Quantcast
Channel: Sport Jasło | wydarzenia sportowe - MiastoJasło.pl
Viewing all 1401 articles
Browse latest View live

Uchronić od zapomnienia

$
0
0

jałosińska-002

Staraniem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego ukazało się „Kalendarium 15 lat odbudowy Jasła od 1946 do 1960”.


Pierwszy tom kalendarium ukazał się w 2004 roku, z okazji obchodów 640 naszego miasta. Do dnia dzisiejszego ukazało się ich, aż osiem. Publikacje zostały starannie opracowane przez, znaną i cenioną za swą działalność na niwie regionalizmu, Felicję Jałosińską.
Każdy kto interesuje się historią Jasła ma zapewne w swych zbiorach przynajmniej kilka tomów Kalendarium. Obecny, starannie opracowany i bogato ilustrowany zdjęciami, przypomina nam czasy, które odchodzą w zapomnienie.
Autorka w krótkich notkach przypomina nam o ciężkiej pracy mieszkańców nad odbudową miasta. Jednocześnie przybliża nam atmosferę tych lat, organizowane wystawy, uroczystości, nie zapomina o ludziach, którzy uśmiechają się do nas ze starych fotografii.
Z kolejnych kart książki dowiadujemy się o nowych miejscach pracy w powstających zakładach, których często już nie ma. Wielu z nas może powrócić w czasy swej młodości, wielu może poznać czasy swych rodziców i dziadków. Nie znam nikogo, kto lepiej potrafiłby udokumentować ten długi czas i dorobek naszej ojcowizny. Pani Felicja, chociaż nie urodziła się w Jaśle, naszemu miastu oddała swe dorosłe życie, swój czas wolny i duszę. W przyszłym roku będziemy obchodzić zaledwie 650 lecie nadania praw miejskich Jasłu.
W Kalendariach Felicji Jałosińskiej nasza historia zaczyna się już w neolicie…

jałosińska-003



Zapraszamy do wspanialej i pasjonującej lektury. Wszystkie tomy można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia w Jasielskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także w „Księgarni u Jacka”. Zachęcamy również do kontaktu z nami na naszej stronie internetowej oraz do wpłat 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia. Dochód ze sprzedaży Kalendarium w całości przeznaczamy na działalność statutową, w tym wydawniczą związaną z Jasłem i regionem.
www.jasloiregion.pl adres e-mail: poczta@jasloiregion.pl

Ewa Pietraszek


39-letni mieszkaniec gminy Nowy Żmigród chciał wyskoczyć przez okno

$
0
0

IS policjaRatownicy, funkcjonariusze uratowali mężczyznę, który zamierzał targnąć się na własne życie.


39-letni mieszkaniec gminy Nowy Żmigród chciał wyskoczyć przez okno. Sprawnie przeprowadzona akcja zakończyła się sukcesem, człowiek został uratowany.
Dzisiaj o godzinie 11.00 dyżurny otrzymał zgłoszenie, że mężczyzna, który przebywał na pierwszym piętrze budynku Starostwa Powiatowego w Rawiczu chce wyskoczyć przez okno. 39-latek groził, że popełni samobójstwo. Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze policji oraz pozostałe służby ratunkowe. Mężczyzna siedział na parapecie okna z nogami na zewnątrz. Sytuacja była bardzo napięta, dowodzący akcją analizował każdą chwilę, by nie popełnić błędu. Do pomieszczenia, w którym przebywał 39-latek zostali wprowadzi policjanci. Funkcjonariusze w dużym skupieniu obserwowali każdy ruch samobójcy. Podczas gdy pracownica starostwa prowadziła negocjacje mundurowi wyczekiwali na właściwy moment. W najbardziej stosownej chwili schwycili i wciągnęli 39-latka do środka pomieszczenia. Mężczyzna, któremu nie zagrażało już niebezpieczeństwo został przekazany służbie medycznej i odwieziony do szpitala. Mężczyzna jest mieszkańcem powiatu jasielskiego.

KPP w Rawiczu

Za informacje dziękujemy naszemu czytelnikowi!

W Cztery Strony Stanów

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

$
0
0

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

Wilno – Moskwa – Krasnojarsk – Kansk ­ Makrusza – Tomsk – Irkuck – Petersburg – Karaganda


Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków


Rozpoczynamy sentymentalną podróż śladami dziadków Małgorzaty Szumskiej

60 lat wstecz Janka ma 18 lat. Od 5 lat jest szczęśliwie zakochana w Staszku. Gdy miała 17 lat Staszek wrócił z Workuty. Jest to miejscowość, do której Stalin zsyłał wrogów narodu. Staszek jest polskim partyzantem walczącym w AK. Zostaje tam zesłany i w brutalny sposób go przesłuchują. Mija dwa lata i Staszka wypuszczają na wolność twierdząc, że nie udowodnili mu winy. Staszek wyrusza do swojej miejscowości, która znajduje się na wileńszczyźnie. Widzi Jankę. Mija pół roku i młodzi pobierają się, a za osiem miesięcy na świat przychodzi ich upragnione dziecko – tak rozpoczyna swą opowieść Małgorzata Szumska, która była gościem ostatniego spotkania z cyklu Jasielskie Spotkania z Podróżnikami w restauracji ,,u Schabińskiej” 6 lutego. 

