego parlamentu wskazuje na istotę frekwencji. Żaden okręg wyborczy nie ma przypisanych mandatów, tak jak w Polskim Parlamencie. Podkarpacie może uzyskać od zera do trzech mandatów i uzależnione jest to od frekwencji wyborczej. Im wyższa frekwencja, im więcej oddanych głosów w danym okręgu wyborczym tym większe prawdopodobieństwo, że poszczególne partie będą miały przypisane mandaty.
- Cel Platformy Obywatelskiej w tych wyborach jest jeden. Chcemy utrzymać ten jeden mandat, który zdobyliśmy pięć lat temu, który zdobyła poseł Elżbieta Łukaciejewska – mówi poseł Marek Rząsa.

Wysoka frekwencja w wyborach, wsparcie listy Platformy Obywatelskiej i elementy osobiste to założenia z jakimi startuje w wyborach Adam Kmiecik.
- Z jednej strony chciałbym się sprawdzić ile uzyskam głosów, a z drugiej strony spróbować. Zdaję sobie sprawę, że będę to bardzo ciężkie wybory. Z drugiej strony gdybyśmy nie próbowali to skład Parlamentu Europejskiego, skład gmin, powiatów byłby taki sam bo wygrywaliby ci sami – mówi Adam Kmiecik, przewodniczący powiatowych struktur PO w Jaśle. Uważam, że warto próbować i wzmocnić listę Platformy Obywatelskiej i warto zagłosować na PO – dodaje Adam Kmiecik.

IS DPP j379


Reaktywacja siedziby PO w Jaśle
Reaktywowana dziś siedziba Platformy Obywatelskiej w Jaśle przy ul. Czackiego od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18 przyjmować będzie interesantów. Dyżury pełnić będą radni powiatowi, radni miejscy i członkowie Platformy Obywatelskiej. W drugi poniedziałek miesiąca dyżur pełnić będzie poseł Marek Rząsa. Adam Kmiecik planuje też organizowanie spotkań z różnymi osobistościami związanymi z tą partią polityczną, o czym na bieżąco będą informowani mieszkańcy.

Anna Dziura

Parkingi przy ulicach Słowackiego i Franciszkańskiej

$
0
0

Bez-nazwy-1

Przy ul. Franciszkańskiej oraz przy ul. Słowackiego powstanie po około 25 miejsc.


Do końca tego roku wykonany będzie remont ul. Franciszkańskiej wraz z otoczeniem budynku socjalnego. W ramach przedsięwzięcia wygospodarowane zostaną miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Dodatkowe parking powstanie przy ul. Słowackiego. W sumie na tym terenie pojawi się około 50 nowych niepłatnych miejsc.

Przy ul. Franciszkańskiej oraz przy ul. Słowackiego powstanie po około 25 miejsc. W ramach przedsięwzięcia planowany jest również wykonanie odcinka ulicy poprzecznej do ul. Słowackiego na wysokości bloku nr 3. Prace projektowe mają zostać zakończone do końca czerwca br., a budowa parkingów zrealizowana będzie do końca bieżącego roku.

UMJ

Włącz się w Sieć! Tydzień z Internetem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

$
0
0

2

Internetowe gry, krzyżówki i łamigłówki, e-wolontariat dla seniorów, wyszukiwarka stypendiów dla uczniów – za nami Tydzień z Internetem 2014.


Wszyscy, którzy odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w dniach 24-28 marca mieli okazję przekonać się o możliwościach Internetu.
Seniorzy i osoby dorosłe wzięły udział w warsztatach internetowych, podczas których dowiedzieli się jak wyszukiwać wartościowe treści w Internecie – uczestnicy odwiedzili m.in.: wirtualne muzea, sprawdzili jak posługiwać się internetowymi mapami i gdzie znaleźć wiadomości, prognozę pogody czy krzyżówki i łamigłówki. Była również okazja do wysłuchania wykładu on-line przygotowanego przez Fundację Orange i poświęconego m.in.: stawianiu pierwszych kroków w Internecie i wolontariatowi dla seniorów.