Staszek w więzieniu

- Janka ma lat 18, Staszek 27. Mają malutkie dziecko, gospodarkę. Całkiem dobrze im się żyje. Staszek cały czas jest partyzantem. Nagle któregoś dnia podjeżdża samochód. Janka spogląda przez okno i widzi żołnierzy wrzucających do samochodu Staszka. Dwa tygodnie później Janka dostaje list, że jej mąż jest w więzieniu w Wilnie, a za dwa tygodnie będzie sprawa w sądzie i jeśli chce może przyjechać i posłuchać – opowiada Małgorzata Szumska

25 lat ciężkiej pracy z ZSRR

- Janka jedzie do Wilna na rozprawę. Niestety nie zostaje wpuszczona do sali przesłuchań. Nagle słyszy wyrok dla swojego męża: 25 lat ciężkiej pracy w ZSRR. Staszek wychodzi skuty. Prowadzą go żołnierze. Nie może podejść do swojej żony i się z nią pożegnać. Janka krzyczy: Staszku co ja mam teraz robić? Na te słowa Staszek odpowiada: Nie czekaj! Ja nigdy nie wrócę, zacznij nowe życie. Kobieta choć nie ma pojęcia o geografii postanawia znaleźć swojego męża. Przeprowadza się do swoich rodziców wraz z dzieckiem. Mija trochę czasu i powtarza się sytuacja z żołnierzami. Podjeżdża samochód pod dom, żołnierze wyczytują nazwiska całej rodziny oprócz Janki i jej dziecka. Janka przeczuwa, że sytuacja może się powtórzyć i zaczyna swoje przygotowania. Wie, że przyjdą też po nią i jej dziecko. Wyprzedaje majątek, zaczyna szyć ciepłe ubrania, suszy jedzenie. Mija trochę czasu i żołnierze przychodzą. ,,Szczęście w nieszczęściu” bo Jankę dosyłają do rodziców. Spędza tam 5 lat pracując w szpitalu i mieszkając w wiosce Mokrusza – kontynuuje opowieść podróżniczka

List z cenzurą

Pewnego dnia Janka dostaje list od swojego męża. List nie oddaje całego okrucieństwa i krzywdy jaką wyrządzają Staszkowi w więzieniu, gdyż cenzura jest bardzo duża. Kontakt jest ograniczony. Na przestrzeni czterech lat małżonkowie mogą wysłać do siebie dwa listy rocznie. Mija pięć lat pobytu ich na Syberii. Umiera Stalin. ,,To chyba dobry dzień” – tak reaguje Janka na wieść o śmierci Stalina. Sytuacja więźniów ulega poprawie. Staszek informuje żonę, że może pisać do niej tyle listów ile chce.

Podróż do Kazachstanu

Informacja od męża o możliwości odwiedzin jest dla 23-letniej już Janki wspaniałą wiadomością. Kobieta pakuje się, wsiada do pociągu i jedzie 10 dni do Kazachstanu, do miejsc, których w ogóle nie zna. Znajduje więzienie, gdzie przetrzymują jej męża.
,,Wszystko będzie dobrze. Musisz tylko poznać który to Twój mąż…”
Wyprowadzają więźniów z kopalni. Wszyscy wyglądają tak samo. Idąc patrzą pod nogi. Kobieta wpada z panikę, zaczyna płakać obawiając się, że nie pozna swojego męża. Nagle ich wzrok się spotyka. Staszek z wrażenia łamie jedną z podstawowych zasad, jakie obowiązują w wiezieniu. Wychodzi z szeregu. Pada strzał, Janka mdleje…

Jaki będzie finał tej historii? Czy ukochany mąż Janki, którego mogła wreszcie zobaczyć po latach rozłąki zniknął na zawsze?

Małgorzata Szumska to wnuczka Janki i Staszka. Wychowana na historii swoich dziadków postanowiła wyruszyć ich śladem w głąb Rosji.
- Normalne dzieci na dobranoc słuchają opowieści o Czerwonym Kapturku, gdzie wilk zjada babcię, ale później udaje się ją uratować i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Ja słuchałam historii o wilkach na Syberii, które zjadały ludzi i to te wilki żyły długo i szczęśliwie – mówi Małgorzata Szumska

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków  

Dwa tygodnie pociągiem, cztery dni na koniu i dojedziesz

Babcia Małgosi Szumskiej żyje i jak sama podróżniczka mówi, to ma się całkiem nieźle. Mimo, iż zdarza się jej nie pamiętać czynności jakie wykonywała kilka dni wcześniej, to jednak wydarzenia z przed 60 lat pamięta doskonale. Babciu gdzie mam jechać? Na pytanie Małgosi babcia odpowiada. Mokrusza – tak nazywa się wioska, w której mieszkałam. Dojedziesz tam w dwa tygodnie pociągiem i cztery dni konno.

Małgorzata wyrusza w sentymentalną podróż do wioski Mokrusza, która nie znajduje się na żadnej z map.

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków


Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

Wilno – Moskwa – Krasnojarsk – Kansk ­ Makrusza – Tomsk – Irkuck – Petersburg – Karaganda.

Dociera do Morkuszy. Ku jej zdziwieniu zastaje puste pola i kilka domów. Zaczepia pierwszego napotkanego człowieka i zaczyna wypytywać o znajomych swojej babci. Nagle pada imię Szura. –Żyje tam w tamtym domu – mówi mieszkaniec Mokruszy.
Szura mieszkała przez pięć lat z babcią Małgorzaty. Wiadomość, że jedna z najbliższych znajomych jej babci żyje ogromnie wzruszyła podróżniczkę. Dzięki wyprawie Małgosi jej babcia Janka po 60. latach może usłyszeć swoją przyjaciółkę. Są łzy wzruszenia, drżenie rąk, wracają wspomnienia. Sama podróżniczka opowiadając tą historię mówi z wielkim przejęciem.

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

Małgorzata odwiedziła miejsca, w których 60 lat temu z okrucieństwem chciano zniszczyć miłość dwojga bliskich jej ludzi – Janki i Staszka – babci i dziadka. Odwiedziła kopalnie, w której pracował jej dziadek. Podróżniczka przyznaje, że podróż śladami dziadka nie była aż tak ekscytująca jak ta śladami babci, ale pozwoliła jej na własne oczy zobaczyć jak ciężko on pracował i dostarczyć dokumenty dotyczące jego osoby do muzeum.

Finał historii Janki i Staszka

Janka ocknęła się w małym pokoiku i zaczyna płakać, lamentować. Nagle ktoś puka do drzwi. Drzwi się otwierają i staje w nich Staszek. Okazało się, że strzał, który padł był ostrzegawczy. Strażnicy więzienni strzelili w powietrze.
- Babcia z dziadkiem dostali tydzień. Tydzień by nadrobić pięć straconych lat. Do dyspozycji dostali mały pokoik, gdzie dostarczano im posiłki dwa razy dziennie oraz mały ogródek. Tydzień mija zdecydowanie za szybko. Janka dostaje od Staszka w prezencie zielony materiał na sukienkę. Staszek wierzył, że wszystko się kiedyś zmieni i chciał by żona na niego czekała. Tak też się stało. Doczekali chwili, by być znowu razem. Przeżyli razem 56 lat – mówi Małgorzata.

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków


Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków

***

Małgosia pomaga Filipińczykom

Sentymentalna podróż w czasie śladami dziadków


W listopadzie 2013 roku przez Filipiny przeszedł największy w historii tajfun. Zginęło 6 tys. osób, 12 tys. ludzi zostało bez dachu nad głową. Małgorzata Szumska postanowiła tam pojechać, by pomagać ludziom, których dotknęła katastrofa.

{youtube}c0BS4V889gw{/youtube}

- Zupełnie niespodziewanie rozpoczynam mały projekt - teatr lalkowy którym uczymy dzieciaki by myc ręce, by nie wyrzucać śmieci na ulicę itp. Mamy grywać tylko w niedziele. Nagle okazuje się, że gramy codziennie, nawet 10 spektakli, trafiamy do 3500 dzieciaków w tydzień. 3 500 dzieciaków może zapomnieć na chwile o swojej traumie, 3 500 śmieje się do rozpuku (czymkolwiek jest rozpuk ) 3 500 dzieciaków uczy się od nas angielskiego, uczy się podstaw dbania o środowisko i o własne zdrowie. A przede wszystkim w świecie bez telewizora, bez komputera, bez książek z obrazkami, nagle pojawia się w ich świecie coś magicznego – teatr – opowiada Małgorzata.
Na ostatnim spotkaniu do specjalnej skarbonki można było wrzucać pieniądze dla poszkodowanych przez tajfun Filipińczyków. Uczestnicy spotkania jak zwykle nie zawiedli. W imieniu swoim i Małgosi serdecznie dziękujemy. Oczywiście w dalszym ciągu można dołączyć się do akcji. Więcej informacji o całym projekcie znajdziecie Państwo na stronie www.polakpotrafi.pl

Jasielskie Spotkania z Podróżnikami to cykliczne wydarzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz ciekawych historii spotkanie ma jeszcze jeden bardzo ważny cel – pomoc małemu Kubusiowi, który choruje na nieuleczalną chorobę mukowiscytozę. Bilet wstępu to tylko 10 złotych, które pomoże w walce z chorobą małemu dziecku. Warto do nas dołączyć. Wkrótce kolejne spotkanie.

Anna Dziura

Fotograficzne impresje w JDK

$
0
0

miniatura

„Fotograficzne impresje z początku i końca kontynentu” – to wystawa prac fotograficznych Aleksandra Georgiewa, Doroty Stafij i Łukasza Władyki, które można obejrzeć w galerii Jasielskiego Domu Kultury. Fotorelacja


Kilkadziesiąt zdjęć zgromadzonych na wystawie stanowi pokłosie podróży fotografików do Islandii, Maroka i Hiszpanii.
- Podróżując obserwujemy świat przez obiektyw aparatu, wydobywając z tego co mijamy, ulotne chwile, które są dla nas najciekawsze. Parę lat temu zrodziła się idea, aby chociaż część naszego materiału fotograficznego pokazać naszym kolegom z Klubu Fotografików Sanockich. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasze dokonania w kwietniu ubiegłego roku w Sanoku i zachęceni ciepłym przyjęciem postanowiliśmy pokazać je w Jaśle – powiedział Łukasz Władyka, podczas wernisażu wystawy.