1


3
Młodzież odkrywała możliwości Internetu i nowych technologii podczas spotkania „ZaGRAJ w przyszłość!” poświęconego rozwojowi edukacyjnemu i zawodowemu. Uczniowie jasielskich szkół ponadgimnazjalnych poznali internetowe narzędzie do badania predyspozycji zawodowych, wyboru szkoły czy poszukiwaniu stypendiów, m.in.: praca-enter.pl czy mojestypednium.pl. Uczestnicy dowiedzieli się również jak kojarzyć swoje zasoby osobiste z konkretnymi zawodami.
Natomiast najmłodsi wzięli udział w specjalnym spotkaniu Klubu Sieciaka – „Co z Ciebie wyrośnie” poświęconemu odkrywaniu niecodziennych i zaskakujących zawodów. Dzieci odszyfrowały tajemnicę takich zawodów jak pisarz-widmo, sufler czy grafolog, a w zabawie „Mam talent do…” sprawdziły jakie w nich drzemią umiejętności i talenty. Na zakończenie uczestnicy dzielnie rywalizowali w internetowej grze „Co z Ciebie wyrośnie” wcielając się w fantazyjne zawody np. organizatorka szaf, latarnik czy nasłuchiwaczka kosmosu.

4


„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska akcja, wspierana przez Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak Internet i znajomość nowych technologii pomagają w poszukiwaniu pracy. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

MBP w Jaśle


Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego w Jaśle

$
0
0

12Bezpieczeństwo przygraniczne województwa podkarpackiego w kontekście sytuacji na Ukrainie było głównym tematem Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.


Starostowie wypracowali również stanowiska poświęcone ważnym zagadnieniom funkcjonowania powiatów. Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego odbył się 31 marca br. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. Uczestniczyło w nim 21 starostów z Podkarpacia, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i służb mundurowych. - Zajmujemy się szeroko rozumianym bezpieczeństwem na terenie Podkarpacia, a więc na terenie przygranicznym. Chcieliśmy zdiagnozować przygotowanie służb mundurowych na wypadek zagrożenia. Bowiem to starosta odpowiada za bezpieczeństwo całego powiatu. On rozwiązuje sytuacje kryzysowe, dlatego dzisiejsze spotkanie jest tak ważne – mówił Józef Michalik, Starosta Lubaczowski, Przewodniczący Konwentu.

W tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia. Możemy czuć się bezpiecznie – uspokaja Starosta Jasielski Adam Kmiecik - Powiaty są przygotowane na sytuacje kryzysowe, a takie spotkania służą temu, by te najgorsze scenariusze przewidywać. Jednak jeszcze raz podkreślam, że w tej chwili nie ma takiego niebezpieczeństwa. Mówiąc o kryzysie nie mamy na myśli działań zbrojnych po naszej stronie granicy. Ale w przypadku zaostrzenia się sytuacji na Ukrainie, musimy być przygotowani na przyjęcie uchodźców. Musimy ich gdzieś zakwaterować, otoczyć opieką medyczną oraz zaspokoić ich wszelkie potrzeby – dodał Starosta.
Przedstawiciele wszystkich służb – straży granicznej, straży pożarnej i policji, zgodnie twierdzili, że podległe im resory mają wypracowane procedury reagowania w sytuacjach ewentualnego zagrożenia.

11


Konwent wypracował również wspólne stanowiska dotyczące funkcjonowania powiatów. Starostowie apelują m.in. o poszerzenie strefy przygranicznej z Ukrainą, wybudowanie drogi szybkiego ruchu wiążącej Kielce, poprzez węzeł autostradowy w Tarnowie, ze Słowacją. Wypracowali wspólne stanowisko w sprawie określania zasad usuwania pojazdu z drogi oraz ustalania opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym. Dyskutowali również na temat podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla powiatów województwa podkarpackiego.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Lekcja wychowania obywatelskiego w Gimnazjum Nr 2

$
0
0

DSC 0620

W dniu 31 marca w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyła się druga debata poświęcona aktywności młodzieży.