Fotograficzne impresje


Fotograficzne impresje


Artyści mówią o sobie, że nie są prawdziwymi podróżnikami, jedynie turystami, utrwalającymi utulone chwile za pomocą aparatów fotograficznych. Znakomicie uwydatnione kolory i formy w fotografiach z Maroka, surowy klimat Islandii oraz pełne życia miasta Hiszpanii znakomicie dopełniają tematykę wystawy.
- Na zdjęciach z Maroka są elementy architektury, krajobrazu, reportażu no i portrety. Ważne są zdjęcia ludzi, które zapadają w pamięć. Te osoby są bardzo charakterystyczne dla danego kraju, jednak nie jest to proste, bo albo nie chcą pozować, albo uciekają lub się zasłaniają. Bardzo lubię Norwegię, tam jest przepięknie, mnóstwo tematów do zdjęć i mili ludzie, także Ukraina, w której czas się zatrzymał. Zadziwiające, że można jeszcze tak mieszkać. Na Ukrainie są też piękne krajobrazy i my Polacy mamy sentyment do tamtych terenów. Polecam również całą Europę Zachodnią z piękną architekturą - podkreśla Dorota Stafij.

Fotograficzne impresje


- Bardzo lubię podróżować samotnie, a nie z biurem podróży, bo to pozwala zatrzymać się w każdym miejscu, które mnie zaciekawi. Zwłaszcza w Europie, bo jest tu milion zakątków przepięknych i wartych zobaczenia. Niekoniecznie musi to być wybrzeże, Costa Brava czy Luwr, chociaż je też warto zobaczyć – dodaje Łukasz Władyka.
Wystawa będzie czynna do końca lutego br.

pch (JDK)

 

,,Kamienie na Szaniec” - portal zapalonych historyków-amatorów

$
0
0

miniatura-kamienie

Joanna Machowska uczy się w ZS nr 4 w Jaśle, Jowita Tenderowicz studiuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, a Aleksandra Koszalska pracuje. Te trzy kobiety łączy niespotykana pasja do historii.


18-letnia mieszkanka powiatu jasielskiego Joanna Machowska jest zapalonym historykiem-amatorem. Od ponad 3 lat prowadzi swoją stronę na popularnym portalu społecznościowym Facebook, którą nazwała ‘Kamienie na Szaniec’. (www.facebook.com/kamienienaszaniec).
Wbrew pozorom na stronie nie publikuje rzeczy stricte związanych z książką autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Można znaleźć tam także biogramy Żołnierzy Wyklętych, dokładne opisy wielu akcji dywersyjnych prowadzonych nie tylko w Warszawie, a także ciekawostki i cytaty historycznych postaci. Posty publikowane są dokładnie w rocznicę danego wydarzenia.
Stronę prowadzi wraz z dwoma koleżankami – krakowianką Jowitą Tenderowicz i warszawianką Aleksandrą Koszalską. Ich działalność popiera już ponad 10 000 osób z różnych zakątków Polski, a także zagranicy.

Asia-MachowkaNa zdjęciu: Joanna Machowska

Asia nie zapomina o swoim pochodzeniu, na jej fanpage można znaleźć także informacje o Jaśle i związanych z nim bohaterach. W sierpniu pisała o Akcji Pensjonat, w kwietniu i czerwcu o urodzonym w Jaśle Henryku Dobrzańskim ps. Hubal, planuje także posty o braciach Stanisławie i Janie Magurach pochodzących z Krosna (jeden z nich pomagał przy przygotowaniach do Akcji Pensjonat).

Kamienie na Szaniec


Zapytana dlaczego zdecydowała się założyć stronę odpowiada, że to był impuls po przeczytaniu ‘Kamieni na szaniec’ i odwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Aleksandra-Koszalska---warszwaiankaNa zdjęciu: Aleksandra Koszalska

Jowita-Tenderowicz---krakowianka

Na zdjęciu: Jowita Tenderowicz

- Kiedy zakładałam stronę, a było to w październiku 2010 roku, na Facebooku było bardzo mało stron podobnych tematycznie, postanowiłam więc, że trzeba to zmienić i jakoś wspominać o bohaterach walczących za wolną Ojczyznę. Teraz takich stron się namnożyło, jednak u nas wciąż przybywa nowych miłośników historii 1939-1945, a także lat powojennych. Niektórzy pewnie myślą, że za prowadzenie takiej strony dostajemy pieniądze, ale muszę ich zmartwić. Z własnych źródeł dodatkowo płacimy za potrzebne nam materiały źródłowe, niektóre książki, które chcemy zdobyć to tzw. Białe kruki. W miarę możliwości staramy się organizować na stronie konkursy, co jest możliwe dzięki naszym fanom, a także wydawnictwom i instytucjom, które godzą się na wspomaganie nas nagrodami. Na stronie staramy się przybliżać nie tylko warszawskich bohaterów, ale także tych z mniejszych miejscowości, choćby z Jasła. Jesteśmy otwarte na współpracę z fanami, zachęcamy ich, aby przysyłali do nas biogramy i zdjęcia żołnierzy z ich rodzin. Poprzez prowadzenie strony same mamy możliwość udoskonalenia naszej wiedzy, a także przekazania jej dalej. – mówi Asia.