Wcześniejsza miała miejsce w sali obrad Urzędu Miasta w Jaśle i wzięli w niej udział samorządowcy miejscy na czele z Burmistrzem Miasta Andrzejem Czerneckim, przedstawiciele UM oraz działacze oświatowi, w tym Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro. Ta druga debata przebiegała pod hasłem: „Nie tylko wybory - Jak młodzież może wpłynąć na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”.
Gośćmi uczniów i ich nauczycieli byli: Bogdan Rzońca - Poseł na Sejm RP, Jan Urban - Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego i Radny Rady Powiatu, Zbigniew Dranka - Radny Rady Powiatu Jasielskiego i Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Piotr Zoła - Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Jaśle oraz Aleksandra Zajdel-Kijowska - Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. W spotkaniu uczestniczyli również opiekunowie samorządów uczniowskich, uczniowie kilku szkół jasielskich oraz harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy”.

DSC 0578


Po powitaniu zebranych i przedstawieniu celu spotkania jego moderatorki: Angelika Mlicka i Dominika Gustek - uczennice Gimnazjum Nr 2 przedstawiły wyniki ankiety jaką przeprowadziły wśród mieszkańców naszego miasta. Okazało się, że tylko 54 % spośród nich uczestniczyło w ostatnich wyborach, a do najbliższych eurowyborów wybiera się ich jeszcze mniej. Omówiły również dane statystyczne dotyczące udziału Polaków w wyborach na przestrzeni kilkunastu lat. Zauważyły, że od czasu, kiedy jako obywatele możemy swobodnie wybierać swoich przedstawicieli do różnych struktur władz, frekwencja systematycznie się obniża. Wyjątkiem były ostatnie wybory parlamentarne i prezydenckie. Jak stwierdziły młode prowadzące, niepokojące jest to, że mimo iż Polacy wcześniej opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii Europejskiej, to większość naszych rodaków nie przejawia zainteresowania wyborami do Parlamentu Europejskiego.