Jak widać zamiłowanie do historii można zaobserwować u coraz młodszych osób. Portal ,,Kamienie na Szaniec” od kilku miesięcy aktywnie współpracuje z naszą redakcją.

red.

Pilnie potrzebna krew !!!

$
0
0

pilnie potrzebna krew A Rh+

Rodzina i przyjaciele pani Marii z Jasła apelują o pomoc. Pilnie potrzebna jest krew A Rh +.


Chętni dawcy mogą zgłaszać się do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle (Punkt Krwiodawstwa, II piętro) w godz. 8-12.
Prosimy o zaznaczenie celu akcji: Krew dla pani Marii.

Dziękujemy za wszelką okazaną pomoc.

Razem pili, a potem pobili kompana

$
0
0

policjaZarzut pobicia usłyszeli dwaj młodzi mieszkańcy Jasła. Podejrzani zaatakowali kompana, z którym wcześniej pili alkohol. Pokrzywdzony z licznymi obrażeniami trafił do szpitala. Napastnicy przyznali się do przestępstwa.


Do zdarzenia doszło w grudniu minionego roku, w bloku przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Telefon z prośbą o interwencję w sprawie pobicia mężczyzny dyżurny komendy otrzymał od dyspozytora pogotowia ratunkowego.

Policjanci, którzy zajęli się zgłoszeniem ustalili, że 32-letni mieszkaniec Jasła do szpitala trafił z licznymi obrażeniami głowy. Z zebranych przez funkcjonariuszy informacji wynikało, że pokrzywdzony wspólnie z dwoma mężczyznami spędzał czas pijąc alkohol. W trakcie spotkania pomiędzy uczestnikami doszło do awantury. W pewnym momencie 32-letni mężczyzna został zaatakowany przez swoich kompanów. Napastnicy zaczęli go bić a gdy się przewrócił kopać po głowie, po czym uciekli z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzony początkowo nie wzywał pomocy. Gdy następnego dnia źle się poczuł, karetką pogotowia został przewieziony do szpitala.

Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i rozpoczęli poszukiwania sprawców. W czasie prowadzonego dochodzenia śledczy zebrali informacje, na podstawie których ustalili tożsamość napastników. Okazali się nimi 16 i 20-letni mieszkańcy Jasła. Podczas przesłuchania obaj przyznali się do pobicia pokrzywdzonego. Starszy z podejrzanych chce dobrowolnie poddać się karze, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. O losie 16-latka zadecyduje sąd rodzinny.

KPP Jasło


Spotkanie informacyjne „MAMA może wszystko” w JAŚLE

$
0
0

MAMA-MOŻE-WSZYSTO-LOGO

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie podkarpackim serdecznie zaprasza kobiety na spotkanie informacyjne „MAMA może wszystko”.


Spotkanie skierowane jest do kobiet chcących powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Do udziału w spotkaniu zapraszamy mamy wraz z dziećmi. Podczas gdy mamy będą brały udział w prelekcji, dzieci spędzą czas na zabawie pod opieką animatorów.*
Organizatorzy zapewniają poczęstunek dla dzieci oraz ich mam.

Spotkanie informacyjne odbędzie się 21 lutego 2014 r. w godz. 10.00-15.00
w sali zabaw FIGIELEK, ul. Towarowa 26 w Jaśle.

W programie spotkania m.in.:
jak Fundusze Europejskie pomagają kobietom powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych i dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.

Zgłoszenia do udziału w spotkaniu prosimy przesyłać na adres: lpi.krosno@podkarpackie.pl do dnia 19 lutego 2014 r., do godz. 12:00. Zgłoszenie należy przesłać na załączonym formularzu. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 13 43 75 814.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, udział w spotkaniu wezmą tylko zgłoszone osoby! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

*Organizator zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku min. 1,5 roku, dla dzieci młodszych opiekę zapewnia uczestniczka szkolenia.

Program spotkania i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie
http://www.pife.podkarpackie.pl/index.php/11-gpi-rzeszow/akualnosci/588-spotkanie-informacyjne-mama-moze-wszystko-w-jasle

Jednocześnie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich na terenie województwa podkarpackiego.

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krośnie
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
ul. Bieszczadzka 1 pok. 101
38-400 Krosno
tel./fax. 013 43 75 814
lpi.krosno@podkarpackie.pl
www.pife.podkarpackie.pl
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”

$
0
0

uczestnicy-zebrania-założycielskiegoW niedzielę 9 lutego odbyło się w Jaśle zebranie członków założycieli nowo powstającego stowarzyszenia winiarskiego.


Pełna nazwa organizacji brzmi: Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura”. Siedzibą stowarzyszenia będzie JDK.
W zebraniu założycielskim wzięli udział przedstawiciele jasielskich winnic, tj. winnicy Jasiel, Dwie Granice, Jana, Milena, Vanellus, Kolacz, Bączal, Źródło oraz osoby zainteresowane rozwojem winiarstwa i enoturystyki w regionie jasielskim. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy winiarzy uprawiających winorośl na terenie Jasła i okolic, ale otwarte jest dla wszystkich, którzy w enoturystyce, pojmowanej jako połączenie turystyki winiarskiej i kulturalnej, upatrują szansy na rozwój Jasła i regionu jasielskiego .Pełna nazwa stowarzyszenia a zwłaszcza jej rozwinięcie - „Vinum pro cultura” - akcentuje połączenie tych dwóch sfer - wina i szeroko rozumianej kultury. Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy będzie integrować zarówno winiarzy regionu jasielskiego jak i mieszkańców miasta. Stawia sobie liczne cele, tj.: działanie na rzecz promocji miasta i regionu jasielskiego, propagowanie tradycji i produktów regionalnych, promowanie zmian w obszarze kultury spożycia wina. Organizacja zamierza współpracować z samorządem miasta Jasła i organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju enoturystyki i szerzenia kultury wina. Planuje również działania szkoleniowe, doradcze i wydawnicze. Stowarzyszenie zamierza organizować i uczestniczyć w licznych imprezach: wystawach, degustacjach, konferencjach, konkursach winiarskich, świętach i targach. Działania podejmowane przez winiarzy, choć niezależne, wpisują się w przyjętą niedawno przez miasto Jasło, nową strategię wizerunkową.
Inicjatywą jasielskich winiarzy zainteresował się poseł na Sejm, pan Bogdan Rzońca, który odwiedził założycieli podczas spotkania. Wizyta pozwoliła na osobiste poznanie jasielskich winiarzy, ich planów i założeń pracy. Pan poseł wyraził swoje zainteresowanie regionalizacją produkcji wina, rozwojem enoturystyki, we współpracy z innymi niszowymi środowiskami (związanymi np. z tradycyjnymi produktami kulinarnymi). Pan Bogdan Rzońca zadeklarował również swoje wparcie i wyraził przychylność dla nowej inicjatywy.
Prezesem nowego stowarzyszenia został Wiktor Szpak, właściciel Winnicy Jasiel. Pozostali członkowie zarządu to: Marek Nowiński, Mariusz Wójtowicz, Henryk Rak i Barbara Czajka. Więcej informacji na stronie: www.winiarzejaslo.pl

Barbara Czajka

Nie zatrzymał się do kontroli, po czym spowodował wypadek

$
0
0

Nie zatrzymał się do kontroli, po czym spowodował wypadekW policyjnym areszcie przebywa 49-letni mieszkaniec gminy Jasło, który kierując osobowym renault nie zatrzymał się do kontroli drogowej i doprowadził do wypadku.


Mężczyzna był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Na jazdę po kilku "głębszych" zdecydował się po raz kolejny. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj wieczorem, policjanci ruchu drogowego prowadzili radarowy pomiar prędkości na drodze krajowej w Kołaczycach. Około godz. 19, jadącemu w kierunku Jasła kierowcy renault megane jeden z funkcjonariuszy podał sygnał do zatrzymania, w związku z przekroczeniem przez niego dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 24 km/h. Ten jednak zignorował polecenie i docisnął pedał gazu. Policjanci wsiedli do radiowozu i ruszyli za nim. Po przejechaniu kilkuset metrów, na najbliższym zakręcie, zauważyli rozbite samochody, a wśród nich renault megane, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

1050774534


Policjanci za pośrednictwem dyżurnego wezwali pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze ustalili, że kierujący renault megane na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu zderzając się z nadjeżdżającą renault laguną, po czym uderzył w kolejne dwa samochody jadące od Jasła, volkswagena passata i volkswagena lt.

Wskutek zdarzenia do szpitala trafiły dwie osoby - kierujący renault laguną oraz kierowca megane. Po udzielonej pomocy medycznej, obaj mężczyźni opuścili szpital. Pozostali uczestnicy wypadku nie odnieśli obrażeń.

1458931971


Podejrzewany o spowodowanie zdarzenia kierujący renault megane został zatrzymany i doprowadzony do komendy. Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec gminy Jasło był nietrzeźwy. W jego organizmie stwierdzono ponad 2 promile alkoholu. Policjanci potwierdzili również, że nie ma uprawnień do kierowania samochodami osobowymi. Prawo jazdy stracił za wcześniejsze kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

1134847319


Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany. Od policjantów usłyszy m.in. zarzut spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości. Odpowie również za kierowanie samochodem bez uprawnień, niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz przekroczenie dozwolonej prędkości. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

KPP Jasło

OSCAROWE ANIMACJE W MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY W JAŚLE!

$
0
0

oscar

21 lutego (piątek) 2014 r. o godzinie 18.30 odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów animowanych, które nominowane były do OSCARA w 2013 roku.
Organizatorami pokazu są Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Urząd Miasta Jasła.

Nagrody OSCARA za krótkometrażową animację przyznawane są od 1932 roku.
Dzięki OSCAR SHORT publiczność w całej Polsce będzie miała okazję zobaczyć filmy, które walczyły o statuetkę w ubiegłym roku. MDK oraz Urząd Miasta Jasła postarali się, aby także mieszkańcy Jasła mogli uczestniczyć w tym ogólnopolskim wydarzeniu.

Serdecznie zapraszamy!
21 luty 2014 r. godzina 18.30
wstęp: wolny

MegaMatma w Bibliotece!