DSC 0654


Kolejnym elementem debaty był panel ekspertów w ramach którego zaproszeni goście odpowiadali na dwa pytania: Dlaczego coraz mniej osób (w tym młodych ludzi) uczestniczy w wyborach oraz w życiu państwa i społeczności lokalnej? Czy i jak możemy wpłynąć na władzę państwową lub lokalną? Zdaniem Posła Bogdana Rzońcy zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo ważne, tym bardziej, że polskie prawo musi być coraz bardziej dopasowane do standardów i prawa europejskiego. Dlatego nie należy ich lekceważyć, warto w nich wziąć udział oraz wybrać ludzi kompetentnych i potrafiących w pewnych sytuacjach na tym unijnym forum bronić naszych interesów narodowych. Poseł zaapelował do młodych ludzi żeby dostrzegali sens działania, widzieli potrzebę dyskusji, współpracy, ścierania się różnych stanowisk, a nawet rozliczania przez siebie wybranych przedstawicieli: samorządowców i parlamentarzystów.
Radny Powiatowy Zbigniew Dranka zwrócił uwagę na wagę edukacji obywatelskiej i wychowania dla samorządności, które to powinno zaszczepiać się już u dzieci. Podkreślił jak istotną rolę odgrywa w tym zakresie harcerstwo i rady młodzieżowe, jako przykład podał Młodzieżową Radą Powiatu Jasielskiego. Zaapelował, by budować mosty między pokoleniami i zwrócił się do zebranej młodzieży z prośbą o zaktywizowanie - „żeby wam się chciało chcieć”. W kwestii wyborów określił swoje stanowisko krótko - „jeśli nie głosujemy, to też głosujemy…”. Członek Zarządu Powiatu Jan Urban dodał, że obywatel musi mieć świadomość, że każdy ma naprawdę istotny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jego zdaniem każdy powinien uwierzyć, że warto być aktywnym, że można spróbować zrobić coś pozytywnego na szczeblach samorządów czy nawet w parlamencie. Istotną rolę w kształtowaniu aktywności i odpowiedzialności odgrywa szkoła. Ważne jest żeby trafić na dobrego, aktywnego i kreatywnego nauczyciela, który młodego człowieka wyposaży nie tylko w odpowiednią wiedzę, ale także zachęci do rozwijania aktywności i działalności na rzecz środowiska lokalnego. Nie jest sztuką - powiedział - tylko wszystko krytykować na forach internetowych, sztuką jest coś samemu zrobić i coś osiągnąć, w tym szczególnie na płaszczyźnie lokalnego środowiska. Przecież w ramach demokracji grupa młodych ludzi może stworzyć komitet wyborczy i wysunąć własnych kandydatów do rad gminy, miasta czy powiatu.
Dyrektor Aleksandra Zajdel-Kijowska zauważyła, że dla większości młodych ludzi w tej chwili ważniejszą kwestią niż rozwój aktywności obywatelskiej jest znalezienie pracy i częste ich przemieszczanie się w związku z tym po kraju i za granicę. Gdyby mogli osiągnąć tu na miejscu stabilizację, z pewnością spora część spośród nich udzielałaby się obywatelsko. Naczelnik Piotr Zoła skoncentrował się z kolei na zagadnieniu: co przemawia za tym, że młodzi ludzie nie chcą uczestniczyć w życiu publicznym, a w szczególności w wyborach. Z takim też pytaniem zwrócił się do jednego z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wskazany młody człowiek stwierdził, że bardzo chętnie weźmie udział w wyborach, bo wierzy iż wreszcie uda się wybrać ludzi, którzy coś konkretnego zrobią żeby jemu i jego rówieśnikom zapewnić lepszą przyszłość. Naczelnik Piotr Zoła przekazał organizatorom debaty specjalny list Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika skierowany do nich i do uczestników spotkania w którym życzył młodym ludziom sukcesów i pomyślności w realizacji wszystkich planów oraz niesłabnącego entuzjazmu do dalszego działania w kreowaniu otaczającej ich rzeczywistości.

DSC 0656


W dalszej części debaty jej uczestnicy, w tym szczególnie uczniowie, pracowali w grupach. Efektem tego było określenie wad i zalet „mojego udziału w życiu społeczno-politycznym naszego regionu”. Wśród tych pierwszych wymieniono m.in.: obawę przed podejmowaniem decyzji, negatywne wzorce polityków, brak zainteresowania, brak wsparcia i zainteresowania w domu (rodzinie), brak wiedzy na temat życia politycznego i społecznego, apatię społeczeństwa, brak czasu, strach przed popełnieniem błędu, nastawienie, że nasz pojedynczy głos się nie liczy, lenistwo, brak dobrych przykładów. Do zalet m.in. zaliczono: chęć i potrzebę zmian, budowanie autorytetów, wpływ na wybór kandydatów i swoich przedstawicieli, działalność rad młodzieży, funkcjonowanie różnych organizacji, działalność obywatelską nauczycieli i działaczy społecznych, nadzieja na lepszą przyszłość, mój osobisty wybór, wzór dla innych, poczucie, że mogę wpływać na życie środowiska lokalnego, różne możliwości działania, udział w różnych akcjach i wydarzeniach.
Następnie dyskutowano na temat: co należy zrobić, by uaktywnić starszych i młodszych obywateli? I tu pojawiło się szereg pomysłów, m.in.: większa zachęta do współpracy ze strony władz i różnych organizacji, wspólne spotkania, popularyzacja dobrych i pozytywnych działań i ich twórców w mediach, stwarzanie możliwości do działań i aktywności dla młodzieży, motywowanie młodego pokolenia do pracy na rzecz dobra wspólnego, dawanie mu pewnej odpowiedzialności za niektóre dziedziny życia przeznaczone dotychczas tylko dla „dorosłych” i wiele innych.
Na zakończenie Dominika Gustek i Angelika Mlicka podsumowały dyskusję i zachęciły wszystkich do aktywności i do różnorodnej współpracy na różnych polach. Swoim rówieśnikom wskazały również możliwość skorzystania z bogatego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej m.in. związanego z symulacjami wyborów.

Fotorelację można znaleźć na stronie Klubu Europejskiego EUROGIM na Facebook-u.

Gimnazjum Nr 2 w Jaśle

Piłkarska Zima OZPN Krosno r.2006

$
0
0

1

W niedzielę 30 marca OZPN w Krosno, był organizatorem ostatniego turnieju z serii Piłkarska Zima OZPN Krosno 2014, tym razem dla rocznika 2006.


W turnieju w jasielskiej hali przy Gimnazjum nr 1 wzięło udział osiem zespołów podzielonych na dwie grupy. W grupie A zagrały drużyny: Koniczynka Krosno, UKS 6 Jasło, Beniaminek Krosno, MOSIR Dukla, natomiast w grupie B spotkali się: Aktiv Pro Rymanów, Tempo Nienaszów, UKS Olimpia Jasło oraz Ekoball Sanok.
Obie drużyny naszego klubu w turnieju wypadły bardzo dobrze, w swojej grupie UKS 6 Jasło wygrała kolejno z Koniczynką Krosno 5:0, MOSIR-em Dukla 5:0, oraz Beniaminkiem Krosno 3:0, dzęki czemu zapewniła sobie wyjście z grupy na pierwszym miejscu. Natomiast druga drużyna naszego klubu, występujaca pod nazwa UKS Olimpia Jasło wygrała kolejno z Ekoballem Sanok 1:0, z drużyną Aktiv Pro Rymanów 1:0 i uległa jedynie drużynie Tempa Nienaszów 2:0. Te wyniki dały jej drugie miejsce w grupie i prawo gry w półfinale. Wszystkie rozegrane mecze grupowe stały na wysokim poziomie, drużyny walcząc o każdy centymetr boiska zapewniły wspaniałe sportowe widowisko, a doping rodziców uskrzydlał młodych piłkarzy.
W meczu o trzecie miejsce zagrały drużyny Beniaminka Krosno i UKS Olimpii Jasło. Oba zespoły przeprowadziły kilka niezłych akcji, dzięki czemu mieliśmy okazję zobaczyć aż pięć bramek. Emocje były do ostatnich minut spotkania. Mecz ostatecznie zakończył się wygraną Beniaminka Krosno 3:2. Mimo przegranej, naszej drużynie należą się ogromne brawa za zaangażowanie i siły pozostawione przez naszych chłopców na boisku.
Mecz finałowy to spotkanie drużyn UKS 6 Jasło, oraz Tempa Nienaszów. Obie drużyny dwa tygodnie wcześniej spotkały się na turnieju w Korczynie. Tam również stawką było zwycięstwo w turnieju. Wówczas ulegliśmy drużynie z Nienaszowa, ale już wtedy wiedzieliśmy, że rychło nadejdzie okazja do rewanżu i nie trzeba było długo czekać aby się to spełniło.
Od samego początku spotkania narzucamy swój styl gry, lecz mimo wyraźnej przewagi drużyny ,,Szóstki '', przez przeszło dziesięć minut spotkania piłka nie znajduje drogi do bramki. Dopiero w końcówce meczu nasza drużyna przeprowadza bardzo dobra, dzięki czemu wychodzimy na prowadzenie. Do końca spotkania drużyna Tempa Nienaszów próbowała jeszcze zmienić wynik spotkania, ale ostatecznie musiała uznać wyższość naszej drużyny. Mecz kończy się wynikiem 1:0 dla UKS 6 Jasło i zwycięstwem w całym turnieju.

3


4
Serdeczne podziękowania dla organizatora turnieju V-ce Prezesa OZPN w Krośnie Pana Grzegorza Bary, Sekretarza Komisji Odwoławczej do spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie. Dziękujemy również rodzicom za przygotowany poczęstunek, oraz wszystkich gościom za przyjazd do Jasła, aby bawić się i dopingować tych młodych piłkarzy.