$
0
0

megamatma

Koniec zaległości z matmy! Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do bezpłatnego korzystania z platformy edukacyjnej MegaMatma.pl. Z platformy można korzystać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kołłątaja 1 oraz w filiach bibliotecznych przy ul. Szopena 22 i Kopernika 8.
Setki zadań, zrozumiale wyjaśniona teoria, arkusze egzaminacyjne – a wszystko w jednym miejscu w Internecie! MegaMatma.pl to interaktywna platforma do nauki matematyki. Serwis zawiera obszerne opracowania wszystkich tematów omawianych w szkole, zadania wraz z wyjaśnieniem - krok po kroku - jak otrzymać prawidłowe rozwiązanie, a także tablice matematyczne, zestawy wzorów i symboli.
Dzięki platformie masz możliwość rozwiązywania testów i klasówek on-line, powtarzania materiału teoretycznego na bieżąco, uzupełniania zaległości z lat poprzednich, przypomnienia wzorów i definicji. Możesz również lepiej przygotować się do egzaminu gimnazjalnego
i obowiązkowej matury z matematyki – znajdziesz tu objaśnienia materiału, a przede wszystkim arkusze maturalne i gimnazjalne Centralnej Komisji Edukacyjnej.
MegaMatma to pomoc w codziennej nauce – dzięki niej nadrobisz zaległości, lepiej przygotujesz się do sprawdzianu i wreszcie zrozumiesz, a także polubisz matematykę. Przyjdź do Biblioteki i rozgryź matmę!
Projekt „MegaMatma uczy w bibliotece!” to inicjatywa firmy MegaWiedza, która we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oferuje bibliotekom bezpłatny dostęp do serwisu MegaMatma.pl.

Informacji o korzystaniu z platformy udziela:
Agata Warywoda
tel. 13 446 26 02, wew. 36.
nowemedia@mbp.jaslo.pl

 

Rodzinne domino

$
0
0

RODZINNE DOMINO 2014.02

20 lutego 2014 r. o 17:00 Klub Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Medyczna Szkoła Policealna im. Prof. Rudolfa Weigla w Jaśle zapraszają małych i dużych amatorów rodzinnej zabawy na spotkanie „Rodzinne domino”.
Zainspirowani głośnym czytaniem wspólnie stworzymy układanki, które przeniosą nas do świata rodzinnej zabawy. Połączymy siły dorosłych i dzieci, wykorzystamy wyobraźnię, pomysłowość, zdolności manualne, a niewykluczone, że również wokalne, by ułożyć zarówno kolorowe klocki, jak i baśniowe opowieści.
Spotkanie odbędzie się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP w Jaśle

Nocna Zmiana Bluesa w JDK

$
0
0

nocna-zmiana-bluesa

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert zespołu Nocna Zmiana Bluesa, który odbędzie się 16 marca br. o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w sekretariacie JDK. Występ zespołu odbywa się w ramach trasy, z okazji 30-lecia działalności grupy.
Zespół, który istnieje do 1982 roku wydał dwadzieścia płyt, nagrywał z amerykańskimi gwiazdami bluesa m.in. takimi jak: Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, wystąpił przed koncertami bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Na swoim koncie Nocna Zmiana Bluesa ma także nagrania z czołówką polskich muzyków jazzowych i rockowych. Ponadto tysiące koncertów w Polsce, Europie a nawet w Zimbabwe.
Sławek Wierzcholski (założyciel i autor repertuaru) i Nocna Zmiana Bluesa to klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjacie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii kolekcja” wydawnictwa EMI Poland oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces”. Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, to wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący polaczeniem bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Mimo, że grają ponad 30 lat to ciągle promieniują energią i radością grania! Z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera koncertu.
(źródło: www.blues.ofek.pl).

kp (JDK)


Żyć aby kochać, kochać aby żyć

Złodzieje wpadli na gorącym uczynku

$
0
0

1454Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o usiłowanie kradzieży stalowych przedmiotów z terenu byłego tartaku.


Złodzieje wpadli na gorącym uczynku. Ich łupem miały paść m.in. szyny i wózki tartaczne, które zamierzali sprzedać jako złom.
Policjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie uzyskali informację, że na terenie miejscowego, nieczynnego tartaku, przebywają podejrzane osoby. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się we wskazany rejon. Sprawdzając obszar byłego zakładu, policjanci zauważyli volkswagena passata na krośnieńskich numerach z przyczepką wypełnioną stalowymi przedmiotami. W samochodzie siedziało dwóch mężczyzn. Okazali się nimi 20 i 36-letni mieszkańcy gminy Chorkówka. Podejrzani zostali zatrzymani.
W toku dalszych policyjnych czynności mężczyźni przyznali się, że chwilę wcześniej, po przeskoczeniu ogrodzenia, weszli na teren tartaku i zebrali w jedno miejsce stalowe przedmioty, które chcieli ukraść. Wśród nich znalazły się m.in. szyny i wózki tartaczne. Następnie zdemontowali bramę ogrodzeniową, wjechali na obszar zakładu osobowym volkswagenem i swój łup załadowali na przyczepkę samochodową. Gdy zamierzali odjechać, zostali zatrzymani przez policjantów.
Podejrzani usłyszeli zarzut usiłowania kradzieży. Straty jakie mogli wyrządzić oszacowano na kilka tysięcy złotych. Obaj byli już wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

KPP w Jaśle

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

$
0
0

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

Zmiany w prawie pracy w 2014 roku to temat szkolenia zorganizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Państwową Inspekcję Pracy w Starostwie Powiatowym w Jaśle.