W turnieju nagrodzono następujących zawodników:
1. Najlepszy bramkarz - Julia Laskoś z Tempo Nienaszów,
2. Najlepszy zawodnik - Karol Potera z UKS 6 Jasło,
3. Król strzelców - Wiktor Fara z UKS 6 Jasło.
Skład drużyny UKS 6 Jasło, oraz strzelone gole: Wiktor Fara (8), Karol Potera (5), Kamil Czech (2), Dominik Bilski (1), Mateusz Szot (1), Maciej Leśniak, Jakub Kowalski, Kacper Krupa, Patryk Dobrowolski.
Skład drugiej naszej drużyny UKS Olimpii Jasło, oraz strzelone gole: Marek Pikos(2), Bartosz Praskowicz(1), Maciej Dziedzic (1), Igor Muzyka, Szymon Bułaś, Jakub Leśniak, Jeremi Dybaś, Kacper Szudy, Michał Kusz, Bartosz Woliński.

5


Końcowa klasyfikacja turnieju:
1. UKS 6 Jasło,
2. Tempo Nienaszów,
3. Beniaminek Krosno,
4. UKS Olimpia Jasło,
5. Ekoball Sanok,
6. MOSIR Dukla,
7. Aktiv Pro Rymanów,
8. Koniczynka Krosno.

UKS 6 Jasło

Prezentacja Jasła na komitecie monitorującym

$
0
0

tereny-MOSiRAndrzej Czernecki, burmistrz Jasła, prezentował podczas ostatnich obrad Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego projekty


Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, prezentował podczas ostatnich obrad Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego projekty Miasta Jasła realizowane w celu usuwania skutków powodzi z 2010 roku. Na realizację tych projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach RPO WP 2007-2013 Miasto Jasło pozyskało kwotę w wysokości 6,7 mln zł.

Pzredszkole-nr-9

W przygotowanej prezentacji znalazły się projekty kluczowe: przebudowa ulicy Krajowickiej (kwota całkowita:2,3 mln zł dofinansowanie:2,1 mln zł), odbudowa obiektów MOSiR (kwota całkowita: 4,1 mln zł dofinansowanie: 3,2 mln zł) i odbudowa ul. Żeromskiego (kwota całkowita:350 tys. zł, dofinansowanie:335 tys. zł) oraz projekty konkursowe: odbudowa infrastruktury oświatowej-przedszkole miejskie nr 9 i 11 (kwota całkowita: 634 tys. zł, dofinansowanie: 583 tys. zł) i odbudowa dróg: ul. Prusa, ul. Kolejowa, ul. Sportowa, ul. Łukasiewicza, ulice boczne od ul. 17-go Stycznia/trzy odcinki (kwota całkowita: 455 tys. zł, dofinansowanie 423 tys. zł).

Warto wspomnieć, że ogólna wartość oszacowanych i zweryfikowanych szkód popowodziowych w infrastrukturze komunalnej miasta Jasła wyniosła 28,1 mln zł, a wartość odbudowy, którą udało się zrealizować to 27,6 mln zł (budżet państwa - 16,2 mln zł, EFRR wraz z budżetem państwa w ramach RPO WP - 6,7 mln zł, ubezpieczenie - 2,2 mln zł, środki MPGK i wsparcie powiatu świdnickiego 1 mln zł, środki własne - 1,4 mln zł).

Burmistrz Czernecki jest członkiem Komitetu Monitorującego RPO WP na lata 2007-2013 od lutego 2011 roku, reprezentuje jeden z czterech obszarów województwa podkarpackiego - gminy wchodzące w skład powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego, sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego. Głównym zadaniem komitetu, w którym praca ma charakter społeczny, jest czuwanie nad efektywnością i jakością zarządzania oraz realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

UMJ

Kiermasz Wielkanocny

Viewing all 1401 articles
Browse latest View live