„Prawo pracy w 2014 roku” to temat szkolenia, które odbyło się 18 lutego b.r. w Starostwie Powiatowym w Jaśle. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jakie zaszły zmiany w czasie pracy. Poznali zasady nabywania i udzielania urlopów wypoczynkowych, a także uprawnienia pracownika do urlopów związanych z wychowywaniem dzieci.

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”


Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy przypomniał także pracodawcom podstawowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wobec osób zatrudnianych na innej podstawie niż umowa o pracę.
Szkolenie odbyło się w ramach cyklu szkoleń organizowanych przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Poprzednie, zorganizowane w styczniu, dotyczyło zmian w programie Płatnik oraz obowiązków pracodawcy w 2014 roku.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Nie pal śmieci!!

$
0
0

842

W ostatnim czasie obserwuje się na terenie Gminy Jasło coraz częstsze przypadki spalania odpadów w piecach do ogrzewania domów jednorodzinnych.


Między innymi spala się plastikowe butelki, odpady z tworzyw sztucznych, opakowania zawierające tworzywa sztuczne (np. kartony po napojach), odpady płyty wiórowej, stare meble, starą odzież i inne odpady.
W procesach spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania, w spalarniach odpadów temperatury spalania utrzymuje się powyżej 800 – 1000 °C a spaliny są oczyszczane w urządzeniach oczyszczających, natomiast w paleniskach domowych temperatury są dużo niższe, co powoduje, że w emitowanych spalinach powstają bardzo szkodliwe związki chemiczne, które oddziałują bardzo szkodliwie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi w najbliższym otoczeniu.
W trakcie takiego spalania odpadów powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak:
pył , tlenek węgla (CO), nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu jako NO2, dwutlenek siarki SO2, metale ciężkie : kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom, związki organiczne (dioksyny i furany)
Zanieczyszczenia te są przyczyną powstawania chorób nowotworowych, alergii, chorób płuc i innych schorzeń. Powstające zanieczyszczenia ze względu na niewielkie wysokości kominów zanieczyszczają najbliższe otoczenie, szczególnie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak wiatru, duża wilgotność powietrza). Jednymi z najbardziej szkodliwych substancji powstających przy spalaniu odpadów są dioksyny i furany, które należą do grupy związków rakotwórczych, a ich wpływ widoczny jest dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach.
Dla przykładu stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym się z domowych kominów dymie może wynosić kilkanaście razy więcej niż dopuszczalne stężenie dla spalarni śmieci, gdzie zainstalowane są urządzenia oczyszczające spaliny, a wielkość emitowanych zanieczyszczeń do powietrza jest monitorowania poprzez wykonywanie pomiarów kontrolnym. Mimo stosowania takich zabezpieczeń, budowie nowych spalarni towarzyszą niejednokrotnie protesty okolicznych mieszkańców z obawy na zanieczyszczenie środowiska.

WARTO PAMIĘTAĆ!!!
Piec w domu nie jest spalarnią odpadów!
Spalanie różnego rodzaju odpadów jest powodem powstawania wielu zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska.
Odpady niebezpieczne powinny być poddane recyklingowi lub unieszkodliwianiu w specjalistycznych instalacjach i nie spalaniu w domu.

Spalanie odpadów powoduje nieobliczalne szkody dla zdrowia ludzi i środowiska!
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z przepisami ochrony środowiska spalanie odpadów w piecach do ogrzewania domów jest wykroczeniem zagrożonym mandatem lub karą grzywny.

Wójt Gminy Jasło
Stanisław Pankiewicz

Kolejne sukcesy Jasielskich narciarzy w Pucharze Polski 2013/14

$
0
0

narciarze

Z powodu braku śniegu i silnego wiatru w Dusznikach Zdrój kolejny cykl Pucharu Polski w Biegach Narciarskich został przeniesiony do Tomaszowa Lubelskiego.


W dniach 7-9. 02.2014r. znów jaślanin sięgnął po dwa złote medale, a w ostatni dzień w Ogólnopolskim Biegu Hetmańskim dołożył jeszcze jedno. Alan Ciborowski na 8 biegów w tym sezonie 7-krotnie zwyciężał. Obecnie ma taką przewagę punktową nad drugim, że raczej dowiezie zwycięstwo w całym cyklu.
Mamy również powody do radości z następców Alana, ponieważ jego siostra Roksana zajęła 6 i 7 miejsce, jej kuzyn Itan 22, a Radek Dybka 25, natomiast we wspominanym wcześniej Ogólnopolskim Biegu Hetmańskim kolejno 4,2 i 4 miejsce.
Klub Sportowy SPEED Jasło awansował z 15 na 12 pozycję w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając kluby z Zakopanego, Katowic i Karpacza. Należy dodać, że łącznie w ,,Biegu na Igrzyska” wzięło udział 50 klubów z całej Polski więc możemy mieć powody do dumy i radości.

UMJ

Viewing all 1401 articles
Browse latest View